Najnowsze

Najnowsze

Spór wokół ustawy o IPN. Polski rząd znalazł rozwiązanie

Nowe przepisy w ustawie o IPN dają możliwość oskarżania dziennikarzy czy samych ocalałych z Holocaustu, którzy dają świadectwo o swojej historii - powiedziała w TVN24 ambasador Izraela w Polsce. Anna Azari tłumaczyła, dlaczego nowela budzi w jej ojczyźnie taki sprzeciw. Polska jest otwarta na dialog, chce tłumaczyć i uzasadniać, ale nie zmieniać uchwalony przez Sejm zapis. Czy w tej niezwykle wrażliwej sprawie dojdzie do porozumienia?

Ostrowski: nie jest prawdą, że nasze władze nie wiedziały o ostrzeżeniach ze strony Izraela

- Ta ustawa wynika z PiS-owskiej ideologii, że Polska wstaje z kolan, więc o Polakach nie wolno mówić źle - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki", komentując kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o IPN. Oświadczył, że ze swoich źródeł wie o tym, że jeszcze przed głosowaniem w Sejmie, ze strony żydowskiej "były próby nawiązania kontaktu, które zostały zignorowane". - Nie jest prawdą, że nasze władze nie wiedziały o ostrzeżeniach ze strony Izraela - mówił. - Idziemy w złym kierunku - skomentował drugi gość programu, historyk prof. Andrzej Friszke. - Istnieją dość poważne siły i znaczący reprezentanci, którzy próbują zamazać prawdę o fakcie współuczestnictwa w Holokauście określonych osób - dodał. W jego opinii, bardzo nieprecyzyjne jest określenie "naród polski", które znajduje się w ustawie. - Kogo oni uważają za Polaków? Szmalcownicy też byli obywatelami polskimi - podkreślił.

Siostra Adama Bieleckiego o ratunku na Nanga Parbat. "Akcja była przeprowadzona wzorcowo"

- Akcja była przeprowadzona wzorcowo - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Agnieszka Bielecka, himalaistka i siostra Adama Bieleckiego, himalaisty, który uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Polscy ratownicy dotarli do Francuzki Elisabeth Revol znacznie szybciej niż się spodziewano, o czym rozpisują się światowe media. Zdaniem Agnieszki Bieleckiej należałoby ich zapytać, jak im się udało to zrobić. - Wpływ na tę prędkość miał cel, który im przyświecał i dzięki temu dali z siebie wszystko, co mogli dać - mówiła.

Spór Polski z Izraelem. "Nikt w Polsce nie ma zamiaru ograniczać badań naukowych"

Pamiętamy o Irenie Sendlerowej, Janie Karskim i Władysławie Bartoszewskim. O Polakach ratujących Żydów. Ale rząd Izraela chce całkowitej wolności w dyskusji o Holocauście - mówi ambasador Izraela. Polski rząd chce ścigać za skandaliczne sformułowania "polskie obozy śmierci " i słusznie, ale ustawę napisał tak nieprecyzyjnie, że mamy międzynarodowy problem.

Prognoza pogody na wtorek 30 stycznia

We wtorek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnym deszczem. W województwach wschodnich opady stopniowo przechodzące w śnieg. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach 40-60 km/h, zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1004 hPa.

Życie wraca do normy po wybuchu gazu w Murowanej Goślinie

Wracają do swoich domów i starają się żyć dalej, choć na razie w cieniu tego, co działo się przez ostatnie dni. W Murowanej Goślinie, po ogromnym wybuchu gazu, trwa liczenie strat. Ogłoszono też mobilizację do pomocy tym, którzy stracili dach nad głową i cały dobytek życia.

"Deklaracja krakowska" podpisana. Wśród sygnatariuszy PO, Nowoczesna, PSL i KOD

Platforma Obywatelska i Nowoczesna chcą razem wystartować w wyborach samorządowych. Pierwszymi wyborami, gdzie mają zawiązać koalicję, są te do sejmików wojewódzkich. Zdaniem byłego szefa Nowoczesnej do takiego porozumienia powinno dojść już wcześniej. - Kwestia sejmików nie wystarczy - dodaje Ryszard Petru. Przedstawiciele obu partii dyskutowali w poniedziałek w Katowicach, a w Krakowie KOD, Nowoczesna, PSL, PO, Strajk Kobiet i inne organizacje podpisały deklarację o współpracy w obronie wspólnych wartości.

Zamach na posterunek w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu

Nie żyje co najmniej pięciu afgańskich żołnierzy, około 10 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W ataku uczestniczyło co najmniej pięciu napastników. Uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne i broń automatyczną zaatakowali tuż przed świtem posterunek wojskowy w pobliżu silnie ufortyfikowanej uczelni. Dwaj napastnicy wysadzili się w powietrze, dwaj kolejni zginęli podczas wymiany ognia, a jeden został aresztowany. Rzecznik Ministerstwa Obrony Afganistanu podkreślił, że "atak był wymierzony w pododdział wojskowy strzegący bezpieczeństwa akademii, a nie w samą akademię". Akademia wojskowa położona jest w północno-zachodniej części Kabulu. Jest najbardziej prestiżową uczelnią wojskową kraju.

Revol i Mackiewicz zdobyli Nanga Parbat. Problemy zaczęły się na szczycie

Według relacji Elisabeth Revol, ona i Tomasz Mackiewicz zdobyli ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Kryzys zaczął się na szczycie. Z gór wróciła tylko francuska alpinistka, ale heroiczną akcję ratunkową polskich himalaistów komentuje cały świat. Adam Bielecki i Denis Urubko w rekordowym tempie wspinali się na Nanga Parbat, by ocalić Elisabeth Revol. Niestety, swojemu koledze Tomkowi nie mogli już pomóc. Odmrożoną i odwodnioną himalaistkę udało się odnaleźć nocą. Ten moment słychać na nagraniu.

Prognoza pogody na poniedziałek 29 stycznia

Na Śląsku oraz w Małopolsce pochmurno, ale bez opadów. W pozostałych regionach deszczowo. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 9 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach jego prędkość może osiągnąć prędkość do 80 km/h, na Wybrzeżu do 100 km/h.

Zebrali pieniądze na "dzikobus". Pomogli między innymi widzowie TVN24

Ratują potrącone łosie i jelenie, ranne i porzucone łabędzie, sarny, jeże, kuny i zające. Fundacja "Dzika Ostoja" od lat pomaga dzikim zwierzętom, ale i sama potrzebowała pomocy. Dzięki ofiarności między innymi widzów TVN24 fundacja ma nowy samochód, a z nowym "dzikobusem" ratowanie zwierzaków w potrzebie na pewno będzie łatwiejsze.

Zapisali się w historii himalaizmu. "To są bohaterowie"

Francuzka himalaistka Elizabeth Revol jest już bezpieczna w szpitalu w Islamabadzie. Rano w niedzielę Adam Bielecki i Denis Urubko sprowadzili ją do obozu. Dokonali niemożliwego w zawrotnym czasie. Nocą, przy minus kilkudziesięciu stopniach w osiem godzin dotarli do Revol. Potem do akcji włączyli się dwaj kolejni członkowie ekipy: ratownik, instruktor pogotowia ratunkowego górskiego Jarosław Botor i od lat uczestniczący w każdej wyprawie Piotr Tomala. Po Tomasza Mackiewicza wyruszyć nie mogli, nie pozwalały na to warunki pogodowe.

Ruszyła akcja ratunkowa dla himalaistów na zboczu Nanga Parbat

Polscy himalaiści śpieszą na pomoc Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol, którzy utknęli na zboczu Nanga Parbat w Pakistanie. Helikopter nie zdołał wysadzić ratowników tak wysoko, jak chcieli, ale już się wspinają dalej. Najpierw mają dotrzeć do Francuzki, a potem Polaka, który został wyżej i jest w gorszym stanie.