Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska od dawna stara się tworzyć możliwości dla młodych ludzi. To szansa, z której skorzystało już wiele osób, ale wiedza o niektórych programach, które na to pozwalają, wciąż jest dość niewielka. A można choćby - dzięki unijnym pieniądzom - odbyć podróż po wielu krajach za darmo.

Ala, Basia i Aldona przez kilka tygodni zwiedzały Europę, a za przejazdy pociągami płaciła Unia Europejska - w ramach programu DiscoverEU. Młodzi Europejczycy, którzy dopiero co skończyli 18 lat, mogą za darmo jeździć po całej Unii przez miesiąc. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja programu. Do rozdania jest ponad 36 tysięcy biletów, a starać się o nie mogą osoby urodzone w 2005 roku. - Musisz wejść na stronę, zalogować się i rozwiązać quiz z zamkniętymi pytaniami i jednym otwartym na końcu, który jest bardziej dotyczący statystyk, których raczej nie jesteś w stanie sprawdzić - mówi Barbara Uflewska, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Tusk: rządzący planują wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej

Według badania przeprowadzonego przez Eurostat z okazji Europejskiego Roku Młodzieży - o tej inicjatywie wie zaledwie 5 procent młodych Polek i Polaków. Europejska średnia to 12 procent.

Najbardziej znanym unijnym programem jest uczelniany Erasmus+, na który licznie wyjeżdżają polscy studenci. Erasmus to nie tylko szansa na zamieszkanie w innym unijnym kraju i studia na nowej uczelni. Przez 5 lub 10 miesięcy młodzi ludzie poznają rówieśników z całego świata, uczą się języków, poznają nowe kultury, odkrywają nowe pasje. Wyjeżdżający co roku mogą liczyć na stypendia, które pokrywają część, a czasem nawet całość wydatków.

Wysokość stypendiów zależy od tego, jak drogie jest życie w danym kraju.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele możliwości

Erasmus+ nie jest przeznaczony już tylko dla studentów. Korzystać z niego mogą też licealiści, przedsiębiorcy czy słuchacze na uniwersytetach trzeciego wieku. - Można pojechać na wymianę krótkoterminową, która jest International Exchange, czyli jest to po prostu wymiana. Można pojechać na training course - wylicza Aldona Greinert, uczestniczka Erasmusa i DiscoverEu.

Unia promuje wśród młodych ideę wolontariatu. Dla tych, którzy chcą zaangażować się w sprawę, którą uważają za ważną, też powstał specjalny program - Solidarity Corps. - To jest też wolontariat krótkoterminowy. Długoterminowy to jest od trzech miesięcy wzwyż, ale krótkoterminowy może być już na dwa tygodnie - mówi Aldona.

Nasze rozmówczynie przyznają, że choć wiedza o unijnych programach nie jest wśród młodych ludzi powszechna, to jednak z roku na rok chętnych do zagranicznych wyjazdów przybywa.

Informacje o wszystkich unijnych programach skierowanych do młodych można znaleźć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EU AUDIOVISUAL SERVICE

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN