Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na poniedziałek 5 października

W poniedziałek wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany z kierunku południowo-wschodniego.

Wielki sukces Igi Świątek. "Długa droga do tego prowadziła"

Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem 1 Simonę Halep i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open. Polka w kapitalnym stylu zrewanżowała się Rumunce za ubiegłoroczną porażkę. Media piszą o spektakularnym stylu i o pokonaniu supergwiazdy. Sama Iga jest dumna i jednocześnie zaskoczona. Z tenisistką rozmawiała Marta Warchoł.

Uzasadnienie wyroku w sprawie "wyborów kopertowych" już znane

Działania premiera miały postać "rażącego naruszenia prawa" - ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku, który w piątek ujawniła "Gazeta Wyborcza". Sędziowie wskazują, że premier złamał konstytucję dwukrotnie. Wyrok WSA w sprawie organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja w trybie korespondencyjnym, zapadł w połowie września. Do tej pory nie było znane pisemne uzasadnienie wyroku. Sąd uznał, że kwietniowa decyzja Morawieckiego o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji tak zwanych wyborów kopertowych "została wydana bez podstawy prawnej”. PiS zapowiada kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła sto tysięcy

Z każdym dniem zajętych jest więcej COVID-owych łóżek, z każdym dniem przybywa pacjentów pod respiratorami. Koronawirus nie odpuszcza. W niedzielę potwierdzono 1934 nowe zakażenia. Tym samym ogólna liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń zakażonych od początku pandemii w Polsce przekroczyła sto tysięcy. Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, 34 w żółtej.

"Szkoła nie może dzielić, szkoła musi łączyć". Protest przeciw nominacji nowego ministra edukacji

W przeddzień zaprzysiężenia zrekonstruowanego rządu odbyły się protesty przeciwko nominacji Przemysława Czarnka. Zdaniem protestujących - urzędowanie nowego ministra doprowadzi do dyskryminacji i prześladowań w szkole. Przemysław Czarnek zasłynął całą serią skrajnie konserwatywnych wypowiedzi. Znany jest z wrogości wobec osób LGBT. Zapowiedź jego nominacji to najbardziej kontrowersyjna decyzja dotycząca zmian w rządzie.

Ambasador USA zaproszona do MSZ. "Pilna potrzeba wyjaśnienia stanowisk"

Amerykańska ambasador w Polsce została zaproszona do MSZ po tym, jak podpisała się pod listem 50 ambasadorów do rządu i powiedziała, że w kwestii LGBT rząd polski jest "po złej stronie historii". MSZ zapewnia, że "Polska zawsze była po dobrej stronie historii". Ambasador ostrzega, że retoryka przeciw LGBT szkodzi Polsce.

Fundacja Olgi Tokarczuk rozpoczyna działalność

Zaczyna działalność Fundacja Olgi Tokarczuk. Noblistka chce wspierać twórczość kobiet, promować debatę o prawach zwierząt, przypominać, jak ważne jest pilnowanie standardów demokracji i pogłębiać naszą wrażliwość na krzywdę innych.

Nie żyje 12-latek pogryziony przez psa. Właściciele mogą usłyszeć zarzut

Zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia mogą usłyszeć właściciele psa, który zagryzł 12-latka, gdy ten przyszedł odwiedzić w bloku kolegę. Psy mogą być niebezpieczne, gdy są źle wychowywane, trzymane w niewłaściwych warunkach i niepilnowane. Właściciel odpowiada za to, by nie doszło do tragedii.

Prognoza pogody na niedzielę 4 października

W niedzielę zachmurzenie będzie zmienne. Wystąpi przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 26 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr w zachodniej części kraju słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, we wschodniej umiarkowany i dość silny. Ciśnienie waha się.

"Piątka dla piątki" w poznańskim zoo

Piątka dla piątki, czyli pięciokilometrowy bieg w ramach poparcia dla ustawy o ochronie zwierząt w poznańskim zoo. Pięć kilometrów wokół ogrodu zoologicznego ma zwrócić uwagę na ważny problem. Losy ustawy ważą się teraz w Senacie.

Nie milkną komentarze na temat przyszłych ministrów

Wraz z przedstawieniem nowego składu rządu pojawia się nowy problem. Choć ministrowie jeszcze nie są zaprzysiężeni, to już są mocno krytykowani. Przemysław Czarnek za poglądy na temat roli kobiet, wychowania dzieci i osób LGBT. Ale nie tylko wypowiedzi z niedawnej przeszłości przyszłego szef resortu edukacji i nauki są kłopotliwie. Jarosław Gowin nie podoba się szefowi Solidarności.

Muzyczny pokaz solidarności z Białorusią

Białostocki koncert "Sercem z Białorusią" był gestem solidarności z protestującymi za wschodnią granicą. Znów można było usłyszeć "Mury" Jacka Kaczmarskiego - utwór, który stał się hymnem protestującej Białorusi. Po sfałszowanych wyborach trwają protesty i represje wobec opozycji.

Dwie dziewczynki wypadły z piątego piętra

Dramat na osiedlu w Krakowie. Z piątego piętra wypadły dwie dwuletnie dziewczynki. W mieszkaniu byli rodzice. Dzieci trafiły do szpitala. Pomógł w tym między innymi śmigłowiec ratowniczy. Bliźniaczki żyją. Lekarze mówią, że są w stanie stabilnym, ale ciężkim.

Opublikowano uzasadnienie wyroku WSA w sprawie wyborów korespondencyjnych

Nie milknie dyskusja po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ocenił, że premier Mateusz Morawiecki zlecając Poczcie Polskiej przeprowadzenie majowych "rażąco naruszył prawo". Niespełna trzy tygodnie po ogłoszeniu wyroku na stronie internetowej sądu pojawiło się jego uzasadnienie. W uzasadnieniu możemy przeczytać też o roli Jacka Sasina.

Zjednoczenie Niemiec 30 lat później. "Są jeszcze wyraźne różnice wschód-zachód"

Czy po 30 latach od zjednoczenia Niemiec występują nadal różnice pomiędzy wschodem i zachodem kraju? - Historia zostawia na każdym z nas taki balast w postawach, w sposobie myślenia i to jest również dzisiaj odczuwalne pomiędzy obiema częściami zjednoczonych Niemiec - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji. - Są obszary, gdzie można powiedzieć, że jest jeszcze dużo przed Niemcami, przed niemieckim społeczeństwem - powiedziała doktor Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - Nie udało się wykreować jednej tożsamości niemieckiej - stwierdził profesor Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. - Ocena zjednoczenia Niemiec musi dzisiaj uwzględniać zmiany w tym świecie dookolnym: w Europie i na całym zachodzie - zwrócił uwagę czwarty z gości publicysta "Polityki" Adam Krzemiński.