Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę, 8 lipca

Na wschodnim Pomorzu i Kujawach będzie pogodnie. Poza tym pochmurno, okresami wystąpią opady deszczu oraz burze. Temperatura wyniesie od 22 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku, do 26 stopni Celsjusza w centrum kraju. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Rosyjska Duma podała, ile zarabiają deputowani

Rosyjska Duma ujawniła, ile zarabiają parlamentarzyści. Szeregowy deputowany w niższej izbie parlamentu zarabia 338 tysięcy rubli miesięcznie (20 tysięcy złotych), a najniższa emerytura parlamentarna wynosi 46 tysięcy rubli (2700 złotych). A statystycznie Rosjanie zarabiają o wiele mniej niż Polacy, więc tam takie kwoty naprawdę robią wrażenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zamiast protez miała puszki po sardynkach. Mayi pomogli tureccy lekarze

To historia o dziewczynce, która cierpiała z powodu tego, co robili dorośli. Maya Merhi jest jednym z niemal 9 milionów dzieci, jakie ucierpiały z powodu trwającej w Syrii wojny. Na szczęście jej historia, na ile to możliwe, ma szczęśliwe zakończenie. W dużej mierze za sprawą wspaniałych ludzi, których tak bardzo poruszył jej los, gdy świat obiegły zdjęcia z obozu dla uchodźców w Idlib.

Miller: obóz rządzący chce podporządkować sobie trzecią władzę

- Premier Morawiecki w swoim zapale propagandowym zapędza się za daleko. I po prostu kłamie - powiedział Leszek Miller w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Ja i moi koledzy bardzo się napracowaliśmy, żeby uświadomić Unii, że jeżeli chce się rozwijać, to musi przyjąć Polskę - dodał były premier. Jego zdaniem "obóz rządzący, pod hasłami reformy, której nie ma, chce podporządkować sobie trzecią władzę, z nadzieją, że będzie posłuszna".

Rozbił się wojskowy MiG-29. Pilot nie przeżył

Podczas nocnych ćwiczeń rozbił się myśliwiec MiG-29. W ostatniej chwili pilot zdążył się katapultować, ale niestety nie przeżył. Do wypadku doszło niedaleko Malborka, jest tam 22. Baza Lotnictwa Taktycznego.

Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"

Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad - tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby.

Pogoda na sobotę 7 lipca

W sobotę na wschodzie zachmurzenie będzie kłębiaste i umiarkowane. Na terenie kraju wystąpią przelotne opady deszczu, oraz lokalnie burze. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu, do 27 stopni Celsjusza na Mazowszu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W porywach burzowych osiągnie prędkość do 80km/h.

Pielęgniarki masowo poszły na zwolnienia. Dyrektor zawiadomił prokuraturę

Nieobecne i nieusprawiedliwione. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie masowych zwolnień lekarskich w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Zawiadomienie złożył dyrektor, po tym jak ponad 100 pielęgniarek i położnych w jednym czasie nagle się rozchorowało. Nie tylko tam. W sumie na zwolnieniach lekarskich jest już ponad pięciuset pracowników z trzech szpitali na Podkarpaciu.

"Zimna wojna" z szansą na Oscary. Podobnie jak Joanna Kulig

Joanna Kulig w wyścigu do Oscara. Polka jest wymieniana tuż obok Nicole Kidman, Violi Davis czy Amy Adams. O jej zachwycającej roli w filmie "Zimna wojna" pisze amerykański portal filmowy "The Playlist". A krytycy uważają, że najnowszy film Pawła Pawlikowskiego ma duże szanse nie tylko na Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale na statuetkę w głównej kategorii.

Marcinkiewicz: to końcówka końca państwa prawa

To końcówka końca państwa prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując zmiany wokół Sądu Najwyższego. - To jest ostatnia batalia, którą możemy wygrać - stwierdził i dodał, że "to jest czas na walkę". Zdaniem byłego premiera Polacy "powinni trzymać puls", bo PiS przeforsuje zmiany w środku lata.

Wzruszające spotkanie szympansa i jego opiekunów

Szympans Limbani rozgrzał serca swoją wyjątkową reakcją, kiedy zobaczył parę, która go wychowywała. Spotkanie Tani i Jorge'a z szympansem zostało zarejestrowane w zoo w Miami. Na filmie Limbani radośnie wrzeszczy, po czym wskakuje w ramiona byłego opiekuna Jorge'a. Limbani urodził się z zapaleniem płuc i został odrzucony przez matkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemieckie media reagują na polskie protesty w obronie SN

Niemieckie media relacjonują to, co w związku reformą sądownictwa dzieje się w Polsce. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na pierwszej stronie zamieszcza informację o demonstracjach w obronie sądów. Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" w komentarzu redakcyjnym pisze o "końcu państwa prawa". "Jeśli rząd polski kontroluje również Sąd Najwyższy to kraj ten nie jest już państwem konstytucyjnym" - czytamy. Zdaniem komentatora protesty nie robią wrażenia na "faktycznym władcy Polski Jarosławie Kaczyńskim". Według gazety potrzebne są "zdecydowane kroki ze strony Unii Europejskiej". "Die Welt" z kolei w ponurych barwach widzi przyszłość polskiego wymiaru sprawiedliwości i przemian społecznych. Komentator zauważa odwrót od wartości demokratycznych również w innych społeczeństwach zachodnich, ale tam - jak pisze - "przywiązanie do konstytucji powoduje, że demokracje te nie są zagrożone, tak jak w Polsce". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gen. Dukaczewski: nowiczok mógł wyjść poza kontrolę służb rosyjskich

Nowiczok jest grupą bojowych środków trujących pięć, osiem razy silniejszych niż najsilniejsze V gazy (podgrupa paralityczno-drgawkowych bojowych środków trujących - przyp. red.). Jest to środek, który był produkowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Może występować w formie płynnej, stałej, czyli może być również sproszkowany i podawany wziewnie. Co jest niezwykle niebezpieczne: może występować w dwóch komponentach o znacznie mniejszej toksyczności, które nie są na żadnych listach środków zakazanych. Po połączeniu daje ten nieprawdopodobnie silny środek. Policja londyńska nie stwierdziła, by miejsca wyczyszczone po znalezieniu Skripalów były na drodze przechodzenia zatrutej pary Brytyjczyków - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef WSI gen. Marek Dukaczewski, komentując kolejne zatrucie nowiczokiem na Wyspach. Jak sądzi gen. Dukaczewski, osoba, która zaplanowała i przygotowała atak na Skripala mogła wybrać parę miejsc, a resztkę środka w ampułce lub strzykawce mógł porzucić. Zdaniem generała nie jest przesądzone, że Rosjanie za tym stoją, ponieważ mogło się zdarzyć, że "ten środek wyszedł poza kontrolę służb rosyjskich i dostał się albo w ręce terrorystów, albo osób, które mają trochę inne poglądy niż bliscy współpracownicy prezydenta Putina".

Prezydent odsyła sędziów SN na emeryturę. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej za Gersdorf

Tym razem oficjalnie i na piśmie prezydent poinformował 11 sędziów Sądu Najwyższego, że na mocy nowej ustawy przeszli w stan spoczynku. Nie złożyli oni oświadczeń, że chcą pracować dalej. 10 sędziów rzeczywiście przeszło na emeryturę. Pierwsza prezes pracuje, bo jej kadencję gwarantuje konstytucja. Oświadczenie w tej sprawie wydało prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, uznając Małgorzatę Gersdorf za jedynego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, pełniącego tę funkcję do 2020 roku.