Są wyniki kontroli w WUM. Minister oczekuje dymisji rektora

11.01.2021 | Są wyniki kontroli w WUM. "Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora"
11.01.2021 | Są wyniki kontroli w WUM. "Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.01.2021 | Są wyniki kontroli w WUM. "Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do nadużycia władzy - ogłasza minister zdrowia, bo zna już wyniki kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Około 200 osób zostało zaszczepionych spoza "grupy zero", a w tym samym czasie co najmniej 32 zapisane wcześniej osoby z "grupy zero" szczepionki nie dostały. Jest finansowa kara i oczekiwanie dymisji rektora.

Blisko 350 tysięcy złotych - tyle Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie kosztować decyzja o zaszczepieniu osób spoza "grupy zero". W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - co wykazała kontrola - w ostatnich dniach grudnia zaszczepiono poza kolejnością blisko 200 osób spoza personelu medycznego i pracowników szpitala.

- To są nieprawidłowości, które wskazują na złą organizacje, nierzetelność - mówił o wynikach kontroli minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaapelował do rektora uczelni - profesora Zbigniewa Gacionga.

- Nie widzę możliwości współpracy z władzami uniwersytetu w takiej sytuacji. Nie można rozmiękczać tej sytuacji, jej racjonalizować. Dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora - powiedział na konferencji Adam Niedzielski.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni - rektor do sprawy ma odnieść się we wtorek 12 stycznia.

Kampania promocyjna?

Dostępna i potwierdzona lista przypadków szczepień poza kolejnością w WUM liczy blisko 30 nazwisk. Wśród zaszczepionych znaleźli się ludzie ze świata kultury, biznesu i polityki. Są to osoby w różnym wieku i różny był też - jak twierdzą - powód ich zaszczepienia.

Kto zaszczepił się poza kolejnością? Jakie były tłumaczenia? - czytaj więcej w tvn24.pl

Część informowała, że zostali zaproszeni przez uczelnie do szczepień w ramach akcji promocyjnej, część jako pacjenci WUM-u.

Problem w tym, że na listę wpisano ich wszystkich jako niemedyczny personel szpitala, a nie jako ambasadorów akcji czy pacjentów szpitala.

Jak poinformował minister zdrowia - w tamtym czasie do szczepień zgłosiły się co najmniej 32 osoby z personelu medycznego. Mimo to nie zostały wtedy zaszczepione.

- Ja mam czyste dowody na to, że miałem prawo myśleć, że uczestniczę w kampanii, która może propagować szczepienia przeciw COVID-19 - zapewnia aktor Radosław Pazura.

Władze uczelni przekonywały, że szczepienia wykonywały pod presją czasu i z powodu braku chętnych z "grupy zero", a po drugie - jako element proszczepionkowej akcji.

- Nie znaleźliśmy żadnych śladów umów, żadnych śladów zobowiązań związanych z tym, że była to akcja promocyjna - odpowiada jednak Adam Niedzielski.

"Boję się tego wirusa"

Jedną z osób zaszczepionych w WUM jest były premier Leszek Miller, który podkreślał, że został zaproszony jako pacjent szpitala. - Dowiedziałem się, że jest możliwość szczepienia dla pacjentów - mówił 2 stycznia Leszek Miller, były premier i eurodeputowany SLD. - Mam 75 lat, różne schorzenia i najzwyczajniej w świecie boję się tego wirusa - dodał.

Jak wykazała kontrola - rząd 29 grudnia wydał zgodę na szczepienie pacjentów szpitali, gdy brak jest chętnych z uprawnionej do tego grupy. Tyle, że chodziło o pacjentów przebywających w tamtych dniach w szpitalu.

Minister zaapelował do osób zaszczepionych poza kolejnością o pomoc w szpitalach i przychodniach w charakterze wolontariuszy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS