Najnowsze

Najnowsze

Różne formy strajków kobiet. Większość Polaków je popiera i chodzi już nie tylko o aborcję

W Warszawie w formie demonstracji przed gmachem MEN, w Gliwicach w formie spontanicznego spaceru, we Wrocławiu na rowerach, w Bolesławcu w samochodach - tak właśnie wyglądają strajki kobiet. Polki i Polacy wciąż są oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje aborcji. Ostatnio protesty dotyczą także brutalności policji. Popiera je niemal 60 procent Polaków ankietowanych przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Polska grozi UE wetem dla budżetu. "Polexit absolutnym absurdem"

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jednoznacznie stwierdził, że polexit jest "absolutnym absurdem". Najwyraźniej zgadzają się z tym Polacy, bo w najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24 blisko 90 procent ankietowanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie prawie połowa badanych uważa, że polityka rządu może doprowadzić od wyjścia Polski z UE. Rząd, zwłaszcza minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat z funduszy unijnych do oceny praworządności państwa członkowskiego. Polska i Węgry grożą wetem dla wieloletnich rama finansowych UE na lata 2021-2027.

Spada liczba nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, ale liczba zgonów wciąż jest wysoka

W poniedziałek 15002, a we wtorek 10139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce - według tego, co podaje Ministerstwo Zdrowia. Wciąż wysoka jest liczba zgonów osób zakażonych. We wtorek odnotowano śmierć 540 osób, które zakaziły się koronawirusem. Ponadto rząd podał, że 22 tysiące przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce nie zostały wcześniej zsumowane.

Fotoreporterka zatrzymana podczas protestu przed MEN. Jest reakcja RPO

Fotoreporterka Agata Grzybowska wykonywała swoje dziennikarskie obowiązki i okazywała legitymację prasową. Pomimo tego policja wepchnęła ją do radiowozu, przewiozła na komisariat i postawiła zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Prezes Press Club Polska złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez policjantów. Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień od komendanta stołecznego policji.

Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

Polska i Węgry to dwa kraje, które najbardziej ścierają się z resztą Unii Europejskiej. Pola sporu to przestrzeganie zasad praworządności czy podejście do praw mniejszości. Ale czym innym straszy swoich wyborców Fidesz, czym innym Zjednoczona Prawica. Choć Warszawa i Budapeszt ostro spierają się z Brukselą, to natura tych sporów często jest całkiem inna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest nokaut dla klientów i śmierć dla branży turystycznej"

Jak pandemia COVID-19 wpłynie na turystykę i podróżowanie? - Przyszły rok będzie jeszcze rokiem bardzo trudnym dla branży, będzie jeszcze sporo rynków zamkniętych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA. - Myślę, że to powoli będzie wracało do normy, ale wydaje mi się, że Polacy najpierw zaczną od kierunków europejskich - ocenił Michał Cessanis z National Geographic i "Dzień Dobry TVN". - To się wyprostuje, ale nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty kiedy to nastąpi, ale i Barcelona będzie znów zatłoczona, i Rzym będzie pełen turystów - dodał Jakub Porada, dziennikarz i podróżnik. - Mamy nadzieje, że uda dokonać pewnych zmian w podjętych decyzjach, tak żeby zapewnić ochronę, i żeby zminimalizować negatywne skutki dla branży - powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Protest przed siedzibą MEN. Demonstrujący przykuli się do bramy

Zaczęło się od przykucia do bramy wjazdowej Ministerstwa Edukacji Narodowej kilku osób. Później kolejni manifestujący siadali na ulicy, blokując wjazd do ministerstwa. Jak tłumaczą, to gest solidarności z środowiskiem nauczycieli oraz instytucjami naukowymi, którym minister Przemysław Czarnek grozi za wsparcie Strajku Kobiet. Do akcji wkroczyli policjanci, na miejsce przyjechało ich kilkudziesięciu.

Kto do Sejmu? Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższych dniach, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 27 procent poparcia - wynika z najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Drugie miejsce w badaniu przypada Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 25 procent pytanych.

Stoki jednak będą otwarte? Wicepremier zapowiada "dobre wieści dla narciarzy"

Wicepremier Jarosław Gowin obiecuje dobre wiadomości dla branży narciarskiej. W poniedziałek minister rozwoju, pracy i technologii, po spotkaniu z przedstawicielami branży, poinformował o wypracowaniu protokołu sanitarnego, który ma zakładać, że wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym. Na razie nie wiadomo jednak kiedy, na jak długo i dla kogo.

Rusza kolejna edycja akcji "TVN pomagajmy sobie"

TVN Grupa Discovery, Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i Player.pl powracają z akcją "TVN pomagajmy sobie". W ramach kolejnej edycji połączymy potrzebujących, których nie stać na choć jeden posiłek w ciągu dnia, z walczącymi o przetrwanie restauracjami. Do akcji mogą zgłaszać się restauracje, w których zamówimy posiłki dla najbardziej potrzebujących - także na święta. Środki na tę akcję będą przeznaczone między innymi z emisji charytatywnego bloku reklamowego i akcji antenowych emitowanych 12 grudnia w TVN. Restauratorzy mogą przesyłać zgłoszenia do 25 listopada.

Prognoza pogody na wtorek 24 listopada

We wtorek na ogół będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunku zachodniego.

Mniej testów, mniej potwierdzonych przypadków. Ministerstwo podało najnowsze dane o epidemii

19-latek wyłapał błąd, GIS tłumaczy, skąd się wziął. Różne źródła raportów i opóźnienia - właśnie stąd mają się brać rozbieżności dotyczące zakażeń w danych sanepidów i Ministerstwa Zdrowia. Będą konsekwencje służbowe i będzie nowy model raportowania. Od wtorku. W poniedziałek ministerstwo poinformowało o 15002 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 156 osób. Zdecydowanie spadła również liczba wykonanych ostatniej doby testów.

"Sytuacja jest naprawdę tragiczna". Właściciele stoków rozgoryczeni zapowiedziami rządu

Samorządy i przedsiębiorcy z południa Polski próbują odsunąć widmo bankructwa. Stacjonarne Święta i skumulowane w jednym terminie ferie z zakazem zorganizowanych wyjazdów i zaleceniem pozostania w domach to dla nich cios. Przekreślający cały sezon zimowy. Nieoficjalnie - stoki mają być otwarte. Oficjalnie - wicepremier Gowin daje nadzieję na dobre wieści dla narciarzy. Wkrótce. Górale już czekają na szczegóły, bo jak mówią, to ich "być albo nie być".

Jak mogą wyglądać Święta Bożego Narodzenia? Jest projekt rozporządzenia

Wigilia i Święta do pięciu osób? Tak, ale ten limit dotyczy osób spoza jednego gospodarstwa. Wiadomo, że Święta w pandemii to święta w reżimie sanitarnym i w wąskim gronie najbliższej rodziny. Najlepiej bez wyjazdów. Na razie to jest zalecenie. Ale jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, mogą dojść ograniczenia w przemieszczaniu się.

"Ta góra śniegu to nasze pieniądze". Branża turystyczna już liczy straty

To jeszcze trochę potrwa, by hotelarze, właściciele stoków, wyciągów, kwater, sklepów i restauracji wyszli z szoku i przyjęli do wiadomości, że jedną decyzją rząd pozbawił ich zarobku, a w czarnym scenariuszu zostawił na granicy bankructwa. Jest zakaz organizowania wyjazdów, a hotele, pensjonaty i kwatery prywatne nie będą mogły przyjmować turystów.

Mnożą się pytania o funkcjonowanie szpitala na Stadionie Narodowym

Gdy mamy grubo ponad 100 tysięcy zakażeń tygodniowo i kilka tysięcy ofiar, to nie jest przesadą powiedzieć, że w covidowych szpitalach dzień i noc trwa walka o zdrowie i życie Polaków. Dlatego trzeba pytać o Szpital Narodowy. Dumną nazwę, nowoczesny sprzęt, luksusowe warunki pracy personelu i 27 pacjentów.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 listopada

W kraju będzie pochmurno. Wystąpią przejaśnienia i okresami opady deszczu na południu, wschodzie i północy. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 9 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny.

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak wydali pierwszą wspólną płytę

Chociaż na koncie zespołu w tym składzie są takie hity jak "Jolka, Jolka pamiętasz" czy "Czas ołowiu", to nigdy nie było wspólnej płyty. Krążek Budki Suflera z Felicjanem Andrzejczakiem pojawił się dopiero teraz - po ponad 40 latach znajomości. Kompozycje do wszystkich piosenek z tego albumu zdążył jeszcze przed śmiercią napisać Romuald Lipko. Członkowie zespołu właśnie jemu zadedykowali album "10 lat samotności".