Dla Rosjan powód do dumy, dla Tatarów symbol okupacji. Tak powstaje most na Krym

01.05.2018 | Dla Rosjan powód do dumy, dla Tatarów symbol okupacji. Tak powstaje most na Krym
01.05.2018 | Dla Rosjan powód do dumy, dla Tatarów symbol okupacji. Tak powstaje most na Krym
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
01.05.2018 | Dla Rosjan powód do dumy, dla Tatarów symbol okupacji. Tak powstaje most na KrymWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Most, który połączy Rosję z Półwyspem Krymskim ma być najdłuższy w Europie, najdroższy i najważniejszy z politycznego punktu widzenia. A wszystko dlatego, że po nieuznawanej przez świat aneksji półwyspu na Krym z terytorium Rosji można było tylko dolecieć lub dopłynąć. Putin postawił na swoim - do tego w ekspresowym tempie.

Przez ostatnie cztery lata na Krymie przybyło rosyjskich dział, baz wojskowych, żołnierzy i zagorzałych zwolenników Władimira Putina. - Dziękuję Putinowi za to, że robi dla nas tyle dobrego - mówi Nadieżda Efremenko, emerytka. - Putin to nasz Bóg. Nasz car. I nasz prezydent. Nie chcemy innego wodza - wtóruje Wołodia, mieszkaniec wsi Grusziwka.

Na półwyspie zdecydowanie ubyło turystów, bo mogą się tu dostać tylko samolotem lub promem.

- Z roku na rok sezon turystyczny jest coraz słabszy - opowiada Misza, mieszkaniec Prymorśkyje.

Na wszechobecnych bilbordach można przeczytać, że lepsza przyszłość właśnie się buduje. A budowa jest nie byle jaka - największa, najnowocześniejsza i prawdopodobnie najdroższa w całej Rosji.

Kosztująca 4,5 miliarda dolarów konstrukcja to nie tylko najdłuższy w Europie most, ale także najważniejszy - z politycznego punktu widzenia - projekt inżynieryjny w Rosji.

"Duma całej Rosji"

Razem z każdą kolejną warstwą asfaltu z serc rosyjskich robotników wylewają się patriotyczne uczucia. - To duma całej Rosji - mówią.

"Duma" to mierzący 19 kilometrów most, który stanie się jedynym drogowym połączeniem pomiędzy anektowanym cztery lata temu Krymem a Rosją.

- To oczywiste, że wszyscy się tym interesują. Wyobraźcie sobie, że do waszej Warszawy da się dolecieć wyłącznie samolotem - tak zainteresowanie budową tłumaczy Aleksiej Igorow, dziennikarz prorządowej telewizji Zwiezda. - To geopolityczny symbol, przypieczętowanie i przypomnienie światu, że Krym jest rosyjski - dodaje Alek Kryczkow z telewizji NTV.

- Krym to nierozerwalna część Rosji. Pracujemy dla rosyjskich mieszkańców Krymu, ziemi skąpanej we krwi rosyjskich żołnierzy od czasów carycy Katarzyny kończąc na wielkiej wojnie ojczyźnianej - tak wyjątkowość budowy tłumaczy Leonid Ryżenkin, szef projektów specjalnych w koncernie "Strojgazmontaż".

Wizyta prezydenta, przyspieszenie prac

Oficjalne otwarcie mostu było planowane na koniec 2018 roku. Po wizycie Władimira Putina w połowie marca prace przyspieszyły. - Gratuluję i mam nadzieję, że wszystko zostanie zakończone w terminie, a może nawet uda się jeszcze przed terminem - powiedział wtedy prezydent Rosji.

O to, żeby nie zawieść prezydenta, dba 10 tysięcy ludzi. Pracują na trzy zmiany, bez wolnych weekendów.

Terminarz uda się wyprzedzić o pół roku. Pierwsze samochody - na razie tylko osobowe - ruszą przez most 9 maja, by uczcić Dzień Zwycięstwa.

- Ten most to bez dwóch zdań wyłącznie akcja PR-owa - ocenia Władimir Miłow, przywódca opozycyjnego ruchu Solidarnost.

"Bezprawna okupacja"

Dzięki budowie mostu półwysep ma się stać rosyjską Florydą, nadmorskim rajem dla zadowolonych z życia emerytów.

Dla Tatarów i innych mieszkańców Krymu, którzy nie są Rosjanami, most to bolesne przypieczętowanie rosyjskiej dominacji.

- Dla nas ten most nic nie zmieni, jak na dziś, mamy siedemdziesięciu więźniów politycznych. Na samym tylko Krymie - mówi Sulejman Kadyrow, przywódca Tatarów krymskich. - To bezprawna okupacja pełna prześladowań i politycznych represji - dodaje Irina Tramp, obrończyni praw człowieka.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS