Mark Brzezinski o sile sojuszu polsko-amerykańskiego: nasza przyjaźń jest głębsza niż kiedykolwiek wcześniej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniej
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniejFakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Mark Brzezinski: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniejFakty po Południu TVN24

Chciałbym powiedzieć narodowi polskiemu, że Amerykanie i NATO rozważali każdy scenariusz wydarzeń. Nie chcemy walczyć, ale jesteśmy na to gotowi - mówił TVN24 amerykański ambasador w Polsce, dodając, że ma przesłanie do wspólnych, potencjalnych wrogów: jeżeli zdecydują się na atak, to staną oko w oko z żołnierzami i sprzętem, który pojawił się tego dnia na defiladzie, a więc czołgami Abrams i myśliwcami F-35. O polsko-amerykańskiej współpracy, bezpieczeństwie, wojnie w Ukrainie, jedności NATO i wartościach demokratycznych w dniu Święta Wojska Polskiego z Markiem Brzezinskim rozmawiał Michał Sznajder.  

Michał Sznajder: Jesteśmy na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, na pikniku wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego. Są tu przedstawiciele polskich sił zbrojnych, jest tu polskie uzbrojenie, jest tu sprzęt należący do polskich sił zbrojnych, ale są też Amerykanie, jest też ich uzbrojenie, jest ich sprzęt, jest też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski: Dziękuję Michale za zaproszenie. Jestem taki podekscytowany, że mogę być tutaj, że amerykański sprzęt wojskowy bierze udział w Święcie Wojska Polskiego tutaj, w Warszawie. To dla mnie wielka sprawa.

Michał Sznajder: Siła armii to nie tylko liczba żołnierzy czy sprzętu, ale także sojuszów, przyjaźni, które są wykuwane. Jakie jest znaczenie obecności amerykańskich sił zbrojnych tutaj?

Mark Brzezinski: Znaczenie to to, co widać tutaj na ziemi i w powietrzu. O co mi chodzi? Mamy tutaj najnowocześniejszą technologię - czołgi Abrams. Polska otrzymuje 250 czołgów Abrams, aby Polska była bezpieczna, aby Polska była zabezpieczona. Ale co jest wyjątkowe, to to, co dzieje się nad naszymi głowami. Po raz pierwszy w historii, w zakresie polskich sił zbrojnych, najnowocześniejsze amerykańskie myśliwce F-35 będą brały udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. F-35 to najnowocześniejsza technologia w zakresie niewykrywalności, w zakresie możliwości lotu poniżej zasięgu radaru. F-35 może nadlecieć z każdej strony. Nasi wrogowie doskonale to wiedzą.

Michał Sznajder: Taki samolot, który będzie latał nad defiladą, to nie jest coś zwykłego.

Mark Brzezinski: Nie, to absolutnie wyjątkowe. F-35 latający nad defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego to coś wyjątkowego. To jest bardzo ważne, także dla mnie osobiście, dla całej ambasady amerykańskiej, ponieważ jeszcze nie tak dawno temu na tym gruncie, na polskiej ziemi, maszerowali żołnierze radzieccy, nie żołnierze amerykańscy. A dzisiaj jesteśmy powiązani - nasza najlepsza technologia i najbliższe związki naszych sił zbrojnych, jakie występowało w historii. Zacytuję tutaj prezydenta Joe Bidena, sekretarza obrony Lloyda Austina, sekretarza stanu Antonego Blinkena: polsko-amerykańska przyjaźń jest obecnie głębsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza z uwagi na niezmiernie ważną współpracę wojskową, nad którą pracujemy codziennie, aby Polska i NATO były bezpieczne.

Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie, ale to się więcej nie powtórzy
Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie, ale to się więcej nie powtórzyFakty po Południu TVN24

Michał Sznajder: Jakie jest przesłanie dla naszych adwersarzy, dla naszych wrogów, którzy mogą patrzeć na to i myśleć, okej, to jest jakaś bliska współpraca polsko-amerykańska?

Mark Brzezinski: Przesłanie dla naszych wrogów jest takie, że nie chcemy walki. Nie chcemy musieć z wami walczyć, ale gdybyśmy byli do tego zmuszeni, to staniecie właśnie oko w oko z tym. Sami sobie to policzcie. Dokonajcie w życiu właściwego wyboru. To jest dobra rada, której zawsze udzielał mój ojciec. To jest przesłanie, które chciałbym przekazać: od F-35, które latają nad naszymi głowami i czołgów Abrams, które jeżdżą po ulicach Warszawy. Wspaniali żołnierze amerykańskich sił zbrojnych, którzy biorą udział w tej defiladzie, którzy są gotowi na każdy scenariusz, na każdą ewentualność. Chciałbym to powiedzieć narodowi polskiemu, że Amerykanie i NATO myśleli nad każdym możliwym scenariuszem wydarzeń. Jesteśmy gotowi na każdy możliwy sposób radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi. Nie chcemy walki, ale jesteśmy na nią gotowi.

Michał Sznajder: Gdyby ktoś podjął niewłaściwą decyzję - wracając do tego, co pan powiedział - co by pan chciał przekazać Polakom, którzy często mieli takie wrażenie w przeszłości, że zostaliśmy pozostawieni samymi sobie?

Mark Brzezinski: Polacy mają historię tego, że często zostawiono ich samym sobie. Gdy ludzie tańczyli na ulicach w Londynie po końcu II wojny światowej, Polska została za żelazną kurtyną. To się więcej nie powtórzy. Prezydent Biden umieścił pierwszy w historii stały punkt obecności amerykańskiej na wschodniej flance - w Poznaniu, w Polsce. Sztab V Korpusu Armii Amerykańskiej ma tam stałą bazę. Widzimy ten sprzęt, widzimy wspólne szkolenia, wspólne manewry, które przeprowadzamy. To nie jest okazja do robienia zdjęć. To jest połączenie dwóch potężnych sił zbrojnych, a ich współpraca jest coraz bliższa każdego dnia.

Mark Brzezinski: nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowieka
Mark Brzezinski: nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowiekaFakty po Południu TVN24

Michał Sznajder: To połączenie sił zbrojnych to nie tylko wynik decyzji podejmowanych przez polityków, przez urzędników. To także to, o czym Pan często mówi: wartości, które dzielimy.

Mark Brzezinski: Tak, to te wspólne, dzielone wartości, to powód, dla którego armia amerykańska udaje się za granicę. Armia amerykańska nie jest tam, aby chronić jakiegoś przywódcę czy jakąś partię polityczną. Nasza obecność za granicą ma na celu chronienie demokracji, chronienie praw człowieka, wolnych wyborów, praworządności, równości, wolności wypowiedzi. To są wartości amerykańskie. Ameryka popiera równość i prawa człowieka. Gdy widzimy naszych wojowników, amerykańskich żołnierzy, robią to dzień po dniu. Amerykańscy żołnierze są na służbie 24 godziny na dobę. Są tutaj, aby chronić wartości. Chciałbym również powiedzieć narodowi polskiemu w imieniu prezydenta Joe Bidena: jesteśmy bardzo dumni z tego kraju, z tego społeczeństwa, które stworzyliście, które kwitnie. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być z wami na Święcie Wojska Polskiego, że możemy wspólnie prowadzić tę wspólną obronę, a najlepsze w tym związku dopiero nadejdzie.

Cała rozmowa z Markiem Brzezinskim
Cała rozmowa z Markiem BrzezinskimMichał Sznajder/Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:Michał Sznajder

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS