Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek 28 grudnia

W poniedziałek zachmurzenie zmienne. Na wschodzie i w pasie dzielnic centralnych przelotny deszcz (do 3 mm). W górach śnieg. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60-80 km/h, południowo-wschodni.

Dlaczego warto się zaszczepić? Eksperci odpowiadają

Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze będą kolejki w szpitalach. Będzie mniejsza zachorowalność - mówią eksperci, pytani dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19. Jednocześnie podkreślają jeszcze jeden ważny powód: wrócimy do normalnego życia, bez ograniczeń.

"Trzeba namawiać i przekonywać". Politycy zachęcają do szczepień na COVID-19

Trzeba się szczepić, bo to nadzieja na wyjście z pandemii i powrót do normalnego życia - mówią rządzący i opozycja. Wątpliwości zgłasza jedynie Konfederacja, podkreślając szybkość badania dopuszczonej do obrotu szczepionki. W zamian słyszy odpowiedź, że trzeba słuchać lekarzy i naukowców, bo nieuzasadniona odmienność zdania może doprowadzić też do olbrzymich gospodarczych kosztów.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kto i kiedy będzie mógł zostać zaszczepiony?

Szczepionka to szansa, która pozwoli nam wyzwolić się od epidemii - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, kiedy w Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Najpierw zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni, w dalszej kolejności pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia. Później przyjdzie czas na etap drugi i zapisy na szczepienia pozostałych grup. Kto w jakiej kolejności będzie mógł zaszczepić się, kto o tym zadecyduje, do kogo skierować pierwsze kroki?

"To jest historyczny dzień". Szczepienia w kolejnych miastach

Dziś możemy sobie powiedzieć, że zagrożenie nie maleje. Jedynym remedium jest szczepionka, która do nas dotarła - mówił premier Mateusz Morawiecki. W Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19, objęła nie tylko stolicę, ale też wiele innych polskich miast - między innymi: Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kraków, Poznań. W sumie do Polski trafiło dotychczas 10 tysięcy dawek. Najbliższe dni to nie tylko szczepienia, to też przygotowanie placówek na przyjęcie kolejnych porcji szczepionek i grup pacjentów.

Pierwsze w Polsce szczepienia na COVID-19. Pielęgniarka pierwszą zaszczepioną

Szczepienie przeciwko koronawirusowi stało się w Polsce faktem. Pierwszą zaszczepioną osobą jest Alicja Jakubowska - naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tuż po szczepieniu podziękowała dyrekcji szpitala, że to właśnie pielęgniarka - na co dzień zajmująca się chorymi - dostała możliwość zabezpieczenia się przed koronawirusem. Jako drugi zaszczepiony został dyrektor szpitala MSWiA profesor Waldemar Wierzba. Wszystko odbyło się w świetle kamer. Ma to zachęcić niezdecydowanych do szczepień i pokazać, że szczepionka jest bezpieczna.

"Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości". Karabinierzy zareagowali na zgłoszenie 94-latka

- Niczego mi nie brakuje, jedynie człowieka z krwi i kości, z którym mógłbym wznieść świąteczny toast. Jeżeli któryś z funkcjonariuszy ma czas, czy znalazłby 10 minut na odwiedzenie mnie? - takie zgłoszenie w wigilijny poranek otrzymali włoscy karabinierzy od 94-letniego mieszkańca miejscowości Alto Reno Terme. Na taką prośbę natychmiast zareagował patrol z okolic Bolonii. W tym roku, z powodu epidemii, takich potrzebujących osób jest bardzo dużo. Pomóc może każdy.

"Każdy transfer to jest jakaś tam przygoda"

Dominik Punda na co dzień pilotuje duże pasażerskie samoloty, ale w wolnych chwilach przelatuje małymi samolotami przez Atlantyk. To długa i ryzykowna trasa. Z wieloma przystankami, z których nie wszystkie da się zaplanować.

Prognoza pogody na sobotę 26 grudnia

W sobotę będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami na południu, wschodzie i północnym-wschodzie wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce, przez 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa". Nowy rok, pandemia i wyzwania stojące przed Polską

W tym roku Boże Narodzenie jest obchodzone przy wyjątkowych obostrzeniach. - Jeżeli chodzi o moment włączenia restrykcji przed świętami, to on chyba jest słuszny - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim. - To rozluźnienie od maja do września było wynikiem wrażenia, że udało nam się pokonać pandemię - stwierdził drugi gość programu, dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa - dodał. Druga część programu została poświęcona wyzwaniom stojącym przed Polską w 2021 roku. - Pierwsze zadanie to ułożenie roboczych relacji z administracją Joe Bidena - powiedziała prof. Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Druga rzecz to pozycja Polski w UE. Ona dzisiaj nie należy do najsilniejszych - dodała. - Trzecia rzecz to przyspieszenie transformacji energetycznej i cyfrowej - wyjaśniła. - Te trzy kwestie są najbardziej istotne - zgodził się Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji, ale zastrzegł, że zawsze mogą wydarzyć się rzeczy niespodziewane, które przesuną wszystko na dalszy plan.

Wyjątkowa Wigilia. "Potrzebujemy siebie nawzajem"

W tym roku Wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy w wyjątkowych warunkach. Pandemia zmusza nas do kolacji wigilijnych w wąskim gronie, ale nie pozbawia możliwości czynienia dobra. Wolontariusze przygotowali i rozwieźli paczki żywnościowe potrzebującym i samotnym.