Najnowsze

Najnowsze

Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesa

W sądach lecą głowy i to hurtowo. Minister Zbigniew Ziobro odwołuje prezesów w Łodzi i Toruniu znanych z krytycznego stanowiska wobec nowych ustaw sądowych. Ale błogosławieństwo ministra też nie gwarantuje spokojnej pracy. Wyznaczony przez ministra prezes sądu w Słupsku szuka wiceprezesa. Do pracy nikt się nie pali.

Prognoza pogody na piątek 19 stycznia

W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na północnym-wschodzie opady śniegu nawet do 5 centymetrów, a na pozostałym obszarze okresami śnieg do 2 centymetrów. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Podlasiu, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju, do 3 stopni Celsjusza na Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny.

Chciał być jak Bruce Lee. Spalił 40 skuterów

Nastolatek z Chin chciał być jak Bruce Lee. Próba naśladowania mistrza była jednak na tyle niefortunna, że skończyła się pożarem. Nastolatek wykorzystywał świeczkę do treningów sztuk walk. Położył ją na bagażniku skutera i kierował ciosy w stronę płomienia jak na filmach. Nie pomyślał, że świeczka może spowodować pożar. Ogień szybko się rozprzestrzenił. Strażacy gasili go prawie pół godziny. Zniszczonych zostało ponad 40 skuterów o wartości 15 tysięcy dolarów. Rodzice chłopca obiecali pokryć szkody.

Chcieli pochować bliskiego. Grabarze pomylili ciała

Dwa pogrzeby i trzy pochówki. Na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy pomylono ciała dwóch mężczyzn. Sprawa wyszła na jaw, gdy rodzina jednego z nich pojawiła się na pogrzebie, by pożegnać bliską im osobę. Kiedy w trumnie zamiast 80-latka zobaczyli zwłoki 95-letniego, zupełnie obcego mężczyzny, przeżyli szok. Kolejny, gdy okazało się, że ich bliski został już pochowany.

Dr Migalski: forsuję tezę, że Jarosław Kaczyński gra na konflikt z Unią Europejską

- Trzeba zreformować sądownictwo, ale nie takie sposób, jak to zostało zrobione - mówił Michał Kamiński z Europejskich Demokratów w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do nowych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem Kamińskiego jedynym sposobem, aby Polski nie dotknęły konsekwencje uruchomienia artykułu 7. jest "wycofanie się z pseudoreformy". - Nie uważam, że PiS chce rozwiązać problem i się cofnąć - stwierdził drugi gość rozmowy dr Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Forsuję tezę, że Jarosław Kaczyński gra na konflikt z Unią Europejską, bo może to mu pomóc w wygranej w wyborach w 2019 roku - dodał. Goście rozmawiali także o przyjmowaniu uchodźców. - Viktor Orban nie ryzykuje polityką zagraniczną Węgier. Ma dobre kontakty i nie idzie na wojenki. On umie grać. Cała nasza polityka zagraniczna jest oparta o fantasmagorie - mówił Kamiński. - Dzisiaj na tle Budapesztu Warszawa jest czarnym ludem. Wyglądamy jak stolica ksenofobów - wtórował Migalski.

Sokołowski o przemycie ludzi: Polska jest krajem tranzytowym

- Nie byłem zaskoczony, co pewien czas słyszymy o takich grupach - powiedział Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do polsko-syryjskiej szajki przemytników ludzi, która została zatrzymana przez niemiecką policję. Syryjczycy na podstawie fałszywych wiz turystycznych najpierw trafiali do Polski, a stamtąd byli przewożeni do Niemiec. - Polacy ze wszystkiego starają się czerpać zyski - dodał Sokołowski. Drugi gość rozmowy Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas stwierdził, że skoro "jest coś takiego jak globalna migracja, to wokół tego zaczyna się też globalna przestępczość". - Szlaki przemycania ludzi się nie zmieniają. Polska jest krajem tranzytowym do tego, by ludzi przemieszczać dalej - podsumował Sokołowski.

Kolejne wypadki na lodzie. Służby apelują o rozwagę

Kolejny raz w tym roku dzieci wyszły na kruchy lód. Tym razem na zamarzniętym basenie dwoje nastolatków wpadło do wody. Dziewczynce udało się uratować, ale jej kolega zniknął pod taflą na półtorej godziny. Nie przeżył. W Katowicach chłopiec, który wpadł dwa dni temu pod lód, walczy cały czas o życie.

Prognoza pogody na czwartek 18 stycznia

W czwartek okresami opady śniegu, a na zachodzie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr dość silny, na południowym zachodzie powodujący zawieje śnieżne, południowo-zachodni. W górach zjawiska fenowe.

Specjalna rada powiatu kluczborskiego. Tematem problemy kadrowe w szpitalu

W szpitalu w Kluczborku wciąż nie rozwiązano problemów kadrowych. Nie ma internistów, co oznacza, że nie ma szans na zapewnienie opieki pacjentom. Od 5 stycznia oddział wewnętrzny zawiesił pracę. Choć starosta zaoferował nawet 15 tysięcy złotych pensji i mieszkanie chętnych nadal brak. W Kluczborku zwołano specjalną radę powiatu, aby rozwiązała problem.

Wciąż brak kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Nie ma sędziów, którzy chcieliby wejść w skład nowej Krajowej Rady Sądownictwa, a minister sprawiedliwości właśnie odwołał prezesa łódzkiego Sądu Okręgowego. W poniedziałek sędziowie z Łodzi przyjęli uchwały ostro krytykujące zmiany w sądownictwie i apelowali o niezgłaszanie kandydatów do nowej KRS.

Pod nastolatkami załamał się lód. Chłopak nie żyje, dziewczyna miała więcej szczęścia

Dwoje nastolatków weszło na lód na nieczynnym basenie w Skarbimierzu w województwie opolskim. Kilkunastoletniego chłopaka mimo reanimacji nie udało się uratować. Jego koleżanka miała więcej szczęścia, ale strażacy przypominają, że nie ma bezpiecznego lodu, bo każde wejście na zamarznięty zbiornik to śmiertelne niebezpieczeństwo. Trudne, zimowe warunki panują także na drogach, tu obowiązuje jedna zasada - bezpieczniej to wolniej.

Nie ma wyjątkowego smaku, ale jest śmiertelnie niebezpieczna. Na rynek trafiło pięć porcji trującej ryby fugu

Fugu lub rozdymka tygrysia to ryba tak trująca, że tylko jedna sztuka może zabić aż 30 osób. Każdy, kto chce ją przyrządzić w restauracji - musi mieć specjalny certyfikat. Trucizny nie zabija ani wrzątek ani obróbka. Sztuka polega na precyzyjnym odcięciu elementów trujących. W miejscowości Gamagori w Japonii ta sztuka się nie udała. Sprzedanych zostało 5 zestawów zawierających truciznę. I teraz władze za wszelką cenę chcą je odzyskać

"Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało"

- Nie w osobie ministra tkwi w problem, tylko w polityce PiS. To, że minister jest milszy, niż jego poprzednik, to jeszcze o niczym nie świadczy - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO o nowym szefie MSZ Jacku Czaputowiczu. Odniósł się do deklaracji ministra spraw zagranicznych, który mówił, że chce spotkać się z Fransem Timmermansem, aby porozmawiać o artykule 7. - Gdyby Timmermans spotkał się z prezesem Kaczyńskim, to może coś by z tego wynikało - dodał. Były szef MON mówił też o przyjęciu uchodźców przez Węgry oraz o obecności Polski w Unii Europejskiej. - Pełna obecność Polski w UE być może będzie wymagać redefinicji tych 14 lat, które są za nami - stwierdził Siemoniak. - Elementem obecności Polski w jądrze Europy jest to, że trzeba myśleć o wejściu do strefy euro - dodał. Zdaniem Siemoniaka sprawa Polski w UE będzie głównym tematem przyszłych kampanii wyborczych. - Będzie to działało na korzyść dzisiejszej opozycji - przekonywał polityk PO.

Gen. Koziej: broń atomowa nie jest po to, by jej używać, ale by nie dopuścić do wojny

- Rosja oszukała USA i świat zachodni. Stany Zjednoczone pozbyły się większości swojej broni taktycznej - powiedział Marek Świerczyński z "Polityki Insight" w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Odniósł się do ryzyka wojny atomowej, ponieważ Rosja i Chiny od wielu lat modernizują swój arsenał, a Stany Zjednoczone dopiero zaczęły to robić. - Broń atomowa nie jest po to, by jej używać. Jest po to, by do wojny nie dopuścić - mówił drugi gość programu gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To, co teraz obserwujemy, to nuklearna gra strategiczna na poziomie wzajemnego odstraszania - dodał.