Zagraniczne media o Polsce. "Ostry ton kampanii ma jawnie ksenofobiczny i antyniemiecki wydźwięk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trwająca kampania i nadchodzące wybory w Polsce są bacznie śledzone przez zagraniczne media. Jednym z głównych tematów publikowanych przez nich artykułów jest to, w którą stronę zmierza kraj rządzony od ośmiu lat przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Wybory w Polsce nie są ani wolne, ani uczciwe" - to tytuł z amerykańskiego czasopisma "The Atlantic", które w kolejnych zdaniach tłumaczy tak zdecydowane stanowisko. "Zawłaszczanie państwa to czyste, formalne sformułowanie opisujące niechlujny i brzydki proces. Partia lub kilka partii konsoliduje kontrolę nad państwowymi instytucjami. (...) W niektórych przypadkach trzeba złamać konstytucję. Czasem potrzebna jest przemoc. Trzeba przekonać, przekupić lub zastraszyć dużą część społeczeństwa. W Polsce proces ten trwa już osiem lat" - przekonuje "The Atlantic". Autorką tego komentarza jest Anne Applebaum - laureatka Nagrody Pulitzera, której mężem - co wyraźnie podkreśla w artykule - jest europoseł Radosław Sikorski.

W rozmowie z TVN24 BiS dziennikarka zwróciła uwagę, że to, co robi dziś w Polsce konserwatywna prawica, przypomina antyunijne ruchy w Wielkiej Brytanii przed brexitem i może mieć podobny efekt. - To jest bardzo niebezpieczne i bardzo się tego boję, boję się, że właśnie efekt trzeciej kadencji PiS-u może być taki, że Polska wyjdzie z Unii i będzie izolowana i biedna - dodaje Appelbaum.

CZYTAJ WIĘCEJ: O wyborach, aferze wizowej i "trumpistach w Europie". Zagraniczne media piszą o Polsce

Podobne obawy podzielają dziennikarze portalu POLITICO, którzy jednocześnie przyznają, że po ośmiu latach rządów populistów w Polsce kraj jest tak podzielony i dysfunkcyjny, że trudno będzie go zmienić - niezależnie od tego, kto wygra. "Jeśli rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość utrzyma się u władzy przez trzecią kadencję, nie pozostało jej wiele więcej do zrobienia, by zniszczyć Polskę bez wystąpienia z UE, na co perspektywy są niewielkie. Jeśli wygra opozycja, będzie tak osaczona przez kontrolowane przez PiS sądy, instytucje i wrogiego prezydenta, że nie będzie w stanie zrobić wiele więcej poza poprawianiem optyki, a nie chirurgicznym usunięciem narośli wyhodowanych przez PiS" - wyjaśnia POLITICO.

Kaczyński: Jest takie pytanie, czy warto naśladować zachodnią Europę?
Kaczyński: Jest takie pytanie, czy warto naśladować zachodnią Europę?

Seria obaw

Brytyjski "The Guardian" podkreśla, że na walkę wyborczą w Polsce zwrócone są dziś oczy całej Europy, ale "to nie jest miły widok". "Sondaże pokazują, że kraj jest niebezpiecznie podzielony. Ton kampanii staje się jadowity. W partyzanckiej walce o władzę Polsce grozi rozpad. Sojusznicy Warszawy przyglądają się temu z rosnącym niepokojem. Jeśli PiS wygra trzecią kadencję z rzędu, faktyczny przywódca Polski Jarosław Kaczyński przysięga dokończyć swoje dzieło poprzez reformy, które krępują sądownictwo, organizacje pozarządowe i media na przekór Brukseli" - wyjaśnia "The Guardian".

Na ultraprawicową, antyeuropejską, a nawet ksenofobiczną retorykę kampanii wyborczej prowadzonej przez rządzącą w Polsce partię zwróciły uwagę także media hiszpańskie. "Ostry ton kampanii ma jawnie ksenofobiczny i antyniemiecki wydźwięk, o czym świadczą ataki na Donalda Tuska. W żadnym innym kraju europejskim nie ma precedensu dla kampanii nienawiści, takiej jak ta prowadzona przez polski rząd przeciwko reżyserce Agnieszce Holland" - można przeczytać w "El País".

CZYTAJ WIĘCEJ: Zagraniczne media o Marszu Miliona Serc. "Poważny cios zadany rządowi przed wyborami"

"The Japan Times" skupia się na źródłach rosnących problemów populistów w Europie, przypominając, że "takie autorytarne ruchy nacjonalistyczne jak PiS podporządkowują nawet najważniejsze międzynarodowe zobowiązania swoim bezpośrednim celom politycznym". "Tak naprawdę ostatnia względna słabość PiS w swoich bastionach odzwierciedla nieliczne przypadki, gdy w czasie sprawowania władzy partia zdecydowała się nie kierować cynicznymi kalkulacjami politycznymi. W rezultacie PiS jest obecnie atakowany z prawicy przez Konfederację, która krytykuje rząd za wspieranie Ukrainy" - tłumaczy "The Japan Times".

Polityka to sport - podsumowuje francuski dziennik "Les Echos", zwracając jednocześnie uwagę na niezbyt sportowe zachowanie polskiego premiera. "Pomimo swojej wagi piórkowej Mateusz Morawiecki nie boi się zakładać rękawic. Sprawując urząd przez sześć lat, stał się nawet ekspertem w walce między Brukselą a Warszawą i wziął udział w serii starć z Unią Europejską o niezależność sądownictwa, prawa społeczności LGBT i przyjmowanie migrantów" - podkreśla "Les Echos". Dziennikarze zwracają uwagę, że w Polsce trwa właśnie ostatni sprint do mety, a najważniejszym stopniem na podium może się okazać miejsce trzecie, bo "niezdolny do uzyskania większości PiS, w przypadku ewentualnego zwycięstwa, i tak będzie musiał sobie znaleźć kolegów do drużyny".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS