Polki uzyskują setki tysięcy recept na tabletki "dzień po". MZ nie ma zamiaru znieść obowiązku recepty

Źródło:
Fakty TVN
Tabletka "dzień po" w Polsce jedynie na receptę. MZ tłumaczy, że chce zapobiegać jej "nieuzasadnionej konsumpcji"
Tabletka "dzień po" w Polsce jedynie na receptę. MZ tłumaczy, że chce zapobiegać jej "nieuzasadnionej konsumpcji"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Tabletka "dzień po" w Polsce jedynie na receptę. MZ tłumaczy, że chce zapobiegać jej "nieuzasadnionej konsumpcji"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Blisko 900 tysięcy recept na antykoncepcję awaryjną wystawiono w Polsce w ubiegłym roku - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Według posłanek opozycji ma to związek z dostępnością antykoncepcji. W Europie tabletki kupuje się bez recepty. Polska też jest w Europie, ale u nas recepty wprowadziło PiS, żeby zapobiec "nieuzasadnionej konsumpcji".

Ministerstwo Zdrowia podało dane o tym, ile Polek przyjęło w ostatnich latach antykoncepcję awaryjną. Tylko w ubiegłym roku wystawiono blisko 900 tysięcy recept na antykoncepcję awaryjną. Polska jest jedynym krajem w Europie, który od kobiet wymaga recept na tabletkę "dzień po".

- Wyłącznie decyzja polityczna, przepełniona ideologią, by Polki nie miały dostępu. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby utrzymać nakaz pozyskania recepty na te środki - uważa Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W ubiegłym roku antykoncepcję awaryjną każdego dnia stosowało średnio blisko dwa i pół tysiąca Polek. Jako jedyne kobiety w Europie Polki musiały najpierw prosić lekarza o receptę. - Antykoncepcja awaryjna jest w wielu krajach dostępna czy w drogeriach, czy w zwykłych sklepach - zwraca uwagę Aleksandra Magryta z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. - Ona jest dostępna bez recepty, ponieważ jest bezpieczna. Nawet użycie tych produktów u pacjentek, które są w ciąży, nie spowoduje powikłań ciążowych - dodaje dr Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Mimo to Polki, jak żadne inne kobiety w Europie, są pod specjalnym nadzorem państwa. - Rządzący traktują Polki jako obywatelki drugiej kategorii, jako osoby niemyślące - ocenia posłanka Gajewska.

Tabletka "dzień po" bez recepty. Posłanki Lewicy złożyły projekt ustawy
Tabletka "dzień po" bez recepty. Posłanki Lewicy złożyły projekt ustawyKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że recepta na antykoncepcję awaryjną jest potrzebna, by zapobiec upowszechnianiu stosowania tego produktu i jego "nieuzasadnionej konsumpcji".

- Mam problem z komentowaniem czegoś takiego, bo musiałbym stanąć po stronie tych, którzy rzeczywiście traktują kobiety jako nierozgarnięte istoty, które mogłyby zupełnie przypadkowo wpaść na pomysł, żeby sobie zjeść tabletkę. Nie, to tak nie działa - komentuje dr Socha.

Dostęp do antykoncepcji

Ograniczanie dostępu do tabletki "dzień po" nie zmniejszy, jak chciałoby ministerstwo, jej "konsumpcji". Trzeba zwiększyć dostępność zwykłej antykoncepcji - słyszymy. - Polki mają najgorszy dostęp do antykoncepcji w Europie - przypomina Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Na mapie Europejskiego Atlasu Antykoncepcji jako jedyny kraj Polska bije po oczach ciemnoczerwonym kolorem. - Dostęp do antykoncepcji w Polsce na tle Europy wygląda tragicznie, są dwa leki, które są refundowane przez NFZ - wskazuje Magryta.

Czytaj także: Posłanki Koalicji Obywatelskiej z propozycjami dla kobiet. "Polski rząd wspiera kobiety, ale gazem, pałkami teleskopowymi"

Lewica i Koalicja Obywatelska postulują zniesienie recept na tabletki "dzień po" i bezpłatną antykoncepcję. - Antykoncepcja w Polsce jest dostępna de facto dla bogatych - uważa posłanka Scheuring-Wielgus.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie prowadzi żadnych prac w celu zniesienia recepty na tabletkę "dzień po".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN