"Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży"

13.04 | "Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży"tvn24

Jak przygotować żurek w Kambodży, gdy miesiąc miodowy zmienia się w długie tygodnie przymusowej izolacji? Sprawdziliśmy, jak wyglądały święta wielkanocne u Polaków, którzy utknęli poza ojczyzną.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Polacy, jak wiadomo, są wszędzie i wszędzie przeżywają święta, choć nie wszędzie tak samo. Wszystko zależy od tego, gdzie i z kim utknęli. Na - z naszej perspektywy - końcu świata, wcale nie musi być źle, o czym przekonuje muzyk Antek Smykiewicz.

W okolicznościach egzotycznej przyrody, z żoną i znajomymi, spędza i święta, i mocno przedłużony miodowy miesiąc.

- Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży. Pierwszy raz, myślę, się tu pojawił na stole. Upiekliśmy ciasto w kształcie babki - wymienia muzyk.

Nawet będąc w raju, można tęsknić za ojczyzną, a ta tęsknota rośnie, gdy jest się blisko, w Europie. Dr Jerzy Krykowski jest we Włoszech, w Rocca di Papa, w pobliżu Castel Gandolfo i Rzymu. Obecnie świętowałby w Polsce lub jak mają w tradycji Włosi, spotykał się w tym dniu ze znajomymi, wyjechał gdzieś na piknik, ale siedzi w domu - jak wszyscy.

"Betlejem jest smutnym miastem"

Jest pusto i na ulicach, i przy stołach. Po raz pierwszy od 18 lat jest też dramatycznie pusto w Betlejem. Doktor Rafiq Rishmawi, były polski konsul honorowy, który w Polsce kończył medycynę i ma żonę Polkę, ze łzami w oczach opowiada nam, że takich świąt nie pamięta.

- Bazylika Narodzenia (Pańskiego - przyp. red.) jest zamknięta od 6 marca na klucz, po prostu Betlejem jest smutnym miastem - opowiada. - Wszystkie hotele pozamykane, wszystkie sklepy z pamiątkami pozamykane, kościoły pozamykane - wymienia.

Nie ma pielgrzymów, nie ma turystów, a praktycznie tylko z tego żyje Betlejem. Stąd podwójny strach: przed koronawirusem i o przyszłość.

"Ostatnie, co wróci do normy, to otwarcie granic"

Wszyscy zadają sobie pytanie, ile to jeszcze potrwa. Tak jak Ola i Andrzej Wiśniewscy, którzy od dwóch lat podróżują po świecie przerobioną karetką. W podróży przeżyli wiele, ale takich świąt wielkanocnych jeszcze nie mieli.

Lany poniedziałek rozpoczęli tradycyjnie, od polewania się wodą, ale w Portugalii, gdzie utknęli trzy tygodnie temu. Afryka musi na nich poczekać, i to, jak przewidują, dość długo.

- Na pewno przed jesienią, podejrzewam, że nie wydarzy się nic, najpierw sytuacja musi zostać opanowana. Ostatnie, co wróci do normy, to otwarcie granic i swobodne podróżowanie, ponieważ żaden z krajów nie będzie chciał wpuścić do siebie tej sytuacji z powrotem - uważa Andrzej Wiśniewski.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS