Najnowsze

Najnowsze

Przedszkolaki kontra smog. "Jest czarny i brzydko pachnie"

Na smog narzekają dorośli, ale jeszcze bardziej szkodzi on dzieciom. Coraz częściej maluchy nie wychodzą się bawić na świeżym powietrzu, bo ono wcale nie jest świeże. Coraz częściej rodzice i samorządowcy szukają sposobu, jak pomóc dzieciom w przedszkolach.

Prognoza pogody na sobotę 9 grudnia

W sobotę w całym kraju czekają nas opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od 1 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach może osiągnąć do 60km/h.

Niesamowita mobilizacja widzów "Faktów". "Padły serwery i prawie wszystkie rodziny znalazły darczyńców"

Ogromny sukces akcji "Szlachetna Paczka". "Dziś na liczniku rodzin mamy '0' - to znaczy, że WYGRALIŚMY walkę o każdą rodzinę" - pisze do redakcji "Faktów" TVN przedstawiciel Stowarzyszenia WIOSNA. Jak informuje, po wczorajszej emisji materiału w "Faktach" "padły serwery i prawie wszystkie rodziny znalazły darczyńców". "Wczoraj, dzięki Wam, wydarzyło się 30 tysięcy cudów" - dodaje organizator akcji.

28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Uchodźcy zakładają firmy i pomagają innym. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia

Przez dziewięć miesięcy w Paryżu 50 uchodźców pracowało nad swoimi pomysłami na biznes, czyli start-upami. Teraz mają wejść z nimi na rynek i spróbować rozwinąć swoje przedsiębiorstwa. A to dopiero początek - bo podobny program ma objąć całą Europę. Wielu uchodźców to osoby wykształcone i przygotowane do pracy w konkretnych zawodach.

Prof. Rosati o sprawie uchodźców: mamy do czynienia z ewidentnym złamaniem prawa europejskiego

- Mamy do czynienia z ewidentnym złamaniem prawa europejskiego. Jeśli Polska w efekcie tego wyroku nie zmieni swojego postępowania - a wszystko wskazuje na to, że rząd PiS pozostanie ślepy i głuchy na te nawoływania - to będą kary finansowe w wysokości od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro dziennie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Dariusz Rosati, europoseł PO i były minister spraw zagranicznych. Jak przypomniał, taka sytuacja jest ewenementem w historii UE i nie ma od niej odwołania, ponieważ uruchomienie takich ostatecznych rozwiązań poprzedzał szereg prób dyplomatycznych. - Polska popełniła ogromny błąd od początku, mówiąc, że nie przyjmie ani jednego uchodźcy, bo nominalnie miała wziąć ponad 6 tysięcy, a wzięłaby prawdopodobnie maksymalnie tysiąc i to z wielkim wysiłkiem - ocenił i dodał, że nie opłacało się Polsce "robić wojny z UE praktycznie o kilkaset osób". Rozmowa dotyczyła także tematów krajowych. - Na naszych oczach dokonuje się zmiana ustroju i powrót do państwa totalitarnego - ocenił sytuację sądownictwa prof. Rosati i podkreślił, że kandydat na premiera Mateusz Morawiecki "nie będzie toczył wojny z PiS", bo "jest łatwiejszy od odwołania niż prezydent".

"Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła"

- To jest deklaracja, którą będzie bardzo trudno zrealizować, bo nie wiąże się z kluczową sprawą, czyli pokojem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, komentując decyzję Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Zdaniem profesora "USA za rządów Trumpa straciły dużo wpływu na Bliskim Wschodzie", ale możliwe, że "istnieje coś za kurtyną dyplomatyczną". W opinii prof. Weissa, można spekulować, że chodzi o powstanie niezależnej i niepodległej Palestyny, która jednocześnie z Izraelem miałaby stolicę w Jerozolimie. - Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła, ze strony Izraela - stwierdził. Zdaniem prof. Weissa, strona palestyńska nie dąży do takiego kompromisu w obawie przed wygraną Hamasu w wyborach.

Prognoza pogody na piątek 8 grudnia

Piątek będzie pochmurny, ale z przejaśnieniami i przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego prędkość porywach może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 1010 hPa.

Burzliwe posiedzenie sejmowej komisji w sprawie zmian w sądownictwie

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka postawiła kropkę nad i w sprawie zmian w sądownictwie. Prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z szeregiem poprawek PiS są gotowe do głosowania w Sejmie. Opozycja apeluje do prezydenta o weto,ale słowa prezydenckiego ministra te nadzieje rozwiewają.

Ma wpływowych przyjaciół, awansował po skandalu. Kariera "ministra ds. dopingu"

Witalij Mutko - to on był ministrem sportu Rosji w czasie, kiedy dochodziło do największych naruszeń związanych z dopingiem. Przez samych Rosjan nazywany jest nawet "ministrem od dopingu". Kiedy wybuchła afera z rosyjskimi sportowcami nie został ukarany, tylko nagrodzony i awansowany. Jest teraz wicepremierem i zajmuje się m.in. organizacją przyszłorocznego mundialu.

"Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu"

To jest wariant bardzo zdecydowany i oczekiwany. Ale pozostają kontrowersje, bo zatrzymano się w połowie drogi zostawiając otwarte drzwi dla rosyjskich sportowców - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Jerzy Smorawiński, specjalista medycyny sportowej, komentując wykluczenie z igrzysk w Pjongczangu Rosji. - To jest taki salomonowy wyrok. Karzemy, ale zostawiamy furtkę - zgodził się Andrzej Supron, były zapaśnik. Zdaniem wicemistrza olimpijskiego problemem jest to, że "sport się skomercjalizował", co jest pokusą i dla sportowców, i dla ludzi, którzy z nimi pracują. - Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu - ocenił Supron.

"Mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi"

Akcja #MeToo udowadnia, że mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi, ze statusem społecznym. Z takim wpływem, który jest możliwy dzięki technologii, dzięki sieci - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Joanna Heidtman, psycholog społeczny i socjolog, komentując tegoroczną tytuł "Człowieka Roku" magazynu "Time" dla osób, które przerwały zmowę milczenia. Zdaniem socjolog wykorzystywanie seksualne, dyskryminacja i molestowanie to są rzeczy, które dzieją się codziennie. - Wolimy nie widzieć tego, co jest niewygodne - oceniła Heidtman i dodała, że osoby docenione przez "Time" charakteryzują się tym, że ich wartości potrafią przebić przez barierę lęków, uprzedzeń i stereotypów.

Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądach

Jest to chwila tragiczna - tak mówiła prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, podczas sejmowej dyskusji o ustawach o sądach. W środę rozpoczęło się drugie czytanie prezydenckich projektów, które zostały mocno zmienione przez posłów PiS w ramach poprawek. A przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa i SN odbyły się protesty w kilku polskich miastach.

Były szef SKW doprowadzony do prokuratury. "Zbliżanie nas do tureckich standardów"

Były szef wojskowego kontrwywiadu generał Piotr Pytel został zatrzymany w domu i doprowadzony na przesłuchanie. Po co żandarmeria i wariant siłowy, skoro generał nie ucieka, a śledztwo toczy się od dawna? Znajomi i byli współpracownicy generała mówią o politycznej zemście Antoniego Macierewicza, a Donald Tusk pisze, że generał Pytel "to wzór patriotyzmu i honoru".

Prognoza pogody na czwartek 7 grudnia

Czwartek będzie deszczowy na północy i wschodzie kraju. W pozostałych regionach kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 6 stopni Celsjusza na wschodzie do 8 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego porywy mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Nowe uprawnienia dla komisji weryfikacyjnej. "Napisane, by nękać panią prezydent"

Komisja weryfikacyjna, która bada warszawską reprywatyzację nieruchomości, chce zwiększyć swoje uprawnienia. PiS proponuje przepisy, na mocy których prezydent Warszawy mogłaby zostać doprowadzona przed komisję silą. Do tej pory Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia stawiennictwa przed organem kierowanym przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.