Wynik wyborów zależy od kobiet? "Kobiety w Polsce są przerażone"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Panie Kaczyński, niestety, ten rząd obalą kobiety" - to jedno z haseł, które aktywne politycznie Polki skandują podczas wieców opozycji. Co warto podkreślić - aktywne politycznie. Jak wynika z badań socjologicznych, to polityczne zaangażowanie nie jest wcale oczywiste. Właśnie to zjawisko, pod kątem niedzielnych wyborów, biorą pod lupę zagraniczne media.

Jeden głos nic nie zmieni - powiedziało 7 milionów kobiet. To tylko jedno z haseł, które ma zmobilizować Polki do oddania swoich głosów w wyborach parlamentarnych. Zagraniczne media i największe światowe agencje zwracają uwagę, że w dużej mierze to właśnie od polskich kobiet mógłby zależeć wynik niedzielnego głosowania. Mógłby. Jest tylko jedno "ale" - wiele kobiet nie wybiera się na wybory.

Według raportu Fundacji Batorego liczba niezdecydowanych kobiet w nadchodzących wyborach jest dwukrotnie wyższa niż liczba mężczyzn w większości grup wiekowych, a niemal połowa kobiet do 49. roku życia nie wybiera się na wybory. Agencja Reuters, podobnie jak polscy eksperci, przypomina, że masowe protesty, które w ostatnich latach przetoczyły się przez Polskę w związku między innymi z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych, wciąż motywują wiele Polek, by poszły do urn. - W kobietach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego związanym z aborcją trochę obudził się taki duch, że musimy wziąć sprawę w swoje ręce - uważa Magdalena Sobkowiak, koordynatorka kampanii "Kobiety na wybory".

Z drugiej strony towarzysząca kobietom często po manifestacjach bezradność mogła wywołać u wielu z nich poczucie, że ich głos właściwie się nie liczy. - Zwłaszcza to młode pokolenie zostało mocno poturbowane psychicznie, czyli absolutnie zlekceważone, wyśmiewane, gdzieś tam poniżane, często wyprowadzano również policję z użyciem siły - tłumaczy Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW.

O sytuacji polskich kobiet i znaczeniu ich głosów w nadchodzących wyborach szeroko rozpisują się światowe media. "Ich sytuacja jest niewiarygodna. Jak kobiety będą głosować w nadchodzących w Polsce wyborach?" - pyta telewizja Euronews. Stacja ocenia, że to głos polskich kobiet może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy PiS utrzyma się przy władzy, czy też zostanie ukarany za ograniczanie dostępu do aborcji w naszym kraju. Zagraniczne media przypominają, że odkąd partia Prawo i Sprawiedliwość przejęła rządy, posunęła się zdecydowanie dalej niż wprowadzenie jednych z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. "Zakończyła finansowanie przez państwo metody in vitro i wprowadziła wymóg wydawania recepty na antykoncepcję awaryjną" - donosi Reuters.

Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenie
Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenieRenata Kijowska/Fakty TVN

Siła w kobietach

"Każdy miesiąc przynosi nowe przypadki ciężarnych kobiet umierających w szpitalach z powodu powikłań, na co w niepewności patrzą medycy, którzy boją się interweniować" - donosi "The Irish Times". Co więcej, choć rządząca partia podkreśla, że prowadzona przez nią polityka socjalna ma na celu wspieranie polskich rodzin i zwiększenie współczynnika dzietności, ten sam współczynnik, jak wskazuje Reuters, spadł w tym roku w Polsce do najniższego poziomu od czasów II wojny światowej.

"Nawet wyższy zasiłek nie zachęci Polek do posiadania większej liczby dzieci. Zakaz aborcji, który dotyczy także nagłych przypadków medycznych, ma działanie odstraszające" - zaznacza "Die Welt". Chociaż w dyskursie publicznym dominują kwestie związane z aborcją, wiele przedwyborczych badań wskazuje, że dla Polek, choć to problem ważny, nie jest najważniejszy. - Kobiety w Polsce są przerażone. Zresztą nie tylko prawem antyaborcyjnym, bo tutaj dochodzi wiele innych czynników. Chociażby to, że państwo nie organizuje opieki nad dziećmi, że kobiety boją się powrotu na rynek pracy po jakimś czasie, a sytuacja gospodarcza jest skrajnie niestabilna - wylicza Antonina Lewandowska, działaczka Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Najważniejszą kwestią, którą zdaniem Polek powinni zająć się politycy, jest przemoc wobec kobiet - tak wynika z ankiety Fundacji SPS przeprowadzonej w ramach kampanii "Wspieram sukces kobiet". Na potrzebę lepszej ochrony polskich kobiet przed przemocą domową wskazuje też niemiecki dziennik "Suddeutsche Zeitung", który podkreśla, że to właśnie pod tym hasłem, w dużej mierze, kobiety utożsamiają pojęcie "bezpieczeństwo". "Bezpieczeństwo to jedno z głównych haseł PiS w kampanii wyborczej. Opozycja rozumie je jednak inaczej. Kobiety w Polsce boją się zajść w ciążę, urodzić i założyć rodzinę - powiedziała we wtorek wieczorem w Łodzi młoda kandydatka Koalicji Obywatelskiej" - zaznacza "Süddeutsche Zeitung". Jak wskazuje francuskie radio publiczne, "głosy niezdecydowanych wyborców, zwykle kobiet, mogą przynieść korzyści przede wszystkim partiom opozycyjnym". Zagraniczni dziennikarze, eksperci i analitycy podkreślają - w niedzielę Polki muszą pamiętać, że w tych wyborach to one mają mają 52 procent głosów.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS