Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 13 listopada

W sobotę na północy kraju miejscami wystąpią słabe opady deszczu i mżawki. Poza tym w pozostałych regionach będzie pochmurno z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

"Jest sporo momentów, kiedy każdy z nas czuje, że ma dość"

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni to osoby, z którymi spotykamy najczęściej w momentach naszej choroby. Nie myślimy wtedy o tym, że ci którzy niosą nam pomoc, sami też czasem mogą jej potrzebować. Z jaką codziennością mierzą się medycy? Anna Maria Kowalewska rozmawia z pediatrą dr Marią Kłosińską.

Prezydent apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza

Centra krwiodawstwa i medycy apelują do osób o oddawanie krwi, a także zwracają się do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Do tego apelu dołącza prezydent. Andrzej Duda w swoim orędziu z okazji Dnia Niepodległości prosi ozdrowieńców od oddawanie tego bezcennego lekarstwa i sam deklaruje, że oda swoje. Przeciwciała osób, które pokonały koronawirusa, to jedna z metod walki z COVID-19.

"Zarysowała się pewna stabilizacja, co już jest dobrym sygnałem"

Resort zdrowia poinformował w czwartek o 22 683 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano też informację o śmierci 275 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci podkreślają, że "dynamika epidemii znacząco spada", ale jednocześnie zaznaczają, że wirus wciąż jest w natarciu.

"Zniesławiające zarzuty". Kardynał Dziwisz wydał oświadczenie po reportażu "Don Stanislao"

Kardynał Stanisław Dziwisz zapewnia, że stawiane mu zarzuty to insynuacje. W oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa - w reakcji na reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" pokazany w TVN24 - zapewnił, że jako osobisty sekretarz Jana Pawła II, przez lata pokornie służył papieżowi i nigdy nie przyjmował pieniędzy "w zamian za udział w mszach świętych" ani by "ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego".

Politycy komentują marsz narodowców. Opozycja chce ukarania organizatorów

Opozycja wzywa do ukarania organizatorów marszu narodowców z okazji środowych obchodów Święta Niepodległości. Pośrednią winą obarcza też Jarosława Kaczyńskiego, co zdaniem polityków jest bezpodstawnie. Jednocześnie opozycja podkreśla, że marsz od lat obfituje w agresję i nienawiść, i że to próba zawłaszczenia narodowego święta. Z kolei narodowcy żądają dymisji Komendanta Głównego Policji.

Zamieszki, podpalone mieszkanie, duże zniszczenia. Policja podsumowuje marsz narodowców

Z okazji Święta Niepodległości miała być jazda, był jednak marsz i była też agresja. Zorganizowany przez narodowców marsz m.in. kibiców zakończył się atakami na policjantów i zniszczeniami. Policja użyła gazu pieprzowego i broni gładkolufowej. Są ranni i zatrzymani. Policja mówi, że organizatorzy nie panowali nad chuliganami, a ci odpowiadają, że obecność policji była prowokacją.

Pytania o przeszłość kardynała Dziwisza. "Powinien się oddać do dyspozycji papieża"

Papież Franciszek zabiera głos po publikacji raportu o byłym już amerykańskim kardynale Theodorze McCarricku. W dokumencie pojawiają się liczne oskarżenia o wykorzystywanie seksualne dorosłych mężczyzn i małoletnich chłopców, jakie były kierowane pod adresem amerykańskiego duchownego. W watykańskim raporcie ponad 40 razy pojawia się także nazwisko kardynała Stanisława Dziwisza.

"Epidemia zamknęła dzieci ze swoimi potencjalnymi oprawcami". Fundacje biją na alarm

Wraz z COVID-19 pojawiła się "pandemia przemocy". Organizacje pozarządowe działające na rzecz ofiar przemocy w rodzinie biją na alarm. Obostrzenia i nauka zdalna przyczyniają się do tego, że sprawcy przemocy w rodzinie mają więcej okazji do zadawania krzywdy. Stąd kampania społeczna, by w czasie pandemii nie ignorować sygnałów o przemocy domowej lub wykorzystywaniu seksualnym.

Prognoza pogody na czwartek 12 listopada

W czwartek w kraju będzie pochmurno i mglisto. W niektórych regionach możliwe przejaśnienia, a w górach rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowy będzie słaby.

Pożar na oddziale covidowym. Winny pacjent z papierosem

Pacjent z COVID-19 i papierosem na szpitalnym łóżku - to nie mogło się dobrze skończyć. Chory podpalił sobie ubranie i posłanie. Wywołany w ten sposób ogień w szpitalu w Łodzi został ugaszony, zanim strażacy dojechali na miejsce. Incydentów z udziałem zakażonych jest więcej: lekarze mówią przede wszystkim o takich, co chcieli ze szpitala uciec.

Akcje wsparcia i podziękowania dla lekarzy. Pomagają także niepełnosprawni

We Wrocławiu trwa akacja, dzięki której są posiłki dla pracowników szpitala i pomoc dla firm gastronomicznych. Dzień w dzień pracownicy wrocławskiej klubokawiarni Cafe Równik i firmy kateringowej Kinia przygotowują wspólnie 200 posiłków. Cafe Równik to miejsce wyjątkowe, bo sporą część załogi stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie brakuje przykładów podobnych akcji wsparcia i podziękowania dla lekarzy w wielu innych miastach Polski.

KE: jest porozumienie w sprawie powiązania unijnych funduszy z praworządnością. Solidarna Polska chce zawetowania budżetu

Instytucje unijne skończyły prace nad mechanizmem powiązania wypłat z budżetu unijnego dla państw członkowskich od przestrzegania przez te państwa zasady praworządności. Jednocześnie gotowa jest też perspektywa finansowa na najbliższe siedem lat. Politycy PiS podkreślają, że pieniądze się Polsce należą, a partia Zbigniewa Ziobry chce zawetowania unijnego budżetu.

"Wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań"

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę ponad 25 tysięcy nowych przypadków i aż 430 kolejnych zgonów osób zakażonych. Jest też optymistyczne stanowisko ministra zdrowia. "Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

"To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. - To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny doradca PwC, Akademia Finansów i Biznesu Vistula. - Pojawia się światełko w tunelu, ale ono jeszcze nic nie znaczy - zaznaczył publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge

. Podobnego zdania był dr hab. Ernest Kuchar, ekspert z LuxMed, który stwierdził, że "wyprodukowanie szczepionki w dzisiejszych czasach to nie jest problem". - Problemem jest ukończenie badań klinicznych, które dają przekonujące dowody, że szczepionka jest z jednej strony skuteczna, a z drugiej strony bezpieczna - dodał Kuchar. - Doświadczymy kolejnych wydarzeń i jeśli one zostaną przepracowane w myśleniu pragmatycznym, jak funkcjonować w takich warunkach, to będziemy na nie przygotowani niezależnie od tego czy wynalezienie nowej szczepionki będzie trwało trzy miesiące, czy trzydzieści miesięcy - dodała profesor Jolanta Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, DIGANOZA.plus, ośrodka badawczego GRAPE.

Amerykański koncern rozpoczął produkcję szczepionki. Kiedy będzie dostępna?

Rządowy zespół pracuje już nad systemem dystrybucji szczepionki na COVID-19 w Polsce, ale to ile jej dawek zostanie rozdysponowanych, zależy od decyzji Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki chce sprowadzić do kraju co najmniej 20 milionów szczepionek. Chodzi o szczepionkę, nad którą pracuje amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer wraz z niemieckim BioNTechem. W poniedziałek poinformowano, że rozwijany projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. Naukowcy ostrzegają jednak przez nadmiernym entuzjazmem.