Królewna Jagienka wróciła do domu. Za "koroną" nie tęskni

01.05.2018 | Królewna Jagienka wróciła do domu. Za "koroną" nie tęskni
01.05.2018 | Królewna Jagienka wróciła do domu. Za "koroną" nie tęskni
Renata Kijowska | Fakty TVN
01.05.2018 | Królewna Jagienka wróciła do domu. Za "koroną" nie tęskniRenata Kijowska | Fakty TVN

Jagienka miała takie problemy z kręgosłupem, że nikt nie chciał jej operować. Mimo to - niestrudzona i pełna optymizmu - zbierała na leczenie noworodków jako wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej stan groził śmiercią, ale dzięki wysiłkom polskich lekarzy, dziewczynka wraca do zdrowia

8-letnia Jagienka jest śliczną, drobną, niebieskooką blondynką. Ma w sobie to "coś", co sprawia, że chęć pomocy okazało jej bardzo wielu. Jagienka po prostu była i jest księżniczką. Zarówno w migoczącej, jak i w szpitalnej koronie.

- Pamiętam, że jak się obudziłam po operacji, to sprawdzałam czy mam tą opaskę czy nie - wspomina dziewczynka i dodaje, że to była ulga, bo "ta opaska bolała", a gdy ból minął - wiedziała - że "to już koniec leczenia".

To, że będzie koniec leczenia, wcale nie było tak oczywiste. Jagienka cierpi na łamliwość kości. Jakby tego było mało, deformacja kręgosłupa pogłębiała się, dusząc dziecko. - Psychicznie również było widać, że dziecko po prostu gaśnie - wspomina mama Jagienki.

Gdy już żaden lekarz w Polsce nie dawał dziewczynce szans, gdy odsyłano ją do hospicjum, na drodze księżniczki stanął czarodziej - doktor Paweł Grabala z Olsztyna. I - jak w bajce - wyrwał ze stanu beznadziei.

Pionierska metoda

Nikt się nie spodziewał takich efektów, bo metoda jest w Polsce pionierska. Doktor Grabala odważył się najpierw rozciągnąć kręgosłup Jagienki przytwierdzonym do czaszki wyciągiem, a potem wszczepić przytwierdzone śrubami do kręgosłupa pręty, które już bez wyciągu utrzymają Jagnę w pionie.

- Śruby trzymały się w bardzo słabej kości. Jej kręgosłup można porównać do pacjentki z osteoporozą - tłumaczy dr Paweł Grabala z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

- Jest odważnym lekarzem, ale nie jest to brawura. To odwaga i pewność umiejętności - tak doktora ocenia ojciec Jagienki, Filip Hursztyn. - Jest dla mnie bohaterem - dodaje mama dziewczynki.

- Ciężko mi było, ale się zgadzałam, bo wiedziałam, że potem będzie mi po prostu lepiej - mówi Jagienka.

Nadzieja dla innych

Jest dobrze, bo po pierwsze dziewczynka oddycha. Po drugie - rośnie.

Nadszedł więc czas, by się uczyć chodzić już bez wyciągu. A gdy jest ciężko, przypomina sobie, jak w szpitalu dała radę zebrać jako wolontariuszka WOŚP ponad 6 tysięcy złotych dla wcześniaków.

Teraz Jagienka - przecierając szlak - daje nadzieję innym chorym dzieciom. - Jesteśmy otwarci, gotowi do coraz powszechniejszego stosowania tej metody - zapewnia doktor Krystyna Piskosz-Ogórek z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

A Jagienka jest gotowa na wszystko.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS