Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 18 grudnia

W piątek na zachodzie i w centrum kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na północnym-wschodzie przed południem wystąpią słabe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie, 6 stopni Celsjusza w centrum kraju do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Wyrok po 4 latach. Maciej Maleńczuk miał naruszyć nietykalność osobistą działacza pro-life

Znany piosenkarz Maciej Maleńczuk jest winny naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - tak dziś orzekł sąd w Krakowie. Chodzi o wydarzenia z grudnia 2016 roku, kiedy to Partia Razem na Rynku Głównym protestowała przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Było tam też kilka osób z Fundacji Pro-Prawo do Życia, w charakterze kontrdemonstrantów. Jedna z tych osób miała zostać uderzona przez Macieja Maleńczuka. Sąd wymierzył karę 6 tysięcy złotych grzywny i tysiąca złotych zadośćuczynienia. Muzyk nie przyznaje się do winy.

PiS ma kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Kim jest Piotr Wawrzyk?

Jest nowy kandydat na rzecznika praw obywatelskich. To Piotr Wawrzyk, poseł i wiceszef MSZ, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jedyna dotychczas kandydatka opozycji i organizacji pozarządowych, mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, dwukrotnie nie uzyskała poparcia większości sejmowej. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk odpowiada między innymi za sprawy prawno-traktatowe oraz konsularne i parlamentarne. Brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem polskiego prawa do regulacji unijnych.

Bp Wiesław Szlachetka na obchodach rocznicy Grudnia'70 zaczął krytykować Strajk Kobiet

Na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70 biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka ofiarom zbrodni poświęcił kilka pierwszych zdań. Potem mówił o "ideologii bezwstydu" - o czymś, co ma być nowym kształtem ideologii komunistycznej i jest cechą protestów pod egidą Strajku Kobiet i parad równości. Zaskoczenia takim porównaniem i modlitwą biskupa nie kryje profesor Andrzej Paczkowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków.

Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. W tym okresie będą też zamknięte stoki narciarskie i sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem tych, które zaspokajają podstawowe potrzeby. W noc sylwestrową będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się.

Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety

Obwód kaliningradzki staje się coraz silniej uzbrojony. Do służby wchodzi właśnie najnowszy okręt desantowy Floty Bałtyckiej, który ma stacjonować w bazie w Bałtyjsku. To tylko jeden przykład. W planach są nowe rakiety do zwalczania okrętów, a w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim mają pojawić się nowa dywizja zmechanizowana oraz baterie wyrzutni rakietowych Bastion.

Świąteczne obostrzenia w Europie. "Nie ma jednolitego schematu działań"

Jakie obostrzenia wprowadzają poszczególne państwa przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia? - Francuski rząd namawia mieszkańców do tego, żeby ograniczyć spotkania z rodzinami, i żeby zostać w domach - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Kowalska, korespondentka TVN24 BiS w Paryżu. Z kolei Maria Mikołajewska reporterka TVN24, autorka bloga VITAlia opowiadała, że we Włoszech "gubernatorzy regionów proszą premiera Giuseppe Conte o to, by na okres świąteczny cale Włochy stały się czerwoną strefą". Dr n. med. Krzysztof Pujdak, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford zwrócił uwagę, że w Niemczech od 16 grudnia do 10 stycznia wprowadzono obostrzenia, które "mają ograniczyć możliwość spotykania się w gronie rodziny". - Nie ma jednolitego schematu działań, dlatego że każdy kraj pisze swój własny scenariusz, jeśli chodzi o tą epidemię - podsumowała prof. Maria Gańczak, epidemiolog, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Sprawa złamania ręki 19-latce. "Ubolewam nad tą sytuacją"

Ubolewam nad tą sytuacją - tak wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w Sejmie odniósł się do sprawy 19-latki, której policjant miał złamać rękę w trzech miejscach. Tymczasem inni politycy partii rządzącej, pytani o tę bulwersującą sprawę, mówią o konsekwencjach nielegalnych protestów i dziękują policji.

50. rocznica Grudnia '70. "Ta pamięć powinna trwać"

O swoje prawa robotnicy walczyli z kostką brukową w rękach, naprzeciwko mieli milicję i wojsko z karabinami i ostrą amunicją. 50 lat temu, na ulicach Gdańska później Gdyni, Szczecina i Elbląga, doszło do krwawej konfrontacji. Kosztowała ona życie 45 osób. Rannych było ponad tysiąc.

Prognoza pogody na czwartek 17 grudnia

W czwartek rano lokalnie wystąpią mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. W ciągu dnia będzie pochmurno, ale pojawią się przejaśnienia, głównie na zachodzie. Wieczorem na Pomorzu Zachodnim mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wiceminister tłumaczył w Sejmie czynności policji

19-latka, której policjant złamał rękę, posłanka, którą funkcjonariusz potraktował gazem łzawiącym, zatrzymania, legitymowania - to tylko niektóre incydenty z ostatnich dni podczas protestów Strajku Kobiet. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział posłom z mównicy sejmowej, że 19-latka, które została złamana ręką, musi złożyć zeznania.

50. rocznica wydarzeń Grudnia '70. "Użyto wojska przeciwko własnemu społeczeństwu"

Bez niego nie powstałby NSZZ "Solidarność", bez niego nie byłoby wolnej Polski. Mija 50 lat od wydarzeń Grudnia 1970 roku. Stoczniowcy z Gdańska protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Robotnicy wyszli też wtedy między innymi na ulice Szczecina, Elbląga i Gdyni. Demonstracje rozpoczęły się 14 grudnia i były brutalnie tłumione, trwały nieco ponad tydzień. Około 40 robotników zostało zabitych, a ponad 1000 rannych.

Nowa tarcza antykryzysowa już jest. "Chaos i wielka niewiadoma"

Zanim ruszą masowe szczepienia, to dyscyplina wciąż jest podstawową bronią w walce z pandemią. Zamrożone branże nie mają co liczyć na odwilż. Wręcz przeciwnie. Nieoficjalnie mówi się, że restrykcje mogą być zaostrzone. W czwartek rząd ma ogłosić informację o obostrzeniach. Kolejna tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Koalicja Obywatelska składa własny projekt ustawy i mówi o pilnej potrzebie pomocy dla branży turystycznej.

"Bycie częścią Zachodu jest dla nas kwestią interesu narodowego"

Goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali na temat Unii Europejskiej. - Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej podniosła niesłychanie poziom identyfikacji z Unią Europejczyków we wszystkich państwach - ocenił profesor Aleksander Smolar z Fundacji imienia Stefana Batorego. - Bycie częścią Zachodu jest dla nas kwestią interesu narodowego - dodała profesor Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji, SGH. - Odejście Angeli Merkel stworzy pewną lukę w zbiorze polityków, którzy do tej pory wpływali na Unię - uważa Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji.

"Nie ma co udawać, że wirus jest pokonany"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 7000 nowych zakażeniach koronawirusem. Ponad 300 osób zmarło. Zwłaszcza te dane - mówiące o przypadkach śmiertelnych - pokazują na jak dramatycznym etapie epidemii jesteśmy. Także na tle Europy. Szczepionka daje nadzieje, ale samo jej istnienie nie pokona wirusa, dopiero zaszczepieni to zrobią.

Miało nie być podwyżek, nie będzie rekompensat. Za prąd zapłacimy więcej?

Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny prądu, chociaż wicepremier Jacek Sasin zapowiadał, że za prąd więcej nie zapłacimy. Jesteśmy też jednymi z tych, którzy za prąd w Europie płacą najwięcej. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad dodatkami dla tych, którym grozi "ubóstwo energetyczne". Pewne jest tylko to, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już podwyżki cen prądu.

W wielu miejscach w kraju protestowali taksówkarze

W wielu miejscach w kraju, także przed Ministerstwem Rozwoju, protestowali taksówkarze. Według nich - pomoc, jaką otrzymują od rządu, jest niewystarczająca. Zwolnienie z ZUS za listopad to niewiele zważywszy na fakt, że - jak przekonują - ich dochody spadły nawet o 80 procent.