Najnowsze

Najnowsze

Co z rosnącymi cenami energii? Zapowiedzi rządu bez konkretów

Jeszcze nie spadł śnieg, jeszcze nie ma nawet przymrozków, a władze uczelni z Białegostoku czy Opola już podjęły decyzję: zimą zajęcia dla studentów będą zdalne, bo prąd jest astronomicznie drogi. Z tym problemem mierzą się nie tylko szkoły czy uczelnie, a pomoc rządu jest dalece niewystarczająca.

"Orban reprezentuje rosyjskie interesy nie tylko w Unii Europejskiej, ale także w NATO"

Bez zgody Viktora Orbana na Węgrzech nie dzieje się nic, a bez zgody Węgier do NATO nie wejdą Szwecja i Finlandia. Rozszerzenie Sojuszu o te dwa państwa w obliczu wojny na Ukrainie bardzo wzmocniłoby NATO i bezpieczeństwo jego członków, także Polski. Zdaniem polityków opozycji i ekspertów działania Orbana dobitnie pokazują, że stawia on na kontakty z Władimirem Putinem.

Coraz więcej Polaków leczy się prywatnie

Na operację trzeba czekać latami, do specjalisty trudno się dostać, a kolejka na badania jest bardzo długa. To najczęstsze powody, przez które coraz więcej Polaków korzysta z pomoc prywatnych gabinetów i klinik. W zeszłym roku wydaliśmy w nich blisko 50 miliardów złotych.

Prognoza pogody na czwartek 6 października

W czwartek będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Na Pomorzu okresami wystąpi słaby deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, przez 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 22 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie zachodni, umiarkowany i dość silny.

Część uczelni planuje powrót nauki zdalnej w zimie

Władze Uniwersytetu w Białymstoku podjęły decyzję o przejściu na zdalne nauczanie pod koniec semestru zimowego. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się inne uczelnie. Wcześniej takie decyzje wydawane były z powodu pandemii, a teraz przez wysokie ceny energii.

Prokuratura bada sprawę śmierci mężczyzny, który miał wtargnąć na posesję mieszkańców Poznania

Odpowiedzi na pytanie o granice obrony koniecznej szukają śledczy z Poznania. Krok po kroku muszą zweryfikować przebieg wydarzeń na jednej z posesji. 29-letni napastnik dobijał się do domu. Mieszkańcy zareagowali i doszło do szarpaniny. W ruch poszły nóż i kij bejsbolowy. Raniony mężczyzna zmarł w szpitalu, a trójka domowników usłyszała zarzuty. Głos w sprawie zabrał też minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Spór o pomoc w dystrybucji węgla. Sasin: niech się samorządy nie migają przed tym

To apel, nie nakaz. Dobra wola, nie obowiązek - wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin precyzuje swój pomysł zaangażowania samorządów w dystrybucję węgla. Jednocześnie jednak z sejmowej mównicy grzmi: nie migajcie się i dodaje, że samorządy są częścią władzy państwowej. To nie nasze zadanie i nie nasza odpowiedzialność - słychać w miastach i gminach. W piątek ten zbiorowy głos ma zabrzmieć w Warszawie. Przed Sejmem zaplanowana jest ogólnopolska manifestacja, głównie przeciwko gigantycznym podwyżkom cen energii.

Resort rozwoju reaguje na apel przedsiębiorców. Doradza między innymi wzięcie pożyczki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało na zapytanie łódzkich przedsiębiorców o ochronę przed wzrostem cen energii i gazu. Resort zasugerował między innymi pożyczki. Drożyzna dociska do ściany nie tylko właścicieli firm. Coraz więcej Polaków stawia przed dylematem z czego zrezygnować, żeby przeżyć. Tym trudniej zrozumieć, dlaczego rządzący rezygnują z miliardów z KPO.

Prognoza pogody na środę 5 października

W środę zachmurzenie zmienne i na ogół bez opadów. Najwięcej chmur na północy, najwięcej słońca na południu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni.

10-letni Kacper zgłosił się na policję, bo w domu był maltretowany. Sąd podtrzymał wyrok dla ojczyma chłopca

Pięć lat więzienia za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad 10-latkiem z Lubonia. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy karę wymierzoną Robertowi H. w pierwszej instancji. Piekło, które zgotowali dziecku dorośli, przerwał sam 10-latek. Zostawił list pożegnalny w domu i zgłosił się na policję. W maju wyrok w tej sprawie usłyszała też matka chłopca.

Samorządowcy tną koszty przez rosnące ceny energii

Nie wszędzie można wyłączyć światło, a wszędzie trzeba oszczędzać. Samorządowcy kreślą plany zaciskania pasa i po raz kolejny oglądają każdą złotówkę. Tną koszty, gdzie tylko się da, a to i tak może być za mało, dlatego liczą na pomoc rządu.