Wynik wyborów zależy od kobiet? "Kobiety w Polsce są przerażone"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Panie Kaczyński, niestety, ten rząd obalą kobiety" - to jedno z haseł, które aktywne politycznie Polki skandują podczas wieców opozycji. Co warto podkreślić - aktywne politycznie. Jak wynika z badań socjologicznych, to polityczne zaangażowanie nie jest wcale oczywiste. Właśnie to zjawisko, pod kątem niedzielnych wyborów, biorą pod lupę zagraniczne media.

Jeden głos nic nie zmieni - powiedziało 7 milionów kobiet. To tylko jedno z haseł, które ma zmobilizować Polki do oddania swoich głosów w wyborach parlamentarnych. Zagraniczne media i największe światowe agencje zwracają uwagę, że w dużej mierze to właśnie od polskich kobiet mógłby zależeć wynik niedzielnego głosowania. Mógłby. Jest tylko jedno "ale" - wiele kobiet nie wybiera się na wybory.

Według raportu Fundacji Batorego liczba niezdecydowanych kobiet w nadchodzących wyborach jest dwukrotnie wyższa niż liczba mężczyzn w większości grup wiekowych, a niemal połowa kobiet do 49. roku życia nie wybiera się na wybory. Agencja Reuters, podobnie jak polscy eksperci, przypomina, że masowe protesty, które w ostatnich latach przetoczyły się przez Polskę w związku między innymi z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych, wciąż motywują wiele Polek, by poszły do urn. - W kobietach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego związanym z aborcją trochę obudził się taki duch, że musimy wziąć sprawę w swoje ręce - uważa Magdalena Sobkowiak, koordynatorka kampanii "Kobiety na wybory".

Z drugiej strony towarzysząca kobietom często po manifestacjach bezradność mogła wywołać u wielu z nich poczucie, że ich głos właściwie się nie liczy. - Zwłaszcza to młode pokolenie zostało mocno poturbowane psychicznie, czyli absolutnie zlekceważone, wyśmiewane, gdzieś tam poniżane, często wyprowadzano również policję z użyciem siły - tłumaczy Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW.

O sytuacji polskich kobiet i znaczeniu ich głosów w nadchodzących wyborach szeroko rozpisują się światowe media. "Ich sytuacja jest niewiarygodna. Jak kobiety będą głosować w nadchodzących w Polsce wyborach?" - pyta telewizja Euronews. Stacja ocenia, że to głos polskich kobiet może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy PiS utrzyma się przy władzy, czy też zostanie ukarany za ograniczanie dostępu do aborcji w naszym kraju. Zagraniczne media przypominają, że odkąd partia Prawo i Sprawiedliwość przejęła rządy, posunęła się zdecydowanie dalej niż wprowadzenie jednych z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. "Zakończyła finansowanie przez państwo metody in vitro i wprowadziła wymóg wydawania recepty na antykoncepcję awaryjną" - donosi Reuters.

Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenie
Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenieRenata Kijowska/Fakty TVN

Siła w kobietach

"Każdy miesiąc przynosi nowe przypadki ciężarnych kobiet umierających w szpitalach z powodu powikłań, na co w niepewności patrzą medycy, którzy boją się interweniować" - donosi "The Irish Times". Co więcej, choć rządząca partia podkreśla, że prowadzona przez nią polityka socjalna ma na celu wspieranie polskich rodzin i zwiększenie współczynnika dzietności, ten sam współczynnik, jak wskazuje Reuters, spadł w tym roku w Polsce do najniższego poziomu od czasów II wojny światowej.

"Nawet wyższy zasiłek nie zachęci Polek do posiadania większej liczby dzieci. Zakaz aborcji, który dotyczy także nagłych przypadków medycznych, ma działanie odstraszające" - zaznacza "Die Welt". Chociaż w dyskursie publicznym dominują kwestie związane z aborcją, wiele przedwyborczych badań wskazuje, że dla Polek, choć to problem ważny, nie jest najważniejszy. - Kobiety w Polsce są przerażone. Zresztą nie tylko prawem antyaborcyjnym, bo tutaj dochodzi wiele innych czynników. Chociażby to, że państwo nie organizuje opieki nad dziećmi, że kobiety boją się powrotu na rynek pracy po jakimś czasie, a sytuacja gospodarcza jest skrajnie niestabilna - wylicza Antonina Lewandowska, działaczka Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Najważniejszą kwestią, którą zdaniem Polek powinni zająć się politycy, jest przemoc wobec kobiet - tak wynika z ankiety Fundacji SPS przeprowadzonej w ramach kampanii "Wspieram sukces kobiet". Na potrzebę lepszej ochrony polskich kobiet przed przemocą domową wskazuje też niemiecki dziennik "Suddeutsche Zeitung", który podkreśla, że to właśnie pod tym hasłem, w dużej mierze, kobiety utożsamiają pojęcie "bezpieczeństwo". "Bezpieczeństwo to jedno z głównych haseł PiS w kampanii wyborczej. Opozycja rozumie je jednak inaczej. Kobiety w Polsce boją się zajść w ciążę, urodzić i założyć rodzinę - powiedziała we wtorek wieczorem w Łodzi młoda kandydatka Koalicji Obywatelskiej" - zaznacza "Süddeutsche Zeitung". Jak wskazuje francuskie radio publiczne, "głosy niezdecydowanych wyborców, zwykle kobiet, mogą przynieść korzyści przede wszystkim partiom opozycyjnym". Zagraniczni dziennikarze, eksperci i analitycy podkreślają - w niedzielę Polki muszą pamiętać, że w tych wyborach to one mają mają 52 procent głosów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS