Najnowsze

Najnowsze

W WOT pełna mobilizacja. Żołnierze pomogą w walce z COVID-19

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczą się działań przeciwkryzysowych i to pierwszy raz na tak wielką skalę. Musieli stawić się pilnie w jednostkach po tym, jak otrzymali SMS-a. W ramach operacji "Trwała Odporność" terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, a także do punktów wymazowych. Żołnierze WOT pomogą też policji w kontrolawaniu osób na kwarantannie. Już teraz dostarczają im posiłki.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 listopada

W poniedziałek rano na wschodzie mglisto. Na zachodzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Podlasiu i 15 stopni Celsjusza w centrum kraju do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na Pomorzu i zachodzie osiągający prędkość do 60 km/h, w Karkonoszach - do 80-90 km/h.

Niepełnosprawny Fabian wspiera kobiety. "Każdy ma prawo do własnego wyboru"

21-letni Fabian z Gdańska zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał, jak wygląda jego życie i jak w praktyce państwo pomaga niepełnosprawnym i ich opiekunom. Fabian Puchalski wsparł też protest kobiet, bo - jak mówi - każda kobieta powinna mieć możliwość podjęcia świadomego wyboru i nikt nie powinien jej niczego narzucać.

Muzeum Gdańska apeluje o przekazywanie transparentów z protestów

Muzeum Gdańska prosi mieszkańców miasta o przekazywanie transparentów, filmów lub zdjęć z protestów. W przyszłości mogą się one stać muzealnymi eksponatami. Cel muzeum to przede wszystkim zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń przekazu emocjonalnego, czyli tego, co jest kwintesencją strajków.

Cmentarne kwesty przeniosły się do internetu

1 listopada kojarzy się z kwestami na cmentarzach. Najsłynniejsze odbywają się na Powązkach w Warszawie, ale też w Krakowie czy w Łodzi. W tym roku - z powodu zamkniętych nekropolii - zbiórki pieniędzy przeniosły się do internetu.

Cmentarze puste. Znicze i wieńce przed bramami

Na polskich cmentarzach panują pustki w związku z rządową decyzją o zamknięciu nekropolii. Niektórych pilnuje policja i straż miejska, a ci, którzy chcieli odwiedzić swoich bliskich, wieńce i znicze składają przed zamkniętymi bramami.

Kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe

Jest coraz mniej wolnych łóżek dla chorych na COVID-19, a kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe. W Katowicach chorzy mają znaleźć miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Prace ruszają w poniedziałek.

Pytania o "piątkę dla zwierząt"

Piątka dla zwierząt - z kręgów PiS słychać, że tak ważny dla Jarosława Kaczyńskiego projekt, który wyprowadził tłumy rolników na ulice, nie będzie więcej procedowany. Czy i kiedy będzie nowy?

Spacery po plaży, kwiaty przed siedzibami PiS. Polacy wyrażają sprzeciw

Spacery po plaży, inscenizacje teatralne, koncerty ludowych pieśni i symboliczne pogrzeby. Kolejny dzień tysiące Polaków wyrażało swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przed siedzibami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się znicze i kwiaty. Ale to już - jak mówi część protestujących – nie tylko protest kobiet i nie tylko w kwestii aborcji.

Wielki "Marsz na Warszawę". Protest spokojny, niemal wszyscy zatrzymani to pseudokibice

100 tysięcy - jak podały władze miejskie - kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych wzięło udział w piątkowym "Marszu na Warszawę". Według policji protest w większości przebiegł spokojnie, ale były incydenty z pseudokibicami w rolach głównych. Demonstranci wyrazili swój sprzeciw przeciwko ograniczaniu dostępu do aborcji. W pewnym momencie skierowali się w stronę domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.

Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?

Może być nawet sobota, niedziela albo poniedziałek - premier Mateusz Morawiecki publicznie zapraszał w piątek opozycję do rozmów o prezydenckim projekcie nowelizacji prawa do aborcji. Teraz szef Kancelarii Premiera zaprasza, ale na rozmowy o epidemii. Czy kolejny sejmowy ekspres ruszy bez opozycji?

Rząd dopuszcza testy antygenowe. "To jest bardzo ważna zmiana"

Rząd zmienił przepisy i testy antygenowe będą uznawane za równie wiarygodne co testy PCR. Testy antygenowe są tańsze niż testy PCR i szybciej dają wynik - nawet już po kilkunastu minutach. Przede wszystkim nie trzeba ich wieźć do diagnosty do laboratorium. Mogą być jednak mniej dokładne.

Prognoza pogody na niedzielę 1 listopada

W niedzielę pogodnie, tylko w zachodniej części Polski pochmurno i opady deszczu do 10 mm. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków południowych.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany dotyczące testów na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szersze wykorzystanie testów antygenowych, których wyniki nie będą musiał być potwierdzane - jak dotąd - w laboratorium. Ma to ułatwić i przyśpieszyć diagnostykę osób zakażonych koronawirusem. Eksperci zwracają jednak uwagę, że testy antygenowe są też znacznie mniej czułe, dlatego powinny być przeprowadzane w określonych okolicznościach i czasie.

Poseł i aktywista wśród rannych po atakach na uczestników protestów

W piątek w Warszawie odbył się kolejny protest przeciwko wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W ramach protestu tysięczne pochody jego uczestników ruszyły z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkały się przy rondzie Dmowskiego. Policja ocenia, że podczas protestu było spokojnie, choć przyznaje, że doszło do kilku incydentów. Wśród poszkodowanych znalazł się miejski aktywista Jan Śpiewak i były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Zdjęcia swoich obrażeń udostępnili w mediach społecznościowych.

Cmentarze zamknięte "z dnia na dzień". "To niepoważne"

Smutek rodzin, wściekłość sprzedawców. Zgodnie z decyzją rządu od soboty do poniedziałku zamknięte zostały cmentarze w całej Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zakaz tłumaczy zagrożeniem epidemicznym. Sprzedawcy zniczy i kwiatów załamują ręce i pytają: dlaczego decyzja zapadała na ostatnią chwilę, kiedy oni już kupili towar.

"Liczyliśmy na to, że pandemia wyhamuje, niestety tak się nie stało"

Epidemia w Polsce nie hamuje. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sobotę 21 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy bilans od początku epidemii. Resort przekazał także informację o śmierci 280 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Krzywa zakażeń rośnie, ubywa za to wolnych respiratorów i miejsc w szpitalach. W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe. Ten na Stadionie Narodowym wkrótce ma przyjąć pierwszych pacjentów.

Projekt prezydenta w sprawie ustawy aborcyjnej. Są wątpliwości, również prawne

W chwili gdy rozpoczynał się marsz w Warszawie, w Sejmie była już inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji. Prezydent chce, by przesłanką do legalnej aborcji były tak zwane wady letalne. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada prace na propozycją prezydenta. Z kolei część opozycji się dystansuje, część otwarcie mówi: nie ma mowy o takim kompromisie.

Z trzech miejsc ruszyli na Żoliborz. Tak wyglądał marsz "Wszyscy na Warszawę"

Kilkadziesiąt tysięcy protestujących przeszło ulicami Warszawy. To był największy, jak do tej pory, protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestujący ruszyli z trzech lokalizacji: sprzed siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z placu Zamkowego, a także z placu Zawiszy. Punktem docelowym trzech marszów było rondo Dmowskiego, gdzie spotkały się pochody protestujących, a potem przeszły przed dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Protestujący podkreślali, że wyszli na ulice, bo chcą mieć wybór i nie godzą się na zaostrzenie prawa aborcyjnego.

Ostatnie dni kampanii w USA. Kandydaci walczą o "stany bitewne"

3 listopada to dzień wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Głosują obywatele z całego kraju, ale uwaga zawsze skupia się na kilku stanach. To skutek specyficznego amerykańskiego prawa wyborczego. Każdy stan wybiera odpowiednią liczbę członków Kolegium Elektorskiego, którzy potem większością głosów nominują prezydenta. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Są ludzie, którzy z tego, co zarobią we Wszystkich Świętych, żyją przez cały rok"

Jak podjęta na ostatnią chwilę przez rząd decyzja o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych wpłynie na gospodarkę? Między innymi o tym w "Faktach o Świecie" TVN24 dyskutowali ekonomiści. - Są ludzie, którzy z tego, co zarobią we Wszystkich Świętych, żyją przez cały rok - powiedziała dr Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan . - Ta decyzja powinna być zaplanowana w okresie wakacji - oceniła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. - Skala kosztów, jakie być może musimy ponieść, bardzo zależy od tego, na ile umiemy sobie z tym radzić - stwierdził prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PWC. - Problem sprzedaży zniczy, czy gastronomii, czy klubów fitness, to problem szeroko pojętej sfery usług. (...) Takie lekceważące podejście do tego sektora to działanie na szkodę standardu życia Polaków - skomentował prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.