Wynik wyborów zależy od kobiet? "Kobiety w Polsce są przerażone"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Panie Kaczyński, niestety, ten rząd obalą kobiety" - to jedno z haseł, które aktywne politycznie Polki skandują podczas wieców opozycji. Co warto podkreślić - aktywne politycznie. Jak wynika z badań socjologicznych, to polityczne zaangażowanie nie jest wcale oczywiste. Właśnie to zjawisko, pod kątem niedzielnych wyborów, biorą pod lupę zagraniczne media.

Jeden głos nic nie zmieni - powiedziało 7 milionów kobiet. To tylko jedno z haseł, które ma zmobilizować Polki do oddania swoich głosów w wyborach parlamentarnych. Zagraniczne media i największe światowe agencje zwracają uwagę, że w dużej mierze to właśnie od polskich kobiet mógłby zależeć wynik niedzielnego głosowania. Mógłby. Jest tylko jedno "ale" - wiele kobiet nie wybiera się na wybory.

Według raportu Fundacji Batorego liczba niezdecydowanych kobiet w nadchodzących wyborach jest dwukrotnie wyższa niż liczba mężczyzn w większości grup wiekowych, a niemal połowa kobiet do 49. roku życia nie wybiera się na wybory. Agencja Reuters, podobnie jak polscy eksperci, przypomina, że masowe protesty, które w ostatnich latach przetoczyły się przez Polskę w związku między innymi z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych, wciąż motywują wiele Polek, by poszły do urn. - W kobietach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego związanym z aborcją trochę obudził się taki duch, że musimy wziąć sprawę w swoje ręce - uważa Magdalena Sobkowiak, koordynatorka kampanii "Kobiety na wybory".

Z drugiej strony towarzysząca kobietom często po manifestacjach bezradność mogła wywołać u wielu z nich poczucie, że ich głos właściwie się nie liczy. - Zwłaszcza to młode pokolenie zostało mocno poturbowane psychicznie, czyli absolutnie zlekceważone, wyśmiewane, gdzieś tam poniżane, często wyprowadzano również policję z użyciem siły - tłumaczy Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW.

O sytuacji polskich kobiet i znaczeniu ich głosów w nadchodzących wyborach szeroko rozpisują się światowe media. "Ich sytuacja jest niewiarygodna. Jak kobiety będą głosować w nadchodzących w Polsce wyborach?" - pyta telewizja Euronews. Stacja ocenia, że to głos polskich kobiet może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy PiS utrzyma się przy władzy, czy też zostanie ukarany za ograniczanie dostępu do aborcji w naszym kraju. Zagraniczne media przypominają, że odkąd partia Prawo i Sprawiedliwość przejęła rządy, posunęła się zdecydowanie dalej niż wprowadzenie jednych z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. "Zakończyła finansowanie przez państwo metody in vitro i wprowadziła wymóg wydawania recepty na antykoncepcję awaryjną" - donosi Reuters.

Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenie
Kobiety apelują do kobiet o udział w wyborach. Ich głos ma znaczenieRenata Kijowska/Fakty TVN

Siła w kobietach

"Każdy miesiąc przynosi nowe przypadki ciężarnych kobiet umierających w szpitalach z powodu powikłań, na co w niepewności patrzą medycy, którzy boją się interweniować" - donosi "The Irish Times". Co więcej, choć rządząca partia podkreśla, że prowadzona przez nią polityka socjalna ma na celu wspieranie polskich rodzin i zwiększenie współczynnika dzietności, ten sam współczynnik, jak wskazuje Reuters, spadł w tym roku w Polsce do najniższego poziomu od czasów II wojny światowej.

"Nawet wyższy zasiłek nie zachęci Polek do posiadania większej liczby dzieci. Zakaz aborcji, który dotyczy także nagłych przypadków medycznych, ma działanie odstraszające" - zaznacza "Die Welt". Chociaż w dyskursie publicznym dominują kwestie związane z aborcją, wiele przedwyborczych badań wskazuje, że dla Polek, choć to problem ważny, nie jest najważniejszy. - Kobiety w Polsce są przerażone. Zresztą nie tylko prawem antyaborcyjnym, bo tutaj dochodzi wiele innych czynników. Chociażby to, że państwo nie organizuje opieki nad dziećmi, że kobiety boją się powrotu na rynek pracy po jakimś czasie, a sytuacja gospodarcza jest skrajnie niestabilna - wylicza Antonina Lewandowska, działaczka Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Najważniejszą kwestią, którą zdaniem Polek powinni zająć się politycy, jest przemoc wobec kobiet - tak wynika z ankiety Fundacji SPS przeprowadzonej w ramach kampanii "Wspieram sukces kobiet". Na potrzebę lepszej ochrony polskich kobiet przed przemocą domową wskazuje też niemiecki dziennik "Suddeutsche Zeitung", który podkreśla, że to właśnie pod tym hasłem, w dużej mierze, kobiety utożsamiają pojęcie "bezpieczeństwo". "Bezpieczeństwo to jedno z głównych haseł PiS w kampanii wyborczej. Opozycja rozumie je jednak inaczej. Kobiety w Polsce boją się zajść w ciążę, urodzić i założyć rodzinę - powiedziała we wtorek wieczorem w Łodzi młoda kandydatka Koalicji Obywatelskiej" - zaznacza "Süddeutsche Zeitung". Jak wskazuje francuskie radio publiczne, "głosy niezdecydowanych wyborców, zwykle kobiet, mogą przynieść korzyści przede wszystkim partiom opozycyjnym". Zagraniczni dziennikarze, eksperci i analitycy podkreślają - w niedzielę Polki muszą pamiętać, że w tych wyborach to one mają mają 52 procent głosów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS