Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek 19 grudnia

W poniedziałek zachmurzenie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na zachodzie Polski okresami opady deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

Wolontariuszka roku jednak odbierze nagrodę. Wcześniej obawiała się utraty świadczenia pielęgnacyjnego

Anna Nowak, która otrzymała tytuł wolontariuszki roku, jednak odbierze nagrodę w wysokości czterech tysięcy złotych związaną z tym wyróżnieniem. Wcześniej kobieta nie chciała odebrać nagrody z obawy o to, że straci przez to świadczenie pielęgnacyjne. Wszystko przez obowiązujące w Polsce przepisy, które mówią, że osoby pobierające świadczenie wynoszące nieco ponad dwa tysiące nie mogą osiągać przychodów z innych źródeł.

Nowe przepisy miały odblokować unijne środki, ale w rządzie wciąż nie ma zgody

Polska wciąż czeka na unijne środki na KPO. Ich odblokowanie miała zapewnić nowelizacja ustaw sądowych, ale w rządzie na razie nie ma zgody co do przepisów. Protestuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przypomina, że premier gwarantował pieniądze z UE i brak szantażu ze strony unijnych przedstawicieli. O projekcie krytycznie wypowiada się też Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Zbigniew Ziobro chciałby znać treść umowy z Saudi Aramco

Ciąg dalszy pytań i kontrowersji wokół sprzedaży Lotosu. Opozycja składa doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Chodzi o umowę, która ma być niekorzystna dla Polski i stawiać bezpieczeństwo energetyczne pod znakiem zapytania. Jak ustalili dziennikarze "Czarno na białym", Polska po fuzji Orlenu z Lotosem może stracić kontrolę nad gdańską rafinerią. Sprawą ma zająć się Najwyższa Izba Kontroli, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi, że jest zwolennikiem transparentności i warto poznać tę umowę.

Czym jest zrównoważona gospodarka leśna? Eksperci wyjaśniają

Aż 93 procent Polaków uważa, że ochrona naszych lasów jest ważna - wynika z danych WWF. Jednak ponad połowa nie wie, co oznacza zrównoważona gospodarka leśna. Dlatego eksperci wyjaśniają, że polega ona na dbaniu o leśne zasoby, zachowaniu różnorodności biologicznej, ale też na zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa, bo regularne spacery po lesie obniżają poziom stresu i pomagają w walce z depresją.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy za prąd na 2023 rok

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. URE podkreślił, że dla odbiorcy od stycznia 2023 roku - do określonego w przepisach rocznego limitu zużycia energii elektrycznej - będą obowiązywały ceny i stawki zgodne z taryfami stosowanymi w dniu 1 stycznia 2022 roku.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego krytycznie o projekcie PiS. Mówi o trzech istotnych zagrożeniach

Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny krytykują projekt zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Oba sądy wskazują, że przepisy mają wiele wad, a wprowadzanie go w życie doprowadziłoby do chaosu w sądownictwie. Projekt, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w sprawie odblokowania unijnych środków.

Wątpliwości wokół fuzji Orlenu i Lotosu. Senatorowie chcą, by sprawą zajęła się prokuratura i NIK

Orlen może nie mieć wpływu na to, komu Saudyjczycy sprzedadzą swoje udziały w Rafinerii Gdańskiej - to jedna z wątpliwości dotyczących umowy z Saudi Aramco. W piątek sprawą zajmowały się połączone senackie komisje, które chcą, by kontrowersyjną fuzję zbadały Najwyższa Izba Kontroli oraz prokuratura. Reporterzy programu "Czarno na białym" TVN24 dotarli do projektu umowy, z którego wynika, że Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią, choć Saudom sprzedano tylko 30 procent. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale sam Orlen w wydanym oświadczeniu temu nie zaprzecza.

Co dalej z Rafinerią Gdańską? Pojawiają się niepokojące sygnały

Polska traci kontrolę nad Rafinerią Gdańską. Wszystko wskazuje na to, że wbrew zapewnieniom Orlenu Saudowie kupili nie tylko 30 procent akcji, ale i prawo weta do ważnych decyzji spółki. Dziennikarze TVN24 dotarli do dokumentów w tej sprawie. Orlen nie zaprzecza, że tak właśnie może wyglądać ostateczna umowa. Zapewnia tylko, że jesteśmy bezpieczni. A z dokumentów wynika, że nie.

Unijne miliardy znów się oddalają. PiS nie może rozwiązać kwestii sądownictwa

Miał być wreszcie porządek w sądownictwie i unijne miliardy dla Polski, a jest bałagan prawny i kolejny kryzys polityczny. PiS poszło z nową ustawą sądową do prezydenta. Wszystko po tym, jak Andrzej Duda zaprzeczył twierdzeniom rządu, że projekt był z nim konsultowany. Obóz władzy bije się już sam ze sobą. Wygląda na to, że unijne pieniądze znowu się oddalają.

Mnożą się pytania w związku z eksplozją w Komendzie Głównej Policji

Komendant główny policji wyszedł już ze szpitala, a światowe media nie mogą wyjść ze zdziwienia, jak to możliwe, że ukraiński granatnik wybuchł w jego gabinecie. Komendant dostał go w prezencie i przywiózł pociągiem. Dobrze, że tam go nie użył, bo ofiar mogło być więcej. Prokuratura uznała go za pokrzywdzonego.

Przemysław Czarnek zapowiada ustawę "lex Czarnek 3.0"

Minister edukacji rzuca rękawicę prezydentowi, ale to prezydent ma prawo weta. Przemysław Czarnek zapowiada ustawę "lex Czarnek 3.0.", która ma się niczym nie różnić od tej zawetowanej w czwartek. Nie chce niczego w niej zmieniać, bo twierdzi, że prezydentowi się podobała.

Pojawiły się zarzuty w głośnej sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek

Są zarzuty w głośnej sprawie zaginięcia w Sopocie Iwony Wieczorek. Jej kolega, który przed laty angażował się w poszukiwania kobiety, według policjantów z Archiwum X wcale nie ułatwiał, a utrudniał śledztwo, wprowadzał w błąd, zacierał ślady. Czy jesteśmy już bliscy rozwikłania tej sprawy?