Najnowsze

Najnowsze

"Wielka szansa". Ile pieniędzy może otrzymać Polska z unijnego budżetu i funduszu odbudowy?

Ponad 770 miliardów złotych łącznie przez siedem lat - taki zastrzyk pieniędzy mógłby ominąć Polskę, gdyby rząd zdecydował się na zawetowanie unijnego budżetu. Jednak dzięki wypracowanemu porozumieniu w Brukseli środki trafią do Polski. Dlatego warto podkreślić, jak bardzo unijne fundusze są potrzebne, bo także za tymi pieniędzmi skryją się konkretne historie ludzi - przedsiębiorców, rolników, czy zwykłych pracowników.

Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"

Zbigniew Ziobro kompromis osiągnięty przez Polskę i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności nazywa "błędem". O "miękiszonie" już po szczycie nie wspominał, za to Włodzimierz Czarzasty nazwał Zbigniewa Ziobrę "głupiszonem". - Pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Już w sobotę charytatywny blok reklamowy w TVN. Wpływy z emisji zostaną przekazane na akcję #TVNpomagajmysobie

#TVNpomagajmysobie - to nie tylko hasło, to piękna akcja. W sobotę 12 grudnia, bezpośrednio po głównym wydaniu "Faktów", TVN wyemituje charytatywny blok reklamowy. Wpływy z jego emisji, obliczone na podstawie wyników oglądalności, zostaną w całości przekazane na pomoc najuboższym, czekającym na wsparcie w formie ciepłego posiłku oraz dla branży restauracyjnej, która znalazła się w kryzysie w związku z pandemią COVID-19.

Prognoza pogody na sobotę 12 grudnia

W sobotę na wschodzie i północnym wschodzie kraju wystąpią opady śniegu, deszczu, a rano marznącego deszczu powodującego gołoledź. Rano na południu mogą wystąpić lokalne mgły. Poza tym w kraju będzie dość pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

W weekend cudów nie zabraknie darów. Znalazło się dość darczyńców "Szlachetnej Paczki"

W czwartek apelowaliśmy o pomoc podopiecznym "Szlachetnej Paczki". W piątek już jest pewność, że wszystkie rodziny znalazły swoich darczyńców. Weekend cudów już w najbliższą sobotę i niedzielę, jednak pomoc jest cały potrzebna, w różnych miejscach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przygotowuje się do finału 10 stycznia. Relacje ze sztabów będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 i TTV.

Sąd wydał wyrok. Dożywocie za gwałty i znęcanie się nad dwoma małymi chłopcami

To głośna sprawa z Drawska Pomorskiego. Katarzyna W. biła i znęcała się na własnymi dziećmi, a jej konkubent dodatkowo gwałcił. Chłopcy mieli wtedy 6 i 8 lat. Młodszy z nich ledwie przeżył. Sąd w pierwszej instancji skazał kobietę na 15 lat więzienia, a mężczyznę na 25 lat więzienia. W piątek Sąd Okręgowy w Koszalinie podwyższył karę dla Marka K. do dożywocia. Na początku para była oskarżona o znęcanie się nad dziećmi, ale po interwencji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i rzecznika praw dziecka zmieniono kwalifikację czynu na usiłowanie zabójstwa.

Małe przychodnie nie mogły spełnić warunków. NFZ zmienił założenia programu szczepień

Narodowy Fundusz Zdrowia złagodził wymogi wobec placówek medycznych chętnych do udziału w programie szczepień na COVID-19. Do tej pory część podmiotów, zwłaszcza małe przychodnie, się nie zgłaszała, bo nie miała wystarczająco dużej kadry medycznej. Teraz może się to zmienić. Termin zgłoszeń mija o północy, na razie zgłosiło się ponad 2800 punktów medycznych, ale rząd zakładał, że będzie ich niemal trzy razy więcej.

Niewiele podmiotów zgłosiło się programu szczepień na COVID-19

Choć rząd liczył na 8 tysięcy punktów szczepień, na razie do programu zgłosiło się niespełna trzy tysiące, a termin zgłaszania się upływa w piątek o północy. NFZ złagodził kryteria dla placówek medycznych, które chcą wykonywać szczepienia na COVID-19. Wciąż umiera bardzo wielu zakażonych, od kilku tygodni to dziennie kilkaset zgonów. W piątek MZ odnotował ponad 13 tysięcy nowych wykrytych zakażeń, 1/3 testów okazała się pozytywna. Apel do premiera mają pielęgniarki i położne, które chcą podwyżek i rozważają strajk generalny.

Zbigniew Ziobro nawoływał do weta. Kompromis nazywa "błędem"

W Zjednoczonej Prawicy trzeszczy. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego, bo szef rządu poszedł na unijny kompromis. Decyzję o przyjęciu rozporządzenia o mechanizmie praworządności nazywa błędem, z jego partii słychać nawet, że z uśmiechem oddaliśmy polską suwerenność. Jarosław Gowin popiera Mateusza Morawieckiego, krytykuje Zbigniewa Ziobrę, a postawioną przez Solidarną Polskę alternatywę "weto albo śmierć" nazywa fałszywą. Premier liczy na porozumienie z partią Ziobry.

"Polska miała bardzo dużo do stracenia"

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że podczas czwartkowych rozmów unijnych przywódców doszło do porozumienia w sprawie budżetu Wspólnoty i funduszu odbudowy. Dzięki porozumieniu 1,8 biliona euro trafi na wsparcie ożywienia gospodarczego i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Polski? - Dostaniemy pieniądze na najróżniejsze instytucje i procesy, które umieszczą nas w innej kategorii krajów - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Agata Szczęśniak, redaktor OKO.press. - Rozporządzenie wiążące praworządność z wydatkowaniem środków unijnych pozostało. Jedyny etap, na którym Polska i Węgry mogły to zablokować, to weto, które nie zostało użyte - zauważył Cezary Michalski z "Newsweek". Jednocześnie dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła uwagę, że gdyby Polska opierała się tej zasadzie, to z całą pewnością straciłaby pieniądze z funduszu odbudowy. - Polska miała bardzo dużo do stracenia. Kluczowe w tym wszystkim były rozgrywki wewnętrzne w kraju - dodała Mieńkowska-Norkiene.

"Siadaj, pajacu". Terlecki tłumaczy: trochę mnie poniosły nerwy

Słysząc wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, zwracającego się do posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa opozycji słowami "siadaj, pajacu", ktoś mógł się zdziwić, ktoś mógł być zaskoczonym, oburzonym, a ktoś inny może mógł się nawet zaśmiać. Refleksja o upadku sejmowych obyczajów i kultury politycznej wydaje się oczywista, bo to nie pierwszy raz, kiedy padają takie słowa.

Rada Europejska decyduje o klimacie. W Warszawie "spacer dla przyszłości" i złamana ręka uczestniczki

Na manifestacjach w obronie klimatu, równości i praw człowieka - w Krakowie i Warszawie - interweniowała policja. Miał być "Spacer dla przyszłości", a skończyło się na przepychankach z funkcjonariuszami, wyciąganiu osób z tłumu, legitymowaniu i mandatach. W Brukseli na szczycie unijnym jednym z tematów jest także zapobieganie zmianom klimatycznym - młodzi oczekują, że polski rząd się w to skutecznie zaangażuje.

Prognoza pogody na piątek 11 grudnia

W piątek zachmurzenie będzie duże z nielicznymi przejaśnieniami. Na wschodzie kraju po południu spadnie deszcz i deszcz ze śniegiem. Będzie ślisko. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Wkrótce "weekend cudów". "Szlachetna Paczka" szuka ostatnich darczyńców

Sportowcy, aktorzy, muzycy, ale i zwykli ludzie - wiele osób pomaga w przygotowaniu "szlachetnych paczek". Finał "Szlachetnej paczki", czyli weekend cudów, już za dwa dni. Blisko 14 tysięcy rodzin na pewno otrzyma pomoc, ale niektórzy wciąż czekają na swojego darczyńcę. Darczyńcy mogą zgłaszać się do piątku.