Najnowsze

Najnowsze

Dziesiątki seriali, setki programów. Bez pieniędzy nie ma dobrych produkcji

Dziesiątki seriali, setki programów, tysiące różnych treści. Wielkie telewizyjne formaty, reportaże czy dokumenty. To między innymi na ich produkcję idą pieniądze z reklam, na które rząd chce nałożyć dodatkową daninę. Bez tych nakładów Martyna Wojciechowska pewnie nie dotarłaby na wszystkie krańce świata, Hubert Urbański nie mógłby szukać nowych milionerów, a Magda Gessler nie mogłaby zmieniać oblicza polskiej gastronomii. "Media bez wyboru" to akcja, by wybór mieli widzowie.

Podatek od reklam w innych krajach? Konkret24 sprawdził, jak to wygląda

Austria, Francja, Grecja, Węgry - na te państwa powołuje się rząd uzasadniając wprowadzenie nowej daniny od reklam. Słyszymy "o opłacie solidarnościowej, która obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej". Tak jednak nie jest. Redakcja Konkret24 przeanalizowała przepisy i podsumowuje: skonstruowana w ten sposób opłata od reklam nie obowiązuje w żadnym kraju.

Otwarte hotele i stoki przyciągnęły turystów

Po tygodniach lockdownu hotele i wyciągi narciarskie zostały w końcu odmrożone. Jednak luzowanie obostrzeń jest warunkowe i obowiązywać ma na razie przez najbliższe dwa tygodnie. Turystom to nie przeszkadza. Tłumnie ruszyli do zimowych kurortów - na Zakopiance korki, a na Krupówkach tłumy.

W Polsce wykonano już ponad dwa miliony szczepień

W Polsce cały czas trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. Według rządowych danych do tej pory wykonano ponad dwa miliony szczepień. Od poniedziałku na szczepienia rejestrować się mogą kolejni nauczyciele, także akademiccy. Jak poinformował w piątek minister Michał Dworczyk, preparatem firmy AstraZeneca mogą być szczepione osoby od 18. do 65. roku życia. Początkowo szczepionka miała zostać podana tylko osobom do 60. roku życia.

Ciąg dalszy konfliktu w Porozumieniu. Z partii wykluczono ośmiu polityków

W Porozumieniu ciąg dalszy personalnych rozliczeń. W piątek wieczorem odbyło się posiedzenie zarządu, a w sobotę przekazano informację, że sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia ośmiorga członków, w tym trzech posłów. W ich przypadku wykluczenie oznacza także cofnięcie rekomendacji do zasiadania w Radzie Ministrów. W piątek Porozumienie zaprezentowało również swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o opłacie medialnej. Partia sprzeciwia się przepisom w proponowanym kształcie.

Pierwszy dzień szczepień nauczycieli przeciwko COVID-19

W piątek rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19. Preparat w pierwszej kolejności otrzymają ci, którzy pracują stacjonarnie, czyli nauczycieli przedszkoli, klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz pracownicy żłobków. Początkowo szczepionka firmy AstraZeneca miała zostać podana osobom do 60. roku życia, ale to właśnie się zmieniło. Jak poinformował w piątek minister Michał Dworczyk, preparatem mogą być szczepione osoby od 18. do 65. roku życia.

"Pozycja Jacka Kurskiego jest taka jak Daniela Obajtka"

Jacek Kurski ma taką pozycją w partii, że telewizja, którą kieruje, z publicznej stała się rządową. Na media rządowe płacą wszyscy, bo jest abonament. Wszyscy płacą też wtedy, kiedy na rządowe media idą pieniądze z budżetu, a poszły na nie właśnie kolejne dwa miliardy. Może więc wszyscy powinni bliżej poznać prezesa TVP.

Prognoza pogody na sobotę 13 lutego

W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na krańcach zachodnich kraju bez opadów, poza tym wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, -2 stopni Celsjusza w centrum kraju do 0 stopni Celsjusza na Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Raz na paręnaście lat odwiedziła nas zima i my nie wiemy co z tym fantem zrobić"

W Płocku po kilku dniach alarmu powodziowego i ewakuacji części mieszkańców jest trochę lepiej, ale powodziowe zagrożenie dotyka mieszkańców kolejnych miejscowości. Poza zachodnią częścią mapy Polski wszędzie będzie mocno wiać i sypać, a temperatury w najcieplejszych momentach sięgną minus kilkunastu stopni. Gdy mocniej zawieje, miejscami w kraju możemy odczuć nawet minus 40 stopni.

"Bez mediów absolutnie nie byłoby całej tej przepysznej zabawy"

Mimo pandemii i zaostrzonych środków bezpieczeństwa Orkiestra znów zagrała a TVN i TVN24 razem z nią. Pokazany został każdy ważny krok i to nie tylko jej dyrygenta. To było ponad tysiąc trzysta sztabów, 120 tysięcy miejsc, gdzie można było wesprzeć cel zbiórki i kilkaset tysięcy aukcji. Już za samą deklarowaną kwotę - ponad 127 milionów złotych - można zrealizować wszystkie tegoroczne pomysły i plany - zakup najnowocześniejszych urządzeń medycznych dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Będą służyły na 27 oddziałach w Polsce.

"Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika"

Sytuacja wolnych mediów na Węgrzech, w Rosji czy Turcji. - Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika i kilku tygodników, natomiast wszystkie inne media są już pod kontrolą rządu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS - prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej wymienił metody jakimi posługiwały się tureckie władze w celu "polaryzacji mediów". - Nakładanie wysokich kar finansowych, wrogie przejęcia przez zaprzyjaźnionych oligarchów, stopniowa zamiana telewizji publicznej w tubę propagandową władz, posługiwanie się argumentem bezpieczeństwa - wyliczył. Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji, stwierdził, że w Rosji ten proces "zaczął się oddolnie". Zdaniem dziennikarza Dariusza Rosiaka takie działania wynikają z "presji politycznej ze strony państwa autorytarnego, państwa, które chce opanować przepływ informacji, komentarzy i opinii".