Ani jednego żądania sprostowania i nagle pół miliona kary. "Jest to próba zastraszania i wpływania na media"

Źródło:
Fakty TVN
Ani jednego żądania sprostowania i nagle pół miliona kary. "Jest to próba zastraszania i wpływania na media" 
Ani jednego żądania sprostowania i nagle pół miliona kary. "Jest to próba zastraszania i wpływania na media" 
Jacek Tacik/Fakty TVN
Ani jednego żądania sprostowania i nagle pół miliona kary. "Jest to próba zastraszania i wpływania na media" Jacek Tacik/Fakty TVN

Blisko pół miliona złotych kary nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Radio ZET. Nie spodobał mu się materiał o okolicznościach przejazdu przez Polskę prezydenta Ukrainy. Miał być sprzeczny z prawem i polską racją stanu. Grupa Eurozet kieruje sprawę do sądu i ma za sobą wolne i niezależne media.

Tematem numer jeden w środowych serwisach informacyjnych Radia ZET jest gigantyczna kara - 476 tysięcy złotych - nałożona przez KRRiT na rozgłośnię za - zdaniem przewodniczącego Rady - "emisję przekazów sprzecznych z prawem i z polską racją stanu". - To nic innego, jak zastraszanie wolnych mediów i wymuszanie autocenzury - uważa Mariusz Smolarek, redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET.

Chodzi o wiadomość dotyczącą braku zaufania służb amerykańskich do polskich przy okazji przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski. Materiał został wyemitowany 22 grudnia 2022 roku. Do redakcji nie trafiło ani jedno żądanie sprostowania. - To oznacza, że albo przekaz był prawdziwy, albo - wbrew temu, co twierdzi przewodniczący Świrski - nie miał żadnego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa - przekonuje Mariusz Smolarek.

Decyzję o karze podjął jednoosobowo szef pięcioosobowej Rady Maciej Świrski. - Nie konsultuje z nami spraw. Sam decyduje. Ja się o sprawie i o karze dowiedziałem tak jak wszyscy - mówi doktor habilitowany Tadeusz Kowalski, członek KRRiT powołany przez Senat.

Maciej Świrski został przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2022 roku. Na celownik od razu wziął media, ale tylko te komercyjne. W mediach rządowych opowiadał - w kontekście Radia ZET - o obowiązkach dziennikarzy. - Elementarnym obowiązkiem dziennikarza - to nie muszę tłumaczyć w tym gronie - jest dotarcie do komentarza osoby opisywanej - przekonywał w telewizji rządowej.

Kneblowanie mediów?

Uderzenie w Radio ZET nie jest pierwszym atakiem Świrskiego na niezależne media. Karę otrzymało radio Tok FM za krytykę zawartości podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. TVN ma już sześć otwartych spraw z przewodniczącym KRRiT. - Jest to próba zastraszania i wpływania w ten sposób na media i na dziennikarzy, a z drugiej strony jest to oczywiście zbieranie dokumentów, które w przyszłości ewentualnie mogłyby posłużyć na przykład cofnięciu koncesji - uważa Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Świrski przed zbliżającymi się wyborami może odegrać ważną dla PiS-u rolę. - Jest jednym z trybików, może nie trybików, ważnym trybem, który ma pomóc PiS w nieoddaniu władzy - ocenia Roman Imielski, dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Zgodnie z konstytucją Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa i prawa do informacji. Z Prawa prasowego wynika, że kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. - Świrski stanie przed Trybunałem Stanu, ponieważ podejmuje decyzje, które są sprzeczne z prawem, nie wynikają z jego kompetencji - zapewnia Juliusz Braun, były prezes TVP, były przewodniczący KRRiT.

Tak jak wcześniej Tok FM, Radio ZET odwołało się do sądu od decyzji szefa KRRiT.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS