Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska od dawna stara się tworzyć możliwości dla młodych ludzi. To szansa, z której skorzystało już wiele osób, ale wiedza o niektórych programach, które na to pozwalają, wciąż jest dość niewielka. A można choćby - dzięki unijnym pieniądzom - odbyć podróż po wielu krajach za darmo.

Ala, Basia i Aldona przez kilka tygodni zwiedzały Europę, a za przejazdy pociągami płaciła Unia Europejska - w ramach programu DiscoverEU. Młodzi Europejczycy, którzy dopiero co skończyli 18 lat, mogą za darmo jeździć po całej Unii przez miesiąc. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja programu. Do rozdania jest ponad 36 tysięcy biletów, a starać się o nie mogą osoby urodzone w 2005 roku. - Musisz wejść na stronę, zalogować się i rozwiązać quiz z zamkniętymi pytaniami i jednym otwartym na końcu, który jest bardziej dotyczący statystyk, których raczej nie jesteś w stanie sprawdzić - mówi Barbara Uflewska, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Według badania przeprowadzonego przez Eurostat z okazji Europejskiego Roku Młodzieży - o tej inicjatywie wie zaledwie 5 procent młodych Polek i Polaków. Europejska średnia to 12 procent.

Najbardziej znanym unijnym programem jest uczelniany Erasmus+, na który licznie wyjeżdżają polscy studenci. Erasmus to nie tylko szansa na zamieszkanie w innym unijnym kraju i studia na nowej uczelni. Przez 5 lub 10 miesięcy młodzi ludzie poznają rówieśników z całego świata, uczą się języków, poznają nowe kultury, odkrywają nowe pasje. Wyjeżdżający co roku mogą liczyć na stypendia, które pokrywają część, a czasem nawet całość wydatków.

Wysokość stypendiów zależy od tego, jak drogie jest życie w danym kraju.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele możliwości

Erasmus+ nie jest przeznaczony już tylko dla studentów. Korzystać z niego mogą też licealiści, przedsiębiorcy czy słuchacze na uniwersytetach trzeciego wieku. - Można pojechać na wymianę krótkoterminową, która jest International Exchange, czyli jest to po prostu wymiana. Można pojechać na training course - wylicza Aldona Greinert, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

Unia promuje wśród młodych ideę wolontariatu. Dla tych, którzy chcą zaangażować się w sprawę, którą uważają za ważną, też powstał specjalny program - Solidarity Corps. - To jest też wolontariat krótkoterminowy. Długoterminowy to jest od trzech miesięcy wzwyż, ale krótkoterminowy może być już na dwa tygodnie - mówi Aldona.

Nasze rozmówczynie przyznają, że choć wiedza o unijnych programach nie jest wśród młodych ludzi powszechna, to jednak z roku na rok chętnych do zagranicznych wyjazdów przybywa.

Informacje o wszystkich unijnych programach skierowanych do młodych można znaleźć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EU AUDIOVISUAL SERVICE

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS