Najnowsze

Najnowsze

Rewolucja w profilaktyce raka. Polacy stworzyli innowacyjne testy

Polscy specjaliści jako pierwsi na świcie opracowali tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Wystarczy rejestracja na stronie i pobranie krwi. Specjaliści ocenią 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania i jeśli znajdą mutację - zaczną profilaktykę. Nowej generacji testy genetyczne w onkologii są wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki były w piątek, informacja w poniedziałek. Śledczy badają sprawę zatrucia wody

Prokuratura w Siemiatyczach wyjaśnia dlaczego doszło do zatrucia wody. W miejskim wodociągu wykryto bakterie z grupy coli. 15 tysięcy mieszkańców ma spory kłopot, bo woda z kranu nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Śledczy sprawdzają również, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników, którzy zbyt późno poinformowali mieszkańców o zagrożeniu. Sanepid wstępne wyniki miał w piątek, ale oficjalny komunikat pojawił się dopiero w poniedziałek, bo w weekend laboratorium nie pracuje. I wtedy okazało się, że woda nie tylko nie nadaje się picia czy gotowania, ale też do kąpieli i mycia naczyń. Na ulicach stanęły beczkowozy, a do przedszkoli, szkół, szpitali dowożona jest woda w butelkach.

Maluch czeka na Hanksa. "Będziemy mieć wspólną przejażdżkę"

Tom Hanks i polski maluch, czyli finał wielkiej akcji z Fiatem 126p w roli głównej. Po tym jak aktor opublikował w sieci serię zdjęć z popularnym maluchem, Monika Jaskólska rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup takiego auta dla Hanksa. Dodatkowe pieniądze, które przy tej okazji udało się zebrać, trafiły na konto bielskiego szpitala pediatrycznego. Z organizatorką akcji rozmawiał w Los Angeles korespondent "Faktów" TVN i "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Wrona.

Szef Parlamentu Europejskiego napisał list do premier Szydło

Zapowiedzi stały się faktem. Szef Parlamentu Europejskiego pisze do polskiej premier. W liście do Beaty Szydło Antonio Tajani wyraża "głębokie zaniepokojenie" wydarzeniami z Katowic. Przewodniczący europarlamentu pisze, że "groźby śmierci i zastraszanie wybranych w głosowaniu reprezentantów nie mogą być tolerowane w demokracji". Dziś w czasie obrad Parlamentu Europejskiego padły też pytania o bezpieczeństwo Polskich europosłów.

"60 państw świata przyczyniło się do tego, że Korea może być atomowym mocarstwem"

- Świat był bezczynny. 60 państw świata przyczyniło się do tego, że Korea może być atomowym mocarstwem. To błąd zaniechania - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Był moment, kiedy inaczej można było zagrać z Koreą - przekonywał. Jego zdaniem na początku lat 90., kiedy program nuklearny Pjongjangu był w powijakach, a sytuacja międzynarodowa lepsza, administracja amerykańska mogła przeprowadzić chirurgiczne uderzenia w Korei Północnej, by ten program zatrzymać.

Wizerunki eurodeputowanych na szubienicach. "To jest rzecz, która w Polsce była niewyobrażalna"

Została przekroczona granica, o której myślałem, że nie zostanie przekroczona za mojego życia - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, komentując manifestację Ruchu Narodowego w Katowicach, gdzie narodowcy powiesili na szubienicach wizerunki europosłów PO. - To jest rzecz, która w Polsce była niewyobrażalna - dodał. Jak stwierdził, bardziej niż reakcje międzynarodowe, interesuje go reakcja polskich władz, która jego zdaniem powinna być zdecydowana. - Mam nadzieję, że się nigdy to nie powtórzy - dodał Rotfeld.

Małżeństwo zgrane jak drużyna. Lewandowscy u Wojewódzkiego

Ania mówi czasem do mnie "Lewciu" - tak u Kuby Wojewódzkiego mówił Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski przyznał, że kiedy wyjechał do Niemiec, to miał kompleks Polaka, a kiedy w 9 minut strzelał 5 goli, to był w transie. A ponieważ na słynnej kanapie siedział razem ze swoją żoną, to każdy w tym meczu miał swoją połowę.

Prognoza pogody na czwartek 30 listopada

W czwartek na krańcach zachodnich kraju dość pogodnie. Na pozostały obszarze Polski zachmurzenie duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym. W pasie od Śląska przez centrum kraju po Podlasie i Mazury opady śniegu intensywne do nawet 15 cm. W górach do 20 cm. Początkowo w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu opady deszczu ze śniegiem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza w pasie od Śląska przez centrum po Suwalszczyznę do 3 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr wschodni, skręcający na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, po południu okresami dość silny, w porywach na wschodzie i południu do 50-60 km/h.

Niemcy wydali instrukcję w sprawie żubrów. Odstrzelenie "w absolutnie wyjątkowych sytuacjach"

Co powinien zrobić Niemiec, jeśli na swojej drodze spotka żubra z Polski? Na pytanie odpowiada Ministerstwo Środowiska Brandenburgii. Opublikowano specjalną instrukcję, zgodnie z którą w przypadku pojawienia się zwierzęcia należy zachować spokój i zawiadomić właściwe urzędy, a żeby zyskać czas, zwierzę można osaczyć lub zamknąć. Instrukcję wydano po tym, jak dwa miesiące temu myśliwy zastrzelił żubra z Polski.

"Parlament jest używany w sposób charakterystyczny dla państwa totalitarnego czy faszyzującego"

- Faszyzm to ruch, który stawia na silne państwo i lekceważy parlament. To się dzieje. Parlament jest używany w sposób charakterystyczny dla państwa totalitarnego czy faszyzującego - mówił były minister finansów i spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. W jego opinii, odradza się przekonanie o Polsce, że wraca do swojej "nieliberalnej tradycji", charakterystycznej dla regionu. Olechowski odniósł się także do wtorkowych prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która przyjęła wszystkie poprawki PiS do prezydenckich ustaw o KRS i SN, ale nie przyjęła ani jednej poprawki opozycji. - To by była sensacja, gdyby większość przyjęła chociaż jedną - dodał.

"On jest ten drugi. Książę Harry może sobie pozwolić na więcej"

- William mówiąc potocznie ma przerąbane, jest bardzo blisko tronu, nie wiadomo, czy królem będzie on czy Karol - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska z TVN Style. Jej zdaniem książę Harry mógł się zaręczyć z Amerykanką, i to w dodatku z rozwódką, bo w kolejce do tronu zajmuje odległe miejsce. - On jest ten drugi, więc mógł sobie pozwolić na więcej - stwierdziła.

Prognoza pogody na środę 29 listopada

W środę pochmurno z przejaśnieniami. W województwach południowych, wschodnich i centralnych opady deszczu i śniegu. Ślisko. W górach śnieg. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa. Ciśnienie spada, w południe 995 hPa.