"Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży"

13.04 | "Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży"tvn24

Jak przygotować żurek w Kambodży, gdy miesiąc miodowy zmienia się w długie tygodnie przymusowej izolacji? Sprawdziliśmy, jak wyglądały święta wielkanocne u Polaków, którzy utknęli poza ojczyzną.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Polacy, jak wiadomo, są wszędzie i wszędzie przeżywają święta, choć nie wszędzie tak samo. Wszystko zależy od tego, gdzie i z kim utknęli. Na - z naszej perspektywy - końcu świata, wcale nie musi być źle, o czym przekonuje muzyk Antek Smykiewicz.

W okolicznościach egzotycznej przyrody, z żoną i znajomymi, spędza i święta, i mocno przedłużony miodowy miesiąc.

- Udało nam się zrobić polski żurek. W Kambodży. Pierwszy raz, myślę, się tu pojawił na stole. Upiekliśmy ciasto w kształcie babki - wymienia muzyk.

Nawet będąc w raju, można tęsknić za ojczyzną, a ta tęsknota rośnie, gdy jest się blisko, w Europie. Dr Jerzy Krykowski jest we Włoszech, w Rocca di Papa, w pobliżu Castel Gandolfo i Rzymu. Obecnie świętowałby w Polsce lub jak mają w tradycji Włosi, spotykał się w tym dniu ze znajomymi, wyjechał gdzieś na piknik, ale siedzi w domu - jak wszyscy.

"Betlejem jest smutnym miastem"

Jest pusto i na ulicach, i przy stołach. Po raz pierwszy od 18 lat jest też dramatycznie pusto w Betlejem. Doktor Rafiq Rishmawi, były polski konsul honorowy, który w Polsce kończył medycynę i ma żonę Polkę, ze łzami w oczach opowiada nam, że takich świąt nie pamięta.

- Bazylika Narodzenia (Pańskiego - przyp. red.) jest zamknięta od 6 marca na klucz, po prostu Betlejem jest smutnym miastem - opowiada. - Wszystkie hotele pozamykane, wszystkie sklepy z pamiątkami pozamykane, kościoły pozamykane - wymienia.

Nie ma pielgrzymów, nie ma turystów, a praktycznie tylko z tego żyje Betlejem. Stąd podwójny strach: przed koronawirusem i o przyszłość.

"Ostatnie, co wróci do normy, to otwarcie granic"

Wszyscy zadają sobie pytanie, ile to jeszcze potrwa. Tak jak Ola i Andrzej Wiśniewscy, którzy od dwóch lat podróżują po świecie przerobioną karetką. W podróży przeżyli wiele, ale takich świąt wielkanocnych jeszcze nie mieli.

Lany poniedziałek rozpoczęli tradycyjnie, od polewania się wodą, ale w Portugalii, gdzie utknęli trzy tygodnie temu. Afryka musi na nich poczekać, i to, jak przewidują, dość długo.

- Na pewno przed jesienią, podejrzewam, że nie wydarzy się nic, najpierw sytuacja musi zostać opanowana. Ostatnie, co wróci do normy, to otwarcie granic i swobodne podróżowanie, ponieważ żaden z krajów nie będzie chciał wpuścić do siebie tej sytuacji z powrotem - uważa Andrzej Wiśniewski.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS