Najnowsze

Najnowsze

Wątpliwości i pytania w sprawie Sądu Najwyższego

Kolejne wątpliwości w sprawie sędziów nowych izb Sądu Najwyższego i pytania kierowane do Trybunału w Luksemburgu. Czy sędziowie nowych izb Sądu Najwyższego są sędziami? Czy można nazwać sądem niezawisłym sąd, w którego jednoosobowym składzie zasiada osoba powołana z rażącym naruszeniem reguł? Pytania zadaje sam Sąd Najwyższy, a odpowiedzi potrzebuje, by móc rozstrzygnąć sprawy dwóch sędziów sądów powszechnych - sędzi Moniki Frąckowiak i sędziego Waldemara Żurka.

Wypadek MIG-a pod Pasłękiem. Prokuratura potwierdza doniesienia na temat przyczyn

Prokuratura potwierdza doniesienia na temat przyczyn wypadku MIG-a-29 pod Pasłękiem w lipcu 2018 roku. Doświadczony pilot katapultował się z niesprawnego samolotu, jednak w wyniku awarii jednego z elementów fotela nie uruchomił się spadochron i mężczyzna zginął w wyniku uderzenia o ziemię. Zarzuty w tej sprawie postawiono trzem pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Zjednoczona Prawica na zakręcie. Jarosław Kaczyński spotkał się ze Zbigniewem Ziobrą

Nie jest tajemnicą, że w Zjednoczonej Prawicy od wielu dni trzeszczy. Ale choć jest zapowiedź zdecydowanych rozstrzygnięć, na razie tajemnicą pozostają ich szczegóły. Po kilkugodzinnym spotkaniu kierownictwa PiS, późnym wieczorem spotkali się prezes z prezesem. Jednak tam warunki stawiał już tylko jeden. Zbigniew Ziobro od Jarosława Kaczyńskiego miał usłyszeć, na jakich warunkach mógłby pozostać w koalicji rządzącej. Poniedziałek był dniem politycznego sądu, choć wciąż bez wyroku. W materiale wykorzystano zdjęcia opublikowane przez fakt.pl.

Kiedy szczepionka na COVID-19? "Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku"

Kiedy można się spodziewać szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2? - Ten wysiłek, który wkłada nasza cywilizacja w tę walkę, daje podstawy do nadziei, że my tę konfrontację (...) rozstrzygniemy na własną korzyść - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk i politolog prof. Arkadiusz Stempin. - Chińscy specjaliści zapowiadają, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsza szczepionka może być, ale pamiętajmy, że takie sygnały z różnych krajów bywały, a potem trzeba było się z tego wycofywać - powiedział drugi gość programu, sinolog prof. Bogdan Góralczyk. - To jest dla Chińczyków moment do tego, żeby zbudować pozycję globalną - zastrzegł trzeci gość, sinolog Jakub Jakóbowski. - To oczekiwanie na lekarstwo, na coś, co zastosuje rozwój pandemii, jest absolutnie na wagę złota - skomentował czwarty gość, ekonomista Andrzej Kubisiak.

Spotkanie kierownictwa PiS. "Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach"

Ponad trzy godziny trwało poniedziałkowe spotkanie liderów PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Po spotkaniu nie było żadnych oficjalnych wypowiedzi polityków. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska we wpisie na Twitterze przekazała za to, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie".

"Kaczyński uświadomił sobie, że Ziobro może mu zagrażać"

Wyrzucenie z rządu Zbigniewa Ziobry byłoby, jak wypowiedzenie wojny. W jednej chwili stałby się dla Prawa i Sprawiedliwości konkurentem politycznym. Przez lata Ziobro budował swoje wpływy - hurtowo odwoływał prezesów sądów i szefów prokuratur, a na ich miejsca powoływał zaufanych, wiernych i lojalnych.

"Murem za Beatą Morawiec". Demonstracja przed sądem w Krakowie

Sędziowie, adwokaci, prokuratorzy i zwykli ludzie przyszli w poniedziałek przed Sąd Okręgowy w Krakowie, by okazać swoją solidarność i wsparcie dla sędzi tego sądu, Beaty Morawiec. Morawiec była prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie do 2017 roku, kiedy to została odwołana z tego stanowiska przez Zbigniewa Ziobrę. Pozwała go potem za naruszenie dóbr osobistych. Dziś prokuratura chce postawić sędzi Morawiec dwa zarzuty i zażądała uchylenia jej immunitetu. Beata Morawiec zaprzecza zarzutom.

14 lat "szorstkiej przyjaźni" Kaczyńskiego i Ziobry

Szorstka przyjaźń między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro trwa już czternaście lat. Miała swoje wzloty i upadki, ale w głosie Jarosława Kaczyńskiego było słychać entuzjazm i radość, kiedy sześć lat temu podpisywał umowę o współpracy ze Zbigniewem Ziobro (i Jarosławem Gowinem). Stało się to po kilku latach politycznej rozłąki. Czy obecnie podobny scenariusz jest możliwy?

Prognoza pogody na wtorek 22 września

We wtorek słonecznie. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni Celsjusza w centrum kraju, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Od banicji po koalicję. Polityczna droga Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro przed laty dopuścił się ostrej krytyki prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Został z partii wyrzucony i założył Solidarną Polskę. Po kilkunastu miesiącach prezes Kaczyński apelował "wracajcie", ale to nastąpiło dopiero w 2014 roku.

Ważą się losy Zjednoczonej Prawicy. Władze spotkały się na Nowogrodzkiej

W poniedziałek, w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej, została zwołana pilna narada kierownictwa partii z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem rozmów, na specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro przekonywał, że Zjednoczona Prawica "przyniosła wiele dobrego Polsce" i warto, by trwała.

Rekonstrukcja rządu, walka o wpływy i spór o ustawy

Punktem kulminacyjnym kryzysu koalicji w Zjednoczonej Prawicy miało być głosowanie nad "piątką dla zwierząt". Prawo i Sprawiedliwość głosowało wówczas bez swoich koalicjantów. Wcześniej przepadł projekt nowelizacji ustawy covidowej, który miał wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie epidemii COVID-19. Jednak pojawiają się informacje, że ciśnienie w kręgu władzy rosło już od tygodni.

"Chciałem cię przeprosić". Tomasz Kaczmarek ujawnia kulisy afery wokół Wydawnictw Naukowo-Technicznych

Tomasz Kaczmarek, były "agent Tomek" z CBA, kolejny raz oskarża swoich ówczesnych szefów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - dziś ministra i wiceministra w rządzie Mateusza Morawieckiego. Tym razem chodzi o sprawę Bogusława Seredyńskiego - byłego prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Szefowie "agenta Tomka" mieli kreować afery korupcyjne. Dzisiaj Tomasz Kaczmarek przeprasza Bogusława Seredyńskiego za to, że w 2009 roku brał udział w akcji przeciwko niemu, która polegała na usiłowaniu wręczenia mu łapówki.

"Na pierwszym miejscu jest byt rolnika". Czy to sugestia weta wobec "piątki dla zwierząt"?

To na razie sugestia, ale bardzo czytelna - prezydent Andrzej Duda może zawetować ustawę wprowadzającą "piątkę dla zwierząt", czyli między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Podczas niedzielnych dożynek przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda powiedział, że szanuje prawa zwierząt, ale na pierwszym miejscu jest byt rolnika i jego rodziny. Zanim ustawa trafi do prezydenta, najpierw zajmie się nią Senat.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 września

W poniedziałek słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Sytuacja w psychiatrii dziecięcej nie poprawi się szybko. "Musimy poczekać kilka lat"

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że sytuacja psychiatrii dziecięcej w Polsce jest dramatyczna, a pomocy potrzebuje coraz więcej pacjentów. Z raportu UNICEF wynika, że na 100 tysięcy polskich dzieci w wieku 15-19 lat prawie dziewięcioro popełnia samobójstwo. Dlatego zdaniem lekarzy pomoc dla psychiatrii to w tej chwili naprawdę sprawa życia lub śmierci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła łóżka dla oddziałów psychiatrii dziecięcej. Przede wszystkim jednak brakuje lekarzy psychiatrów, dlatego wszelkie recepty na poprawę sytuacji zakładają, że potrzeba wielu lat, by psychiatria dziecięca wyszła z zapaści.

Zespół Kult wraca do koncertowania. Rusza w trasę

To będą pierwsze koncerty od wybuchu pandemii. Zespół Kult wraca na scenę i rusza w trasę. Z grupą ostatnio pożegnało się dwóch muzyków. O kulisach tego rozstania opowiada Kazik Staszewski. Mówi też o tym, jak dziś patrzy na burzę, którą kilka miesięcy temu wywołał jego utwór "Twój ból jest lepszy niż mój".