Mark Brzezinski o sile sojuszu polsko-amerykańskiego: nasza przyjaźń jest głębsza niż kiedykolwiek wcześniej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniej
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniejFakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniejFakty po Południu TVN24

Chciałbym powiedzieć narodowi polskiemu, że Amerykanie i NATO rozważali każdy scenariusz wydarzeń. Nie chcemy walczyć, ale jesteśmy na to gotowi - mówił TVN24 amerykański ambasador w Polsce, dodając, że ma przesłanie do wspólnych, potencjalnych wrogów: jeżeli zdecydują się na atak, to staną oko w oko z żołnierzami i sprzętem, który pojawił się tego dnia na defiladzie, a więc czołgami Abrams i myśliwcami F-35. O polsko-amerykańskiej współpracy, bezpieczeństwie, wojnie w Ukrainie, jedności NATO i wartościach demokratycznych w dniu Święta Wojska Polskiego z Markiem Brzezinskim rozmawiał Michał Sznajder.  

Michał Sznajder: Jesteśmy na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, na pikniku wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego. Są tu przedstawiciele polskich sił zbrojnych, jest tu polskie uzbrojenie, jest tu sprzęt należący do polskich sił zbrojnych, ale są też Amerykanie, jest też ich uzbrojenie, jest ich sprzęt, jest też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski: Dziękuję Michale za zaproszenie. Jestem taki podekscytowany, że mogę być tutaj, że amerykański sprzęt wojskowy bierze udział w Święcie Wojska Polskiego tutaj, w Warszawie. To dla mnie wielka sprawa.

Michał Sznajder: Siła armii to nie tylko liczba żołnierzy czy sprzętu, ale także sojuszów, przyjaźni, które są wykuwane. Jakie jest znaczenie obecności amerykańskich sił zbrojnych tutaj?

Mark Brzezinski: Znaczenie to to, co widać tutaj na ziemi i w powietrzu. O co mi chodzi? Mamy tutaj najnowocześniejszą technologię - czołgi Abrams. Polska otrzymuje 250 czołgów Abrams, aby Polska była bezpieczna, aby Polska była zabezpieczona. Ale co jest wyjątkowe, to to, co dzieje się nad naszymi głowami. Po raz pierwszy w historii, w zakresie polskich sił zbrojnych, najnowocześniejsze amerykańskie myśliwce F-35 będą brały udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. F-35 to najnowocześniejsza technologia w zakresie niewykrywalności, w zakresie możliwości lotu poniżej zasięgu radaru. F-35 może nadlecieć z każdej strony. Nasi wrogowie doskonale to wiedzą.

Michał Sznajder: Taki samolot, który będzie latał nad defiladą, to nie jest coś zwykłego.

Mark Brzezinski: Nie, to absolutnie wyjątkowe. F-35 latający nad defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego to coś wyjątkowego. To jest bardzo ważne, także dla mnie osobiście, dla całej ambasady amerykańskiej, ponieważ jeszcze nie tak dawno temu na tym gruncie, na polskiej ziemi, maszerowali żołnierze radzieccy, nie żołnierze amerykańscy. A dzisiaj jesteśmy powiązani - nasza najlepsza technologia i najbliższe związki naszych sił zbrojnych, jakie występowało w historii. Zacytuję tutaj prezydenta Joe Bidena, sekretarza obrony Lloyda Austina, sekretarza stanu Antonego Blinkena: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza z uwagi na niezmiernie ważną współpracę wojskową, nad którą pracujemy codziennie, aby Polska i NATO były bezpieczne.

Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie, ale to się więcej nie powtórzy
Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie, ale to się więcej nie powtórzyFakty po Południu TVN24

Michał Sznajder: Jakie jest przesłanie dla naszych adwersarzy, dla naszych wrogów, którzy mogą patrzeć na to i myśleć, okej, to jest jakaś bliska współpraca polsko-amerykańska?

Mark Brzezinski: Przesłanie dla naszych wrogów jest takie, że nie chcemy walki. Nie chcemy musieć z wami walczyć, ale gdybyśmy byli do tego zmuszeni, to staniecie właśnie oko w oko z tym. Sami sobie to policzcie. Dokonajcie w życiu właściwego wyboru. To jest dobra rada, której zawsze udzielał mój ojciec. To jest przesłanie, które chciałbym przekazać: od F-35, które latają nad naszymi głowami i czołgów Abrams, które jeżdżą po ulicach Warszawy. Wspaniali żołnierze amerykańskich sił zbrojnych, którzy biorą udział w tej defiladzie, którzy są gotowi na każdy scenariusz, na każdą ewentualność. Chciałbym to powiedzieć narodowi polskiemu, że Amerykanie i NATO myśleli nad każdym możliwym scenariuszem wydarzeń. Jesteśmy gotowi na każdy możliwy sposób radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi. Nie chcemy walki, ale jesteśmy na nią gotowi.

Michał Sznajder: Gdyby ktoś podjął niewłaściwą decyzję - wracając do tego, co pan powiedział - co by pan chciał przekazać Polakom, którzy często mieli takie wrażenie w przeszłości, że zostaliśmy pozostawieni samymi sobie?

Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie. Gdy ludzie tańczyli na ulicach w Londynie po końcu II wojny światowej, Polska została za żelazną kurtyną. To się więcej nie powtórzy. Prezydent Biden umieścił pierwszy w historii stały punkt obecności amerykańskiej na wschodniej flance - w Poznaniu, w Polsce. Sztab V Korpusu Armii Amerykańskiej ma tam stałą bazę. Widzimy ten sprzęt, widzimy wspólne szkolenia, wspólne manewry, które przeprowadzamy. To nie jest okazja do robienia zdjęć. To jest połączenie dwóch potężnych sił zbrojnych, a ich współpraca jest coraz bliższa każdego dnia.

Mark Brzezinski: nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowieka
Mark Brzezinski: nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowiekaFakty po Południu TVN24

Michał Sznajder: To połączenie sił zbrojnych to nie tylko wynik decyzji podejmowanych przez polityków, przez urzędników. To także to, o czym Pan często mówi: wartości, które dzielimy.

Mark Brzezinski: Tak, to te wspólne, dzielone wartości, to powód, dla którego armia amerykańska udaje się za granicę. Armia amerykańska nie jest tam, aby chronić jakiegoś przywódcę czy jakąś partię polityczną. Nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowieka, wolnych wyborów, praworządności, równości, wolności wypowiedzi. To są wartości amerykańskie. Ameryka popiera równość i prawa człowieka. Gdy widzimy naszych wojowników, amerykańskich żołnierzy, robią to dzień po dniu. Amerykańscy żołnierze są na służbie 24 godziny na dobę. Są tutaj, aby chronić wartości. Chciałbym również powiedzieć narodowi polskiemu w imieniu prezydenta Joe Bidena: jesteśmy bardzo dumni z tego kraju, z tego społeczeństwa, które stworzyliście, które kwitnie. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być z wami na Święcie Wojska Polskiego, że możemy wspólnie prowadzić tę wspólną obronę, a najlepsze w tym związku dopiero nadejdzie.

Cała rozmowa z Markiem Brzezinskim
Cała rozmowa z Markiem BrzezinskimMichał Sznajder/Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:Michał Sznajder

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS