Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Kwestia aborcji to jeden z 10 "ekstremalnie ważnych" tematów dla zadeklarowanych wyborców w Ameryce. 50 procent głosujących mówi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. Donald Trump i Kamala Harris reprezentują w tej sprawie dwa bieguny.

- Mamy bardzo postępową kandydaturę przeciwko bardzo konserwatywnej. To, co widzimy, to kolejny dowód ogromnej polaryzacji amerykańskiej polityki - zwraca uwagę prof. Patrick Egan, politolog z New York University.

Aborcja od lat dzieliła Amerykanów, ale przez pół wieku obowiązywała tej sprawie wykładnia Sądu Najwyższego z roku 1973. Zgodnie z orzeczeniem w sprawie Roe vs. Wade aborcja była prawem konstytucyjnym, nie można było jej zabronić. 

Wyrok Sądu Najwyższego

W 2022 roku Sąd Najwyższy w nowym składzie, dzięki konserwatywnym sędziom nominowanym przez Donalda Trumpa, obalił tamten wyrok. Od tego czasu o dostępie do aborcji decydują poszczególne stany. Te rządzone przez republikanów zaczęły wprowadzać ograniczenia. Demokraci obiecują ich zniesienie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykański Sąd Najwyższy przeciwny powszechnemu prawu do aborcji

- Naszą walką jest walka o przyszłość, o wolność, jaką jest podstawowa wolność kobiety do decydowania o sobie. Rząd nie może jej mówić, co ma robić - podkreśla Kamala Harris, kandydatka demokratów. - Demokraci są pod tym względem naprawdę radykalni, ponieważ pozwalają dokonać aborcji w ósmym i dziewiątym miesiącu, a nawet po urodzeniu dziecka - mówi Donald Trump, kandydat republikanów. Kamala Harris prostowała to powtarzane przez konkurenta w różnych okolicznościach kłamstwo. "Nigdzie w Ameryce nie ma kobiety, która donosi ciążę i prosi o aborcję. To się nie zdarza. To obraźliwe dla kobiet" - oświadczyła.

Szczególny udział kobiet

Od 2022 roku aborcja została całkowicie zakazana już w 13 stanach, łącznie w ponad 20 jest w jakiś sposób ograniczona. Właśnie to - jak wynika z różnych badań - zdecydowanej większości Amerykanów się nie podoba. Według Centrum Badawczego Pew 63 procent obywateli Stanów Zjednoczonych chce, by aborcja była legalna we wszystkich lub w większości przypadków.

Amerykanie o aborcjiPew Research Center/TVN24 BiS

- W tej konkretnej kwestii większość Amerykanów opowiada się po stronie Kamali Harris. Wiele kobiet obawia się, że nie będzie w stanie kontrolować swoich własnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej - wskazuje Darrell M. West z think tanku Instytut Brookingsa.

CZYTAJ TAKŻE: Publiczność większa niż u Luthera Kinga, aborcja i brak ofiar szturmu. Trump znów mija się z prawdą

Być może dlatego w sprawę zaangażowała się była pierwsza dama Melania Trump. W wywiadzie dla telewizji FOX News w październiku powiedziała, że jest za wolnością wyboru. - Wierzę w wolność jednostki. Chcę móc decydować o tym, co robię ze swoim ciałem. Nie chcę, by rząd decydował o moich osobistych sprawach - powiedziała.

To było, zdaniem ekspertów, wykalkulowane oświadczenie. - To, co ona robi w jego imieniu (Donalda Trumpa - red.), tak zakładam, to pomaganie mu zdobyć głosy kobiet w sposób, który nie wymaga od niego porzucenia elektoratu. Ona w tym momencie reprezentuje jego - ocenia Sarah Fisher, analityczka CNN.

W ostatnich wyborach prezydenckich kobiety stanowiły ponad 54 procent elektoratu. W siedmiu kluczowych stanach wahających się, w których wyniki zdecydują o zwycięzcy, też widać tę różnicę płci. W wyborach prezydenckich w Pensylwanii przed czterema laty 53 procent głosujących stanowiły kobiety, a mężczyźni - 47 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS