Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 1 stycznia

Na zachodzie, Pomorzu oraz w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej wystąpią opady śniegu. Poza tym będzie pochmurno z przejaśnieniami na południu. Temperatura wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

"Stosowano przemoc wobec kobiet, mężczyzn, ludzi młodych, ludzi starych. To było używanie siły na oślep"

Finał 2020 tego roku w polityce mocno zmodyfikował też znaczenie słowa: "niezwłocznie" - w takim trybie powinny być publikowane wyroki Trybunału Konstytucyjmnego, ale ten z października dotyczący aborcji wciąż na publikację czeka. W tej sprawie stało się wiele. Były masowe protesty na ulicach, były też działania policji, które wzbudziły wiele kontrowersji. Na przykład te, gdy w ruch poszły teleskopowe pałki i gaz łzawiący.

O. Maciej Zięba nie żyje

Odszedł ojciec Maciej Zięba. Dominikanin, filozof, publicysta, w PRL działacz demokratycznego podziemia. Zabierał głos w ważnych sprawach, ważne sprawy tłumaczył i dyskutował o nich z pasją. Nie bał się trudnych pytań i odpowiedzi. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 66 lat.

Zmiany, ograniczenia i morze solidarności. "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie"

W naszym kraju pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano na początku marca i był to początek głębokich i trudnych zmian. Nastąpiło zamknięcie sklepów, gastronomii, całych branż. To były dla wielu ludzi fatalne wiadomości, ale wielu też doświadczyło prawdziwych traum. Na przykład, gdy ich bliscy odchodzili na szpitalnym łóżku w samotności. Pośród tragedii widzieliśmy też falę solidarności, gdy ludzie szyli maseczki czy dzielili się posiłkami.

Koronawirus zmienił nasze życie. Rok 2020 wyjątkowo trudny dla medyków

To rok, gdy wyrazem najwyższej troski o innych, nawet najbliższych, nie była bliskość tylko dystans. Widzieliśmy puste miasta, które wcześniej tętniły życiem. Słyszeliśmy lekarzy bez sił, szpitale bez miejsc i ludzi, którzy nie mogli pożegnać swoich bliskich. Koronawirus zmienił to jak pracujemy, uczymy się i spędzamy ze sobą czas. Dla ochrony zdrowia to był również rok bolesnej próby.

"Po tym szczepieniu czuje się ulgę"

Poseł i wiceminister, były i obecny marszałek Senatu, z zawodu lekarze, z wyboru politycy. Na co dzień stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Teraz wszyscy promują szczepienie się przeciwko COVID-19.

Bez hucznych imprez i koncertów. "Spędźmy tego sylwestra w dystansie"

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od godziny 19 w sylwestra do godziny 6 rano w Nowy Rok będą obowiązywały w Polsce ograniczenia w przemieszczaniu się. Za złamanie zakazu będą pouczenia lub mandaty - nawet do trzydziestu tysięcy złotych. Ale w rządowych rozwiązaniach brakuje jasnych i precyzyjnych określeń.

Rok ulicznych protestów. "Ta władza pokazała, jaka jest"

W tym roku nie zabrakło masowych protestów antyrządowych, i to pomimo pandemii. Po październikowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wybuchły demonstracje pod szyldem Strajku Kobiet. Spotykały się one często z gwałtowną reakcją policji. Demonstrowali też w tym roku rolnicy, przedsiębiorcy, ekolodzy i mniejszości seksualne.

Prognoza pogody na czwartek 31 grudnia

W czwartek duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Na Podkarpaciu słaby deszcz. Na Podhalu, Spiszu i w Bieszczadach śnieg. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa.

Rodzice wcześniaków apelują o szybkie zaszczepienie przeciw COVID-19

Rodzice wcześniaków chcą szybkich szczepień przeciwko COVID-19. Nawet w grupie zero. Z powodu pandemii ich kontakt z dziećmi jest ograniczony. Jak podkreśla Fundacja Koalicja dla Wcześniaka - te dzieci potrzebują bicia serca, głosu i zapachu mamy, by mogły lepiej się rozwijać. Szczepienia byłyby pomocą. Co na to rządzący?

Żory chcą walczyć z pieszymi wpatrzonymi w telefony

Żory chcą walczyć z pieszymi wpatrzonymi w ekrany telefonów. Na przejściach dla pieszych zostanie uruchomiony system STOP-FON. Wystarczy, że pieszy zainstaluje na swoim telefonie bezpłatną aplikację, a gdy znajdzie się w otoczeniu pasów, telefon sam wyświetli komunikat przypominający o zachowaniu szczególnej ostrożności. Aplikacja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. To właśnie oni najczęściej się zapominają korzystając ze smartfonów.

Walka z pandemią trwa. Apele o rozwagę podczas sylwestra

Będzie testowanie nauczycieli klas 1-3 przed powrotem do szkół po feriach. Powrót będzie możliwy, jeśli nie będzie wzrostu zakażeń - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Tu ważne są obostrzenia, ale ważne są też pytania o możliwość wychodzenia dzieci z domu w ciągu dnia i ciągle aktualne pytania o to, co nam wolno, a czego nie wolno w sylwestrową noc.

Kamil Stoch stanął na podium w Oberstdorfie

Mieli w ogóle nie skakać, a osiągnęli sukces. Polscy skoczkowie po zawirowaniach wokół testów na koronawirusa ostatecznie wystartowali w konkursie w Oberstdorfie. Kamil Stoch wylądował na drugim miejscu. Za zawodnikami sporo emocji, przed nimi trzy konkursy Turnieju Czterech Skoczni.

Politycy zachęcają do szczepień. "Mówimy jednym głosem"

Szczepią się razem i ponad podziałami, bo cel jest jeden - pokonać pandemię. Politycy różnych opcji szczepią się przed kamerami i mówią jednym głosem - tylko tak możemy wrócić do normalności. Do 29 grudnia zaszczepiło się 14 tysięcy medyków. Szczepią się następni, bo ważny jest czas. 30 grudnia resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych ponad pół tysiąca osób zakażonych koronawirusem.