Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Igrzyska olimpijskie w Polsce - pomysł może się wydawać z kosmosu, ale ma poparcie wśród sportowców. - Ja zawsze jestem za tym, żeby marzyć. Myślę, że w moim przypadku to od dzieciństwa naprawdę działało i działa - wyznaje tenisistka Magda Linette. - Każdy mały zawodnik czy zawodniczka marzy o tym, że zostanie kiedyś mistrzynią czy mistrzem olimpijskim. Tak że to może być nasze marzenie realne - twierdzi dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień.

Dla sportowców marzenie o igrzyskach wydaje się całkowicie naturalne. - Duży koszt, ale byłby to ogromny marketingowy plus dla naszego kraju - uważa były koszykarz Marcin Gortat.

Polska mogłaby zorganizować igrzyska olimpijskie najwcześniej za 16 lat i chodzi o to, by to marzenie stało się udziałem całego społeczeństwa. - Jeśli środowisko sportowe, jeśli ludzie polskiego sportu, nie udowodnią polskiemu społeczeństwu, że warto ten projekt stworzyć, to to się nie uda - podkreśla Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

ZOBACZ TEŻ: Paryż chce elementów igrzysk na zawsze. Trzy petycje

Punktem odniesienia mają być igrzyska w Paryżu, które zjednoczyły Francję, dały jej poczucie dumy i przekonały, że miliardy wydane na sport nie zostały zmarnowane. - Były takim dużym bodźcem do tego, żeby zająć się sportem, dały też dużo pozytywnych emocji i wiele fajnych programów, które przy okazji igrzysk tam powstały, cały czas są kontynuowane - wskazuje Maja Włoszczowska, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich
Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich TVN24

Kwestia promocji sportu w polskim społeczeństwie

Żeby zmienić nastawienie społeczeństwa do organizacji igrzysk - trzeba zmienić nastawienie do sportu. - Nie jesteśmy społeczeństwem, który żyje, funkcjonuje, w kulturze bycia w sporcie - uważa Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Czy my mamy w centrum polskich miast więcej boisk czy więcej sklepów monopolowych? Polacy wydają 0,5 procenta na sport, a wydają 3,6 procenta na alkohol - wskazuje Sławomir Nitras. Proponuje całkowitą zmianę funkcjonowania sportu i promocję sportu powszechnego. 

CZYTAJ TAKŻE: "Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy!"

Minister mówił dwie godziny - wyliczał korzyści społeczne, ekonomiczne, a nawet geopolityczne. Sala słuchała go z uwagą i - jak się okazało - akceptacją.

- Trzeba porozbijać te stare schematy - uważa Apoloniusz Tajner, trener i działacz sportowy, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie? - mówi Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Ten pomysł na zmianę, na reorganizację, ma sens, nie tylko dlatego, że mamy igrzyska, tylko dlatego, że w przyszłości polski sport będzie tam, gdzie powinien być - dodaje Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finale
"Musimy być dumni". Tak Polacy walczyli w olimpijskim finaleAnna Czerwińska/Fakty TVN

Igrzyska ponad politycznymi podziałami

Minister ujawnił, że choć projekt nazywa się Warszawa 2040, to zawody odbywałyby się w wielu miastach w Polsce. - Musimy zaangażować cały kraj, musimy sprawić, żeby całe społeczeństwo miało poczucie dumy, partycypacji - podkreśla Sławomir Nitras.

Projekt musi mieć pełne wsparcie polityczne, bo to zadanie nie na jedną, a na kilka kadencji, dlatego minister przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w 2023 roku. - Ta data jest ważna i ja jako minister reprezentujący inną opcję polityczną będę ją bardzo mocno podkreślał, bo igrzyska w Polsce, ta idea, ten fakt, może zaistnieć tylko wtedy, kiedy on nas zjednoczy - uważa Sławomir Nitras.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Projekt odważny, długodystansowy i ambitny". Robert Korzeniowski o igrzyskach olimpijskich w Polsce

Prezes PKOl, który jest w sporze z ministrem sportu, także sądowym, przyszedł na wystąpienie Sławomira Nitrasa i go słuchał, ale o nowej olimpijskiej strategii nie miał nic do powiedzenia. 

Minister sportu na swojej konferencji zapewniał, że są pieniądze na igrzyska, i zapowiedział, że Polska będzie gotowa do złożenia wniosku do MKOl w styczniu 2026 roku. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Szymon Pulcyn

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS