Pytania o sens referendum w dniu wyborów. "Cyniczny, sprytny, przemyślany i przewrotny zabieg z dziedziny PR-u politycznego"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o sens referendum w dniu wyborów. "Cyniczny, sprytny,  przemyślany i przewrotny zabieg z dziedziny PR-u politycznego"
Pytania o sens referendum w dniu wyborów. "Cyniczny, sprytny, przemyślany i przewrotny zabieg z dziedziny PR-u politycznego"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Pytania o sens referendum w dniu wyborów. "Cyniczny, sprytny, przemyślany i przewrotny zabieg z dziedziny PR-u politycznego"Arleta Zalewska/Fakty TVN

To referendum nie jest potrzebne, bo nie ma sporu wokół odpowiedzi na żadne pytanie - przekonuje opozycja i uważa, PiS chce robić referendum razem z wyborami, by mobilizować swoich i wydawać pieniądze poza budżetem na kampanię. Z kolei młodzi działacze ze Stowarzyszenia Nowa Generacja zwracają uwagę, że pieniądze wydane na referendum mogłyby zostać inaczej wykorzystane - na przykład na ochronę zdrowia Polaków.

Młodzi działacze opozycji we wtorek w centrum Warszawy przekonywali przechodniów, że lepiej niż na referendum PiS-u, wydać pieniądze na ochronę zdrowia. Szacuje się, że organizacja referendum w dniu wyborów będzie kosztować Polaków 3-4 miliony złotych. - Za tę torbę pieniędzy moglibyśmy mieć 18 milionów tabletek na serce, czyli moglibyśmy pomóc tym, którzy są najbardziej narażeni - mówił Jakub Lewandowski ze Stowarzyszenia Nowa Generacja. - Można kupić 5,3 miliona pasków na cukrzyce i przetestować Polki i Polaków, czy ta groźna choroba nam nie zagraża. Naprawdę są lepsze sposoby wydatkowania cztery milionów złotych niż na referendum strachu PiS-u - dodał Dawid Kacprzyk, radny dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, członek Stowarzyszenia Nowa Generacja.

Rząd skierował już do Sejmu wniosek o przeprowadzenie referendum z czterema ogłoszonymi już wcześniej przez polityków PiS-u pytaniami i uzasadnianiami. - To jest gra na strachu, lęku, obawach, a równocześnie to jest sposób mobilizowania środków na kampanie wyborczą - uważa Aleksander Smolar, były prezes Fundacji im. Stefana Batorego. - Opozycja w tej sprawie daje jasne odpowiedź, więc PiS oszukuje ludzi - podkreśla Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy.

Hermeliński: ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu
Hermeliński: ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu TVN24

Zarzuty w kierunku opozycji

Politycy największych partii opozycyjnych od kilku dni powtarzają, że nie ma sporu z rządem o kwestie, o które PiS chce pytać w referendum. Jednocześnie zarzucają, że PiS wykorzystuje swoją większość w Sejmie i zwołuje referendum, by bez limitu finansować swoją kampanie wyborczą.

Premier, uzasadniając ostatnie pytanie referendalne dotyczące zapory na granicy z Białorusią, przypomina, że to właśnie opozycja głosowała przeciwko tej inwestycji. Tyle, że politycy Platformy i Lewicy powtarzają, że niczego burzyć nie będą, ale PiS w najnowszym spocie referendalnym o tym już nie mówi. 

- Pytanie o bezpieczeństwo przedstawia facet, który przez pół roku nie wiedział o tym, że przez pół Polski przeleciała rosyjska rakieta - zaznacza Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy. - To nie jest pytanie ludzi o to, za czym są, tylko niezwykle cyniczny, sprytny, przemyślany i przewrotny zabieg z dziedziny PR-u politycznego - ocenia Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Czytaj też: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Scenariusz węgierski

Referendum w dniu wyborów to pomysł, który Jarosław Kaczyński powtarza po Viktorze Orbanie. W węgierskim referendum też były cztery pytania z tezą, z którą sprzeciwiała się opozycja. Tyle, że dotyczyły osób LGBT+.

- (PiS - przyp. red.) chce wykorzystać to referendum, jak Orban na Węgrzech, do tego, żeby zmobilizować ludzi, którzy nie chcą iść głosować i wygrać te wybory w sposób niesprawiedliwy - uważa Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy. - My proponujemy, zamiast tych czterech pytań, jedno pytanie: "czy jesteś za odsunięciem PiS-u od władzy?"- mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Tak naprawdę o tym są te wybory - to jest najważniejsze referendum: my czy oni - wskazuje Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Żeby referendum z pytaniami PiS-u się odbyło, musi je poprzeć większość w Sejmie.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS