Był nagradzanym dzielnicowym, karierę złamały mu oskarżenia handlarza narkotyków. Rusza proces o odszkodowanie

Źródło:
Fakty TVN
Był nagradzanym dzielnicowym, karierę złamały mu oskarżenia handlarza narkotyków. Rusza proce o odszkodowanie
Był nagradzanym dzielnicowym, karierę złamały mu oskarżenia handlarza narkotyków. Rusza proce o odszkodowanie
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Był nagradzanym dzielnicowym, karierę złamały mu oskarżenia handlarza narkotyków. Rusza proce o odszkodowanieJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Był szanowanym i nagradzanym dzielnicowym. Wszystko do czasu, gdy Robert Kolasa został zatrzymany na oczach kolegów i ponad pół roku spędził w areszcie. Pomówił go handlarz narkotyków, a prokuratorka nie zweryfikowała jego zeznań, bo potrzebowała sukcesu. W czwartek ruszył proces o odszkodowanie.

Jako aspirant sztabowy Robert Kolasa doprowadzał podejrzanych przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Teraz szuka jej sam w sądzie. - Jest to wpisane w zawodzie policjanta, ryzyko (...) Ślubuje się "honor", "ojczyzna". To są takie najważniejsze słowa. I człowiek pracując w policji, stara się tej przysięgi dotrzymać - wyjaśnia Robert Kolasa, były policjant.

Kolasa siedem lat temu, 13 grudnia, na oczach kolegów został zakuty w kajdanki. Miał być gangsterem w policyjnym przebraniu. - Miałem być dwa razy w tygodniu przynajmniej w Szwecji i miałem przemycać dużą liczbę papierosów, które znajdowały się w naczepach tirów - opowiada były policjant. - Uszczuplenie (wpływów podatkowych - przyp. red.) dla Skarbu Państwa rocznie miało przekraczać ponad sto milionów złotych - dodaje.

Prof. Matczak: Ziobro chce pokazać, że są zwyczajni rozbójnicy i są rozbójnicy patriotyczni
Prof. Matczak: Ziobro chce pokazać, że są zwyczajni rozbójnicy i są rozbójnicy patriotyczniTVN24

Walka o sprawiedliwość

Kilka dni w tygodniu Kolasa miał spędzać na promach i w drodze do kraju, w którym nigdy nie był. Dowodów nie brano pod uwagę. Uwierzono handlarzowi narkotyków. - Wysłuchać sobie przestępcy, który zeznaje na dziesięć innych osób, w tym zeznaje na policjanta. Ogłosić zarzuty policjantowi. To jak splunięcie, że tak powiem brzydko - uważa Marcin Miksza, były policjant.

Kiedy pan Robert trafił do aresztu, zabroniono mu nawet dzwonić do dzieci. - W przeliczeniu na dni to jest 219 dni, które pani prokurator Nowicka zabrała mi z życia - dodaje Robert Kolasa.

Prokurator - korzystając z relacji skruszonych przestępców - miała się piąć po szczeblach kariery. Zarzuty wobec policjanta okazały się wyssane z palca. - Sądy zaczęły uniewinniać oskarżonych, inni prokuratorzy zaczęli wycofywać zarzuty i umarzać śledztwa, no i teraz trwa wielkie sprzątanie. Łączna suma zadośćuczynień i odszkodowań w sprawach, które prowadziła pani Nowicka, to jest dwa miliony złotych - mówi Piotr Żytnicki z "Gazety Wyborczej".

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN "ETATOWY ŚWIADEK"

Za niesłuszny areszt i zrujnowaną karierę Kolasa domaga się 950 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Zapłaci państwo, w imieniu którego prokurator dalej oskarża.

- Pani prokurator jest oceniana jako osoba bardzo pracowita. Jest osobą odpowiedzialną, rzetelnie pracuje - przekonuje Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS