Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska od dawna stara się tworzyć możliwości dla młodych ludzi. To szansa, z której skorzystało już wiele osób, ale wiedza o niektórych programach, które na to pozwalają, wciąż jest dość niewielka. A można choćby - dzięki unijnym pieniądzom - odbyć podróż po wielu krajach za darmo.

Ala, Basia i Aldona przez kilka tygodni zwiedzały Europę, a za przejazdy pociągami płaciła Unia Europejska - w ramach programu DiscoverEU. Młodzi Europejczycy, którzy dopiero co skończyli 18 lat, mogą za darmo jeździć po całej Unii przez miesiąc. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja programu. Do rozdania jest ponad 36 tysięcy biletów, a starać się o nie mogą osoby urodzone w 2005 roku. - Musisz wejść na stronę, zalogować się i rozwiązać quiz z zamkniętymi pytaniami i jednym otwartym na końcu, który jest bardziej dotyczący statystyk, których raczej nie jesteś w stanie sprawdzić - mówi Barbara Uflewska, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Według badania przeprowadzonego przez Eurostat z okazji Europejskiego Roku Młodzieży - o tej inicjatywie wie zaledwie 5 procent młodych Polek i Polaków. Europejska średnia to 12 procent.

Najbardziej znanym unijnym programem jest uczelniany Erasmus+, na który licznie wyjeżdżają polscy studenci. Erasmus to nie tylko szansa na zamieszkanie w innym unijnym kraju i studia na nowej uczelni. Przez 5 lub 10 miesięcy młodzi ludzie poznają rówieśników z całego świata, uczą się języków, poznają nowe kultury, odkrywają nowe pasje. Wyjeżdżający co roku mogą liczyć na stypendia, które pokrywają część, a czasem nawet całość wydatków.

Wysokość stypendiów zależy od tego, jak drogie jest życie w danym kraju.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele możliwości

Erasmus+ nie jest przeznaczony już tylko dla studentów. Korzystać z niego mogą też licealiści, przedsiębiorcy czy słuchacze na uniwersytetach trzeciego wieku. - Można pojechać na wymianę krótkoterminową, która jest International Exchange, czyli jest to po prostu wymiana. Można pojechać na training course - wylicza Aldona Greinert, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

Unia promuje wśród młodych ideę wolontariatu. Dla tych, którzy chcą zaangażować się w sprawę, którą uważają za ważną, też powstał specjalny program - Solidarity Corps. - To jest też wolontariat krótkoterminowy. Długoterminowy to jest od trzech miesięcy wzwyż, ale krótkoterminowy może być już na dwa tygodnie - mówi Aldona.

Nasze rozmówczynie przyznają, że choć wiedza o unijnych programach nie jest wśród młodych ludzi powszechna, to jednak z roku na rok chętnych do zagranicznych wyjazdów przybywa.

Informacje o wszystkich unijnych programach skierowanych do młodych można znaleźć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EU AUDIOVISUAL SERVICE

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS