"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"

"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"
"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"
Alicja Szymańska | Fakty po południu
"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"Alicja Szymańska | Fakty po południu

Pandemia nas wykończy – mówią właściciele pozamykanych hoteli czy restauracji, które dania mogą serwować tylko na wynos. Najczęściej nie ma jednak komu. Klientów brakuje, a długi rosną.

Restaurację Kisiel. na_ryneczku od półtora roku w Szczecinie wspólnie prowadzi rodzeństwo. Od tego czasu udało mu się otworzyć drugi lokal. Przed pandemią klientów nie brakowało. Teraz nie mają z czego opłacać rachunków.

- Praktycznie chyba nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni już teraz prywatnie. Ja z bratem jesteśmy kompletnie spłukani, no i jesteśmy w trakcie sprzedaży działki budowlanej, na której zaczęliśmy budować dom. Niestety nasze marzenia legły w gruzach. Musimy to sprzedać, żeby utrzymać biznes – opowiada Katarzyna Szmiłyk, właścicielka restauracji w Szczecinie.

Jeśli po 17 stycznia funkcjonowanie gastronomii nie wróci do normalności, właściciele będą zmuszeni zamknąć jeden z lokali. A już wiadomo, że nie wróci. W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące w gospodarce obostrzenia zostają przedłużone do końca stycznia.

- Nie mamy żadnej pomocy. Jedyne co, to teraz weszło to zwolnienie z ZUS, ale tak naprawdę zwolnienie z ZUS to jest kropla w morzu tego, co potrzebujemy, żeby utrzymać dwa lokale i dwunastu pracowników – mówi Katarzyna Szmiłyk.

Brak informacji

Pani Paulina prowadzi hotel, restaurację i bar na plaży. Skutki pandemii i lockdownu odczuwa każdego dnia. Nie wie, kiedy będzie mogła zacząć normalnie pracować. Wciąż czeka na pieniądze z tarczy 2.0.

- Nie jesteśmy w stanie napisać grafików, nie jesteśmy w stanie zrobić zamówień, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć pracownikom, jak wygląda sytuacja – wylicza Paulina Cebula, dyrektorka hotelu Villa Baltica w Sopocie.

Najgorsza w całym tym systemie jest dezinformacja, a właściwie brak informacji.

- Potrzebujemy na dziś informacji "otwieramy" bądź też "zamykamy", "czekamy do końca miesiąca". Jakakolwiek informacja, przepływ, chociaż podstawowy, jest nam potrzebny na dziś – apeluje Paulina Cebula.

Problem z pracownikami

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pierwszej tarczy, nie mogą zwolnić żadnego z pracowników. Oni z kolei nie mają jak wykonywać swoich obowiązków służbowych.

- Nie mamy gości, nie mają co robić. Łatamy, staramy się robić wszystko, grabić liście, malować, sprzątać. Panie, które nie są do tego zatrudnione, robią również to, no bo szuka się pracy dla pracowników – mówi Paweł Mickiewicz, właściciel ośrodka wypoczynkowego Mieszko w Rewalu.

Tak samo jak właściciele, klienci i turyści także nie wiedzą, czy będą mogli wyjechać na weekend w marcu nad morze lub w góry. To wszystko napędza błędne koło.

- My przygotowujemy się do sezonu 2021. Aczkolwiek niewiedza, co będzie, jak będzie, nas zabija –stwierdza Paweł Mickiewicz.

Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS