Najnowsze

Najnowsze

Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Żydowskich przyjaciół, sąsiadów, ale często też zupełnie nieznanych sobie ludzi najczęściej ukrywali ich we własnych domach - w piwnicach, na strychach, w specjalnych schowkach. Po latach państwo Izrael pamięta o tych bohaterach i na dowód wdzięczności przyznaje im medale. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - to właśnie Polacy takich medali dostali najwięcej. Do dziś uhonorowano prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych. Materiał "Faktów z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Róża Thun: Czarnecki prosi, żeby wytoczyć mu proces

Wytaczam proces panu Czarneckiemu o naruszenie moich dóbr osobistych. To jest nie tylko moje dobre imię, ale są też takie dobra jak pamięć historyczna, do której wszyscy mamy prawo - powiedziała europosłanka PO Róża Thun w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

"Amerykanom można wiele zarzucić, ale w tym są niezrównani"

W niedzielę w Minneapolis New England Patriots i Philadelphia Eagles zagrają w Super Bowl. Każdy mecz w NFL emocjonuje miliony, ale ten wywołuje wśród Amerykanów prawdziwe szaleństwo. Osiem ostatnich finałów to jednocześnie osiem programów telewizyjnych najliczniej oglądanych w historii. Rekordowym jest ten z 2015 roku. Przed odbiorniki przyciągnął 114,4 mln mieszkańców USA. Nieodłącznym elementem tego widowiska jest też występ muzycznej gwiazdy. W przerwie spotkania publiczności zaprezentuje się piosenkarz Justin Timberlake. - Amerykanom można wiele zarzucić, ale przy organizacji sportu są niezrównani - powiedział w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS Wojciech Michałowicz, komentator sportowy NC+.

Morawiecki o ustawie o IPN: czas przyjęcia był niefortunny

Nie ma miejsca na zakłamywanie historii - mówi premier Morawiecki. Zaprasza historyków z całego świata do Polski, obiecuje wolność badań naukowych i przyznaje, że czas na ustawę o IPN wybrano "niefortunnie". Szef dyplomacji mówi o kryzysie. Na spotkanie korpusu dyplomatycznego z Marszałkiem Senatu nie przychodzą ani ambasador Izraela, ani Stanów Zjednoczonych.

"Mogą powstać podziały". Ostrzeżenie zza oceanu

Pytany o protesty Izraela i Stanów Zjednoczonych premier Mateusz Morawiecki odpowiada, że to tylko chwilowe osłabienie relacji. Oby tak było, ponieważ przez 30 lat wybitni Polacy i najważniejsi politycy walczyli o to, aby antysemityzm nigdy nie stał się wizytówką Polski.

Wjechał w bramki na A2, trzeźwiał ponad dobę. Jaka kara czeka Łotysza?

Kierowca rozpędzonego do prędkości 100 kilometrów na godzinę tira, wjechał w kolejkę samochodów przed bramkami na autostradzie A2. Jechał z włączonym tempomatem i trzema promilami alkoholu w organizmie. Był tak pijany, że nie był w stanie iść. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego przyznają, że nie da się złapać każdego pijanego kierowcy.

Prognoza pogody na sobotę 3 lutego

W sobotę pochmurno z przejaśnieniami. Na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce przelotny śnieg. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Lubelskiej i Świętokrzyskiej dość intensywne opady śniegu (do 20 cm w ciągu 12 godzin). W górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej ponad 20 cm. Temperatura maksymalna od 1 stopni Celsjusza na Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 993 hPa.

Ośmiolatek uratował sąsiadów. Dostał medal od ministra

Ma osiem lat i uratował sąsiadów. A to dzięki temu, że jako jedyny zauważył rozprzestrzeniający się pożar ich domu i zaalarmował o zagrożeniu. Mały Przemek Banula został odznaczony przez szefa MSWiA medalem "Młody Bohater". To wszystko podczas promocji prawie 200 funkcjonariuszy policji na pierwszy stopień oficerski.

Himalaiści w pełnym składzie. "Wracamy do gry o K2"

Wracamy do gry o K2 - to słowa Adama Bieleckiego. Po kilku dniach oczekiwania trzej bohaterowie akcji ratowniczej na Nanga Parbat wrócili do kolegów przebywających w bazie pod K2. Nie ma z nimi Jarosława Botora, który z powodów rodzinnych musiał wrócić do Polski. Reszta ekipy jest na miejscu, a wyprawa na niezdobyty jeszcze zimą szczyt trwa.

Rozmowy rządu z rezydentami. "Idą w dobrym kierunku"

Są protokoły rozbieżności, ale rozmowy idą w dobrym kierunku - to słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, po spotkaniu z rezydentami. Presja czasu jest. Przybywa lekarzy, którzy wypowiadają klauzulę umożliwiającą pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Kolejne szpitale pokazują, że nie mają wypełnionych grafików. Szpital w Chełmie ma zamknąć oddział pediatrii.

Barack Obama mówił o "polskich obozach zagłady", potem przeprosił. Jak polski rząd radził sobie wtedy?

W 2012 roku prezydent Barack Obama w Gabinecie Owalnym wręczył pośmiertnie order wielkiemu Polakowi, kurierowi państwa podziemnego, Janowi Karskiemu. Użył słów "polski obóz śmierci". Wybuchł skandal. List protestacyjny do Białego Domu napisał prezydent Bronisław Komorowski i niemal natychmiast dostał odpowiedź. Bardzo osobisty list od Baracka Obamy z przeprosinami. Wtedy niektórzy liczyli na to, że po tej pomyłce, która szerokim echem odbiła się na całym świecie, łatwiej będzie wyjaśnić prawdę historyczną. I że słowa o "polskich obozach zagłady" nie będą już padać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Komorowski o ustawie o IPN: to jest katastrofa wizerunkowa Polski, którą będą odczuwali wszyscy

- Jak intencją jest obrona dobrego imienia Polski, to zakładam, że to intencja dobra, ale tutaj była realizowana w złym stylu i robiona z dramatycznymi efektami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując nowelizację ustawy o IPN. - To jest katastrofa wizerunkowa Polski, którą w pierwszym rzędzie będą odczuwali Polacy, którzy funkcjonują w świecie zachodnim, ale ostatecznie wszyscy. Nie mogę tego zrozumieć, że mówi się o dialogu, a z drugiej strony przepycha się kolanem ustawy - dodał.

"Jak to jest zgodne z prawdą, to nie wydaje mi się, by Tomek miał szansę"

- Tam jest wiele emocji. Ona to musi wyrzucić. Nie wydaje mi się, by mogła kłamać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS himalaista Leszek Cichy, komentując wywiad udzielony we francuskim szpitalu przez Elisabeth Revol. Francuska himalaistka mówiła, że ona i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat, ale zaraz potem Polak zaczął się skarżyć na ślepotę śnieżną. Zaczęli schodzić w dół, ale musiała zostawić Mackiewicza na wysokości 7200 m, ponieważ miał już symptomy "ostatniej fazy choroby wysokościowej". - Jak to jest zgodne z prawdą, to nie wydaje mi się, by Tomek miał szansę - skomentował Leszek Cichy.

Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?

O drugiej w nocy, bez poprawek, Senat przyjął ustawę, która na ostrzu noża stawia stosunki Polska-Izrael. Amerykański Departament Stanu ostrzega - ta ustawa może wpłynąć na relacje Polska-USA. - To tragiczna sytuacja międzynarodowa - mówi senator PiS i córka generała Andersa Anna Maria Anders. Pyta polityków, dlaczego tego nie przewidzieliście? A wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że "straty są niezaprzeczalne".

Prognoza pogody na piątek 2 lutego

W piątek na Podkarpaciu, południowym wschodzie i w centrum Polski opady deszczu, a na Podlasiu deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Paw miał lecieć samolotem, ale nie został wpuszczony na pokład

Właścicielka pawia przekonywała, że ptak pomoże jej zwalczyć stres w trakcie podróży. Na lotnisku Newark w amerykańskim stanie New Jersey wywołał jednak sporo emocji. Zaskoczeni pasażerowie robili zdjęcia. Obsługa lotniska uznała, że paw nie może lecieć, bo jest za duży. Ptak o imieniu Dexter miał lecieć ze swoją właścicielką do Los Angeles. Kobieta kupiła swojemu pupilowi bilet i miała też przy sobie specjalne zaświadczenie od lekarza. W Stanach Zjednoczonych zwierzęta domowe mogą mieć przyznany tak zwany status wsparcia emocjonalnego, co pozwala ich właścicielom bezpłatnie zabrać je ze sobą na pokład. Zaświadczenie wydaje lekarz, jeśli stwierdzi, że zwierzę rzeczywiście łagodzi właścicielowi stres związany z podróżą.

Zagraniczni studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu "pod specjalnym nadzorem"

W oficjalnym piśmie, jeden z prodziekanów Uniwersytetu Medycznego zleca wykładowcom pilnowanie laboratoryjnych odczynników, by nie zostały wykorzystane do stworzenia materiałów wybuchowych. Ostrzega przed studentami z Nigerii i krajów arabskich. Władze uczelni odcinają się od formy pisma i podkreślają, że zaostrzenie zasad bezpieczeństwa dotyczy studentów wszystkich wydziałów uniwersytetu, a więc też tych z Polski