Najnowsze

Najnowsze

Premier spotkała się z paraolimpijczykami. „To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich”

- Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali – tak mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło podczas spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016. Polacy zdobyli tam 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji zajęli 10. miejsce. – Ta rywalizacja jest symbolem rywalizacji sportowej, kiedy ludzie stają po to, by pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich – podkreśliła premier Szydło.

Polska zamienia się w słuch

25 września to szczególna data dla blisko 500 mln ludzi na świecie, w tym około 900 tys. Polaków – Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku obchodom towarzyszy start kampanii „Polska zamienia się w słuch”. Projekt w niecodzienny sposób ma zwrócić uwagę na funkcjonujących wśród nas bezgłośnie ludzi niesłyszących.

Ewa Ewart: Trump przerósł media

– Kiedy (Donald Trump – przyp. red.) się zorientował, że uszło mu na sucho pierwsze, drugie, trzecie kłamstwo uczynił z tego swoistą strategię wyborczą – oceniła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dokumentalistka Ewa Ewart. Jej zdaniem prowokacyjny styl oraz retoryka republikańskiego kandydata na prezydenta USA sprawiły, że „media amerykańskie udzieliły nieproporcjonalnie więcej czasu Trumpowi niż Clinton”. – Trump przerósł media, media nie umiały się zmierzyć z nowym fenomenem – stwierdziła Ewart.

Paweł Kowal: Wielka Brytania na końcu zrobi Brexit bez Brexitu

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na początku przyszłego roku jego kraj rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS powątpiewał jednak, czy do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE faktycznie dojdzie.

Sikorski o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie: proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję

– Mamy dwóch kandydatów, bardzo różnych – zaznaczył Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych. Jeden z nich, zauważył Sikorski, „chce podtrzymać, a nawet wzmocnić, instytucje, które zapewniły światu pokój i dobrobyt: NATO i Światową Organizację Handlu”. Drugi kandydat to człowiek, który „wypowiada się bardzo ciepło o znanym z demokracji prezydencie Putinie, jest amerykańskim izolacjonistą i chce wznosić bariery handlowe”. – Proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję – zażartował.

Problemy na linii Warszawa-Wilno. Siemoniak: polityka powinna być oceniania po skutkach

– W NATO jest fatalnie przyjmowane, gdy ktoś próbuje mieszać sprawy bezpieczeństwa i solidarności sojuszniczej z problemami w stosunkach dwustronnych – zauważył gość Piotra Kraśko Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej i wiceminister. Jak zauważył „wiele jest państw NATO, które mają kłopoty z relacjami między sobą” i dlatego „nie jest dopuszczane to, aby ktokolwiek taką kartą grał”. – Polityka powinna być oceniania po skutkach – stwierdził polityk. – Polityka ministra Waszczykowskiego i jego ludzi jest polityką twardych wypowiedzi i obrażania wszystkich dookoła, co jest nieskuteczne – podkreślił były już minister obrony narodowej i wiceminister.

Rokita: tylko Merkel i Kaczyński chcą utrzymania sankcji wobec Rosji

– SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii) od dawna kwestionują politykę Merkel wobec Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS komentator i były polityk Jan Rokita. – Jest tylko dwóch przywódców w UE, którzy są zainteresowani utrzymaniem sankcji: Merkel i Kaczyński – ocenił. Jan Rokita zauważył, że to czyni Polskę i „część Niemiec, która aktualnie rządzi” sojusznikami.

Rozwód Angeliny Jolie i Brada Pitta najgorętszym tematem XXI wieku?

Informacja o złożeniu przez Angelinę Jolie dokumentów rozwodowych przeciwko Bradowi Pittowi zelektryzowała cały świat show biznesu. Wieli z nich zastanawia się, czy czeka nas wyjątkowo długa i zaciekła batalia sądową? – Można by powiedzieć, że Angelina właściwie niewiele chce, bo mówi tylko o wyłącznej opiece nad szóstką ich dzieci. Pozwoliłaby Bradowi widywać się z dziećmi, nie chce od niego alimentów – powiedziała w "Faktach z Zagranicy" Anna Ibisz redaktor naczelna "Gali".

Olechowski: polski rząd popełnia mnóstwo dyplomatycznych błędów

- Masa jest gaf w polskiej polityce zagranicznej. (…) Ta wypowiedź ministra Szałamachy? Kompletnie niepotrzebna. Czy ona ma ułatwić nasz dialog z Komisją Europejską? Ma wzmocnić naszą pozycję? To chyba przeniesienie reguł dialogu politycznego w Polsce, gdzie się zaczyna od poniżenia rozmówcy, na stosunki dyplomatyczne – pytał na antenie TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski. W programie „Fakty z Zagranicy” odniósł się on do słów obecnego ministra finansów. Olechowski zaznaczył, że KE wcale nie stanęła po stronie wielkich korporacji, jak sugerował Szałamacha, ale „po stronie przepisów”.

Angelina Jolie złożyła pozew rozwodowy. „Chcą się rozstać za porozumieniem stron, bez brudnych batalii sądowych”

Rozwód hollywoodzkiej pary za 400 mln dolarów? Najbliższe miesiące mogą być istną rozwodową sagą w Stanach Zjednoczonych. Wszystko oczywiście z powodu dokumentów rozwodowych, jakie złożyła Angelina Jolie przeciwko mężowi Bradowi Pittowi. Gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS była reporterka „Faktów” TVN Monika Krajewska, zdaniem której od dawna spekulowano o zakończeniu małżeństwa słynnych aktorów. – To miały być zdrady, to miały problemy zdrowotne Angeliny, problemy z alkoholem Brada Pitta – wymienia Krajewska, ale tabloidowe media amerykańskie mówią też o romansach, które mogły poróżnić parę. Teraz wiadomo, że – oficjalnie – powodem są różnice w wychowywaniu i sposobu podejścia do dzieci.

Syria: konwój z darami zbombardowany. Organizacje humanitarne zawieszają pomoc

Zbombardowany został konwój 31 ciężarówek, które do Aleppo wiozły żywność i leki. Wystarczającym dramatem dla Aleppo byłby sam fakt, że pomoc tam nie dotrze, ale w bombardowaniu zginęło jeszcze 12 osób. Ludzie, którzy nie stali po niczyjej stronie, nie chcieli z nikim walczyć. Chcieli tylko pomóc miastu, które każdego dnia walczy o przetrwanie.

Tuż po porodzie zapadła w śpiączkę. Zdesperowana rodzina liczy na cud i zbiera pieniądze na nowatorką operację

Pani Katarzyna była zdrowa, a ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji. Ale poród odbył się przez cesarskie cięcie. Niespodziewanie doszło do krwotoku i zatrzymania krążenia. Od pięciu miesięcy Katarzyna Przygoda z Bydgoszczy jest w śpiączce. Niekiedy otwiera oczy, dając rodzinie nadzieję, że kobieta kiedyś będzie normalnie funkcjonować i nareszcie przytuli własną córeczkę. Na razie rodzina wierzy w cud i w lekarzy z Olsztyna, którzy prowadzą operacje wszczepienia symulatora mózgu. Taka operacja niestety dużo kosztuje, dlatego proszą wszystkich – pomóżcie "Obudzić Kasię".

Kontakt z dzielnicowym po jednym… kliknięciu? Nowa aplikacja ma to umożliwić

Ma być łatwiej i szybciej, a dzięki temu bezpieczniej. MSWiA uruchamia nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Dzięki niej – w założeniu – ma być błyskawiczny i prosty kontakt z policjantem w różnych – niebezpiecznych – sytuacjach. Dzielnicowy, opiekujący się danym rejonem, będzie w zasięgu jednego kliknięcia. I to nawet bez połączenia z internetem.

Adam Krzemiński: wojna w Syrii to ich wojna trzydziestoletnia

Syryjska armia ogłosiła w poniedziałek koniec trwającego od tygodnia zawieszenia broni w Syrii. Odpowiedzialnością za wielokrotne łamanie zawieszenia obarczono zwalczających reżim w Damaszku rebeliantów. Zdaniem dziennikarza „Polityki” Adama Krzemińskiego nie ma prostej recepty na pokój w Syrii. – Przypuszczalnie jest to trzydziestoletnia wojna – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Stworzył w ten sposób analogię między wojną domową w Syrii a wojną trzydziestoletnią w Europie, która toczyła się między protestantami a katolikami w XVII wieku. Jak zauważył z kolei drugi gość Piotra Kraśko, politolog Klaus Bachmann, alternatywą dla nieudanego procesu pokojowego w Syrii były „negocjacje z ISIS”.

Wybory miejskie w Berlinie wygrała SPD. Partia Angeli Merkel na drugim miejscu

Po wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim partia Angeli Merkel zaliczyła kolejną porażkę – tym razem w Berlinie. Znów triumfowało SPD, a na piątym miejscu znalazła się prawicowa Alternatywa dla Niemiec. CDU była druga. Takich sukcesów w wyborach skrajna prawica nie odnosiła w Niemczech od zakończenia drugiej wojny światowej.

64-latek proponował seks dziewczynce. Na umówionym spotkaniu czekała na niego policja

Skuteczna pułapka na domniemanego pedofila. 64-latek z województwa łódzkiego miał używać zdjęcia młodego chłopaka i w internecie szukał młodych dziewczynek, z którymi mógłby się spotkać. Jedna z nich powiedziała o tym rodzicom, a przyjaciółka rodziny postanowiła podszyć się pod młodą dziewczynkę i zastawić na mężczyznę wirtualną pułapkę. Na spotkaniu – już w realnym świecie – na mężczyznę zamiast młodej dziewczynki czekali policjanci z kajdankami.

Ma na swoim koncie aż 452 zarzuty prokuratorskie, ale nadal uczy w szkole

Barbara R. – była dyrektor policealnej szkoły medycznej – podejrzana jest o branie łapówek od swoich byłych pracowników. Półtora roku temu została zwolniona. Szkołę zamknięto, ale kobieta jednocześnie pracowała w innej placówce, w której nadal jest zatrudniona. W obecnej placówce nikt powodów do jej zwolnienia nie widzi.

Likwidacja gimnazjów będzie kosztować ponad miliard złotych. Samorządowcy obawiają się reformy w edukacji

Nie milkną echa przedstawionych przez minister Annę Zalewską założeń reformy w polskiej edukacji. Samorządowcy z obawą myślą o zapowiedzianych zmianach w oświacie. Rozżaleni mówią, że nikt z nimi nie konsultował zmian. Krytykują zwłaszcza plan likwidacji gimnazjów. I pytają, kto za to wszystko zapłaci. Ze wstępnych wyliczeń organizacji samorządowych wynika, że wygaszanie gimnazjów – tylko w pierwszych dwóch latach, pochłonie ponad miliard złotych.

Wzrasta liczba przestępstw z nienawiści. Władze bagatelizują problem, eksperci ostrzegają

Profesor pobity w tramwaju za to, że rozmawiał po niemiecku z innym wykładowcą. Azjatki zaatakowane w metrze, zniszczony samochód, bo właścicielka przypominała… cudzoziemkę. To tylko przykłady z ostatnich dni przestępstw popełnianych z nienawiści na tle rasowym, narodowym lub religijnym. Władze problem bagatelizują – twierdzą, że to margines. W ogólnej liczbie przestępstw to rzeczywiście promil, niemniej ekspertów bardzo niepokoi, że w Polsce liczba takich czynów zdecydowanie rośnie. Dlaczego tak się dzieje i jak tej fali przeciwdziałać? Eksperci wyjaśniają i apelują.

Kampania miała łączyć, a dzieli. Biskupi ostro o zachęcaniu do tolerancji osób homoseksualnych

„Znak pokoju” jednak nie ze wszystkimi. Polscy biskupi ostro wypowiedzieli się o najnowszej kampanii wzywającej ludzi wierzących do tolerancji wobec osób homoseksualnych. Akcja nosi wymowny tytuł „Przekażmy sobie znak pokoju”. Stoją za nią środowiska tak zwanych „katolików otwartych”. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwia się takiej integracji. „Katolicy nie powinni brać w niej udziału” – czytamy w komunikacie.

To prawdziwa „trasa śmierci”. W wypadku auta i karetki zginęły dwie osoby – jedną była pacjentka przewożona do szpitala

Droga krajowa numer 27 w województwie lubuskim znowu zbiera śmiertelne żniwo. Ostatnio doszło na niej do trzech poważnych wypadków. W najbardziej tragicznym zginęły dwie kobiety, w tym pacjentka transportowana przez karetkę. Mieszkańcy drogę nazywają „trasą śmierci”. W czym tkwi problem i jak na te zatrważające statystyki reagują służby?

Znów atak na Polaków w Wielkiej Brytanii. 21-letni student ugodzony w szyję rozbitą butelką, bo mówił po polsku

W mieście Telford na zachodzie Anglii trzej młodzi sprawcy zażądali od grupy Polaków, by zaczęli mówić po angielsku. Potem zaatakowali. Do szpitala trafił 21-latek ugodzony w szyję rozbitą butelką. Rana była głęboka, ale życie mężczyzny nie jest zagrożone. Na razie nie zatrzymano żadnego podejrzanego. Policjanci szukają świadków. Śledztwo ma być monitorowane przez Konsula Generalnego RP w Manchesterze.

„Córka Hillary Clinton intelektualnie przewyższa całą rodzinę Trumpa”

Ivanka Trump aktywnie wspiera swojego ojca w kampanii wyborczej. W mijającym tygodniu opowiadała o planie, który ma pomóc kobietom wrócić do pracy po ciąży. Założenia planu niektórzy eksperci uznali za „pułapkę dla kobiet”. W tym samym czasie córka Hillary Clinton dużo rzadziej udziela się w walce wyborczej. – Ona niedawno urodziła drugie dziecko, przeprowadziła się. Myślę, że będzie tajną bronią, która zostanie wykorzystana na ostatniej prostej – komentowała Karolina Korwin-Piotrowska w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dziennikarka przyznała, że Chelsea Clinton jest ogromnym wsparciem dla matki. – To dziewczyna, która intelektualnie przewyższa całą rodzinę Trumpa. Widać, że wyrosła w rodzinie polityków, a nie milionerów – uważa Korwin-Piotrowska.