Najnowsze

Najnowsze

Biuro Analiz Sejmowych: Polska ma podstawy do ubiegania się o reparacje od Niemiec

Według ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, "Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione". Niemcy powinny zapłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową. Ile dokładnie pieniędzy miałby otrzymać nasz kraj? Ministrowie spraw wewnętrznych i zagranicznych otwarcie mówili o kwocie biliona dolarów. To więcej niż roczny budżet Niemiec. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prognoza pogody na wtorek 12 września

We wtorek w województwach zachodnich dość pogodnie, ale możliwy słaby przelotny deszcz. W pozostałych regionach będzie deszczowo i pochmurno. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, z zachodu. Na zachodzie porywy wiatru do 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 994 hPa.

6-letni Emil potrzebował 7 milionów zł na leczenie. Teraz jest szczęśliwym dzieckiem

Jeszcze rok temu jego życie wisiało na włosku, teraz rozpiera go energia. Wszystko dzięki ludziom, których poruszyła historia małego chłopca z ciężką wadą serca. Na leczenie za granicą 6-letniego Emila Koryczana z Krakowa potrzeba było ponad 7 milionów złotych. Pieniądze udało się zebrać. Mija niemal rok od operacji, dzięki której Emil w końcu może w pełni korzystać z uroków dzieciństwa.

Kampania informacyjna Polskiej Fundacji Narodowej ma trafić pod lupę NIK i prokuratury

Polska Fundacja Narodowa i afera billboardowa za 19 milionów złotych. Sprawa ma trafić do Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Komisji Wyborczej oraz prokuratury, bo krytycy fundacji zarzucają jej, że zamiast dbać o wizerunek Polski za granicą, PFN zajęła się promowaniem w kraju reformy wymiaru sprawiedliwości. Opozycja odpowiada kampanią w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza swoje wersje billboardów.

"Kaczyński już nie zaufa prezydentowi. Te relacje będą napięte"

Nie milkną komentarze po piątkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Głównym tematem miała być przygotowywana przez Pałac Prezydencki reforma sądów. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że podczas rozmowy w Belwederze prezydent miał podkreślać złą współpracę z Ministrem Sprawiedliwości w czasie prac nad ustawami i brak konsultacji. W tle toczy się gra między ministerstwem a kancelarią prezydenta o kształt sądów.

Polski boom na latanie. "Co roku bijemy rekordy"

Takiego tłoku na lotniskach jeszcze w Polsce nie było. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie statystyki biją rekordy, bo pasażerów i lotów jest tyle, że nawet eksperci przecierają oczy ze zdumienia. Skąd taki boom na latanie?

Prognoza pogody na poniedziałek 11 września

Na Pomorzu Zachodnim oraz Lubelszczyźnie i Podkarpaciu tydzień zacznie się pogodnie. W pozostałych regionach pochmurno i deszczowo. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach silny do 90 km/h. W nocy z poniedziałku na wtorek należy spodziewać się ulewnych deszczy.

Afera z toksycznymi odpadami. Kto na tym zarabia?

Wielkie dziury w ziemi, a w nich gruz i materiały budowlane - to wersja oficjalna. Nieoficjalnie w dziurach znajdują się także toksyczne śmieci. Reporterzy "Superwizjera" TVN przez półtora roku zdobywali dowody i teraz głośno pytają: dlaczego spółka ze Skawiny zakopuje groźne chemiczne odpady, dlaczego dostała pozwolenia od urzędników i kto zarabia na tym miliony? Odpowiedzi w reportażu "Wysyp" Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza - w sobotę o 20:00 w TVN24.

Prognoza pogody na niedzielę 10 września

W niedzielę na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski przelotne opady deszczu przechodzące po południu w burze. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 70 km/h, południowy, od zachodu skręcający na zachodni.

Nie szczędzili ani sił, ani sprzętu. Teraz strażacy proszą o pomoc

Gdy trzeba było wesprzeć poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach, strażacy z Dziemian (woj. pomorskie) ruszyli bez wahania. Pracowali w dzień i w nocy. Pomagali ludziom, jednak teraz oni potrzebują pomocy. Po tej akcji strażackie ubrania i sprzęt już do niczego się nie nadają, a zakup nowych przerasta ich finansowe możliwości. Dlatego proszą o pomoc.

Eksplorował najgłębszy wodny labirynt świata. "To było duże zaskoczenie"

- Naszym celem, jeśli chodzi o eksplorację jaskiń, jest odkrywanie. Nigdy nie wiemy, co tam dalej będzie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS podróżnik ekstremalny i płetwonurek Krzysztof Starnawski. - Odkryliśmy długi, bardzo poziomy korytarz, który zmusił mnie do tak długiego przebywania na tej głębokości. To było duże zaskoczenie - przyznał gość Jolanty Pieńkowskiej, który opowiadał o swojej ostatniej wyprawie do Macedonii, gdzie eksplorował prawdopodobnie najgłębszą jaskinię świata. Starnawski pobił światowy rekord, spędzając kilka minut na głębokości 240 metrów pod wodą. Jednak nie ma to dla niego dużego znaczenia. - Bicie rekordów to drugorzędna sprawa. Bawimy się w odkrywanie świata - tak Starnawski odpowiedział na pytanie, czy szykuje się do pobicia własnego rekordu. - Nie możemy być już Kolumbami w pełnym tego słowa znaczeniu, a podwodne jaskinie to taka część świata, gdzie jeszcze można coś odkryć i coś nazwać - powiedział.

Prof. Rotfeld: mówienie, że uchodźcy to terroryści, jest nieporozumieniem

- To jest postawa polityczna, której nie da się racjonalnie wyjaśnić - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentując fakt, że rządy Polski, Czech i Węgier nie chcą przyjąć uchodźców. Podkreślił, że rozumie obawy przed terroryzmem, jednak, w jego opinii, mówienie, że uchodźcy to terroryści, jest nieporozumieniem. - Polska od wieków przyjmowała Arian, Żydów, prawie wszystkie narodowości - przypomniał gość Jolanty Pieńkowskiej i zasugerował, by osoby, którzy mówią, iż uchodźcom nic nie zagraża, bo mieszkają w obozach, zamieszkały choć przez dwa miesiące właśnie w obozie dla takich osób. - Gdybym miał rozmawiać z Viktorem Orbanem, to powiedziałbym, że jemu nie tyle przeszkadza to, że to są uchodźcy, tylko że mają inny kolor skóry i pochodzą z innego kraju - stwierdził Rotfeld.

Trzy lata zakładu poprawczego dla 16-latka, który śmiertelnie pobił Polaka w Anglii

W sierpniu ubiegłego roku, w brytyjskim Harlow grupa zakapturzonych nastolatków wdała się w sprzeczkę z trzema Polakami. Doszło do bójki. 40-letni Polak Arkadiusz J. dwa dni później zmarł w szpitalu, wskutek obrażeń po silnym uderzeniu w tył głowy. Atakującym był 16-latek, który w piątek usłyszał wyrok. Chłopak został uznany winnym nieumyślnego zabójstwa. Sąd skazał go na trzy lata pozbawienia wolności w ośrodku dla nieletnich. Uznał też, że nie ma wystarczająco mocnych dowodów, które potwierdzałyby, iż zabójstwa dokonano z powodu nienawiści do przebywających na Wyspach Brytyjskich Polaków. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.