Najnowsze

Najnowsze

Zalewski: problemem nie są posłowie głosujący za rezolucją, problemem są działania PiS

- Problemem nie są posłowie, którzy głosowali za tą rezolucją, która domagała się powrotu praworządności, a rządzący, którzy działają sprzecznie z polskim interesem narodowym - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Paweł Zalewski. - Uważam, że spraw polskich nie rozwiązuje się poza granicami naszego państwa - stwierdził z kolei Marian Piłka z Prawicy RP i dodał, że głosowanie europosłów PO za przyjęciem rezolucji było "karygodne", bo "to jest rezolucja przeciwko państwu polskiemu". Zdaniem Zalewskiego "skandaliczne" były jednak słowa polityków PiS z prezydentem i panią premier na czele.

Pałac Kultury do zburzenia? Wicepremierzy są za

Marzenie ministra - koszmar mieszkańców. Mateusz Morawiecki marzy, by zburzyć Pałac Kultury, a wtórują mu wicepremierzy Gliński i Gowin. Wiceminister obrony jest gotów Pałac wysadzić. To prawda, że nie jest symbolem chwały tylko władzy radzieckiej, ale konserwator pyta, czy będziemy też burzyć zamki krzyżackie?

Prognoza pogody na piątek 17 listopada

Piątek będzie pochmurny z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na Podkarpaciu do 9°C na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr nie będzie silny, powieje z zachodu. Ciśnienie spada, w południe barometry w stolicy wskażą 1008 hPa.

Siedem dni, milion widzów. "Listy do M. 3" z nowym rekordem

Ponad milion widzów w siedem dni - "Listy do M.3" świętują nowy rekord. Film z plejadą polskich gwiazd nie tylko bawi i wzrusza publiczność, ale też wprowadza w świąteczną atmosferę. "Listy do M." to cykl komedii świąteczno-romantycznych produkcji TVN. Trzeciej części wystarczył tylko tydzień, żeby ponownie podbić serca widzów. Tak dobrej passy nie miał jeszcze żaden film z tej serii. Drugie "Listy do M." zgromadziły milionową publiczność po dwóch tygodniach kinowych seansów, a pierwsza część do takiego wyniku potrzebowała jeszcze dodatkowych siedmiu dni. "Listy do M. 3" wyreżyserował Tomasz Konecki - twórca takich hitów jak "Testosteron" czy "Lejdis". W obsadzie oczywiście nie zabrakło Agnieszki Dygant, Piotra Adamczyka i Tomasza Karolaka. Na planie pojawili się też nowi aktorzy w tej serii - między innymi Borys Szyc, Stanisława Celińska czy Andrzej Grabowski.

Poznań chce, by ulicom patronowały kobiety. Radna PiS: żeński szowinizm

Na 500 postaci historycznych, których nazwiska widnieją na tablicach nazw ulic, a tylko 38 to kobiety. Rażącą dysproporcją zajęła się więc pełnomocnik prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniu i ma pomysł - chce, by w 2018 roku wszystkie ulice, place i skwery nazywane były wyłącznie na cześć kobiet. Wielu mieszkańców jest za, ale wśród radnych pojawiają się też głosy o żeńskim szowinizmie.

Jest rezolucja w sprawie Polski i groźba kar. Szef MSZ: debata została oparta o jakieś pogłoski

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski zdecydowaną większością głosów. Wzywa w niej polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. "Obecna sytuacja w Polsce stanowi jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości" - podkreślono w dokumencie. Parlament wyraził też zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa - według PE mogą one strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że podczas piątkowego szczytu europejskiego w Goeteborgu odniesie się do - jak napisała na Twitterze - "dzisiejszych skandalicznych wydarzeń w Parlamencie Europejskim". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Burzliwa dyskusja o Polsce w Parlamencie Europejskim. Legutko: To jakaś antypolska orgia

Przed głosowaniem w sprawie przyjęcia rezolucji wobec Polski, w Parlamencie Europejskim odbyła się gorąca debata o stanie praworządności w Polsce. Bez udziału polskiego rządu, a jedynie z europosłami PiS. Jednak do czasu głosowania, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę. "Antypolska histeria", "orwellowski seans nienawiści" i "przykład kolonialnych nawyków" - tak europoseł PiS prof. Ryszard Legutko skomentował debatę w Strasburgu i działania Komisji Europejskiej. Wiceszef Komisji Frans Timmermans ripostował: "Szkoda, że prof. Legutko mówił 7 minut, a nie odpowiedział na żadne pytanie o niezależność sądów". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

W Berlinie ma stanąć pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji

W Berlinie w ramach gestu pojednania ma stanąć pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji. Inicjatorem jest niemiecki architekt. Florian Mausbach chce w ten sposób poprawić sąsiedzkie relacje. O pomyśle poinformował ponad 70 osób i organizacji - w tym polityków Bundestagu. Na razie są chęci i konkretne miejsce, w którym pomnik miałby stanąć. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Duma przyjęła ustawę o mediach. "Zagranicznych agentów" kontrolować ma ministerstwo

Niższa izba rosyjskiego parlamentu poparła w środę zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiają uznanie mediów zagranicznych w tym kraju za "zagranicznych agentów". "Wprowadzane w Rosji restrykcje można postrzegać jako sukces telewizji RT, która zetknęła się w USA z wymogiem zarejestrowania się jako zagraniczny agent" - oceniła w środowej publikacji niezależna "Nowaja Gazieta". Projekt ustawy zostanie niezwłocznie skierowany do Rady Federacji (wyższej izby parlamentu). Będzie wymagał także podpisu prezydenta Władimira Putina. Uchwalone w Dumie przepisy nie wymieniają konkretnych mediów. O tym, która z redakcji otrzyma w Rosji status "zagranicznego agenta", decydować będzie ministerstwo sprawiedliwości. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Migalski: w rezolucji Parlamentu Europejskiego są rzeczy sensowne i bezsensowne

- W tej rezolucji są rzeczy sensowne i bezsensowne - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Marek Migalski, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Za bezsensowne uznał oskarżenie Polski o łamanie praw kobiet z powodu braku powszechności aborcji oraz wzywanie polskiego rządu do potępienia demonstracji z 11 listopada. W ocenie Migalskiego, polski rząd już potępił rasizm. Z kolei zdaniem Marka Ostrowskiego z "Polityki", drugiego gościa programu, politycy PiS nie tyle potępili, co "zdystansowali się od niektórych haseł". - W takich sytuacja władza nie może sobie pozwolić na niejasności, to musi być klarowne stanowisko - przekonywał Ostrowski.

"Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans"

- Kwestia Trybunału Konstytucyjnego w Europie mało kogo podnieca. A z perspektywy przeciwników PiS, przedstawienie rządu jako broniących faszystów i neonazistów, jest świetnym posunięciem. To dzisiaj doprowadziło większość europosłów białej gorączki - ocenił w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. - Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans. To odwrócenie sytuacji w stosunku do tej w parlamencie polskim. W Polsce ma tyle szabel, że może przeprowadzić wszystko, w PE - nic - dodał, podkreślając, że błędem PiS było wyjście z Europejskiej Partii Ludowej. - Możliwości oddziaływania na PE przez Kaczyńskiego byłyby większe, gdyby jego partia tam pozostała - ocenił.

Rząd podsumowuje dwulecie. "Jesteśmy wierni zobowiązaniom"

Ministrowie chwalą się sukcesami. Jest seria konferencji i plejada gwiazd. Najjaśniej świeci Mateusz Morawiecki - występuje jako pierwszy i w najbliższych latach to on ma być numerem jeden. Choć w promocyjnych filmach PiS, wszystko przysłania twarz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Prognoza pogody na czwartek 16 listopada

W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W ciągu dnia pochmurno z rozpogodzeniami na południu i południowym zachodzie kraju. Na Pomorzu słabe opady deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 7 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany.

Ministrowie podsumowują 2 lata urzędowania

Podsumowanie na półmetku prac. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy. We wtorek na wspólnej konferencji sukcesami chwalili się prezes Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło. W środę pałeczkę przejmują poszczególni ministrowie. Ekspresowy przegląd resortów otworzył, ten który nazywany jest trzonem tego gabinetu - wicepremier Mateusz Morawiecki.