Najnowsze

Najnowsze

50. rocznica wydarzeń Grudnia '70. "Użyto wojska przeciwko własnemu społeczeństwu"

Bez niego nie powstałby NSZZ "Solidarność", bez niego nie byłoby wolnej Polski. Mija 50 lat od wydarzeń Grudnia 1970 roku. Stoczniowcy z Gdańska protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Robotnicy wyszli też wtedy między innymi na ulice Szczecina, Elbląga i Gdyni. Demonstracje rozpoczęły się 14 grudnia i były brutalnie tłumione, trwały nieco ponad tydzień. Około 40 robotników zostało zabitych, a ponad 1000 rannych.

Nowa tarcza antykryzysowa już jest. "Chaos i wielka niewiadoma"

Zanim ruszą masowe szczepienia, to dyscyplina wciąż jest podstawową bronią w walce z pandemią. Zamrożone branże nie mają co liczyć na odwilż. Wręcz przeciwnie. Nieoficjalnie mówi się, że restrykcje mogą być zaostrzone. W czwartek rząd ma ogłosić informację o obostrzeniach. Kolejna tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Koalicja Obywatelska składa własny projekt ustawy i mówi o pilnej potrzebie pomocy dla branży turystycznej.

"Bycie częścią Zachodu jest dla nas kwestią interesu narodowego"

Goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali na temat Unii Europejskiej. - Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej podniosła niesłychanie poziom identyfikacji z Unią Europejczyków we wszystkich państwach - ocenił profesor Aleksander Smolar z Fundacji imienia Stefana Batorego. - Bycie częścią Zachodu jest dla nas kwestią interesu narodowego - dodała profesor Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji, SGH. - Odejście Angeli Merkel stworzy pewną lukę w zbiorze polityków, którzy do tej pory wpływali na Unię - uważa Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji.

"Nie ma co udawać, że wirus jest pokonany"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 7000 nowych zakażeniach koronawirusem. Ponad 300 osób zmarło. Zwłaszcza te dane - mówiące o przypadkach śmiertelnych - pokazują na jak dramatycznym etapie epidemii jesteśmy. Także na tle Europy. Szczepionka daje nadzieje, ale samo jej istnienie nie pokona wirusa, dopiero zaszczepieni to zrobią.

Miało nie być podwyżek, nie będzie rekompensat. Za prąd zapłacimy więcej?

Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny prądu, chociaż wicepremier Jacek Sasin zapowiadał, że za prąd więcej nie zapłacimy. Jesteśmy też jednymi z tych, którzy za prąd w Europie płacą najwięcej. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad dodatkami dla tych, którym grozi "ubóstwo energetyczne". Pewne jest tylko to, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już podwyżki cen prądu.

W wielu miejscach w kraju protestowali taksówkarze

W wielu miejscach w kraju, także przed Ministerstwem Rozwoju, protestowali taksówkarze. Według nich - pomoc, jaką otrzymują od rządu, jest niewystarczająca. Zwolnienie z ZUS za listopad to niewiele zważywszy na fakt, że - jak przekonują - ich dochody spadły nawet o 80 procent.

Prognoza pogody na środę 16 grudnia

Zachmurzenie będzie duże z nielicznym przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu. Będzie ślisko. Temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu. Ciśnienie rośnie.

Zagadka zabójstwa sprzed 26 lat rozwiązana. Podejrzany w rękach policji

Policjanci z poznańskiego archiwum X twierdzą, że wyjaśnili zagadkę zabójstwa sprzed 26 lat. W poniedziałek 14 grudnia zatrzymali podejrzanego o zabójstwo 20-letniej Zyty Michalskiej z Mikuszewa koło Wrześni. Podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna dziś ma 52 lata. Początkowo nie był brany pod uwagę jako możliwy sprawca. Został już przesłuchany i usłyszał zarzuty.

Szpital tymczasowy w Kielcach otworzył podwoje dla mediów, ale nie dla pacjentów

Miał być szpital tymczasowy, na razie jest szpital na pokaz. W Kielcach uroczyście ogłoszono zakończenie pierwszego etapu budowy placówki tymczasowej. Byli dziennikarze, były kamery, były rozstawione łóżka i sprzęt medyczny. Skończyła się prezentacja, wyposażenie wyniesiono. Jak się okazało, szpital wcale nie był gotowy na przyjęcie pacjentów.

Mural w walce ze smogiem? Ten z Bielska-Białej pochłania zanieczyszczenia

Jest zielony, wysoki i zdobi okolicę, ale nie to jest jego największą zaletą. Mural antysmogowy w Bielsku-Białej przede wszystkim oczyszcza powietrze. Specjalna farba pochłania zanieczyszczenia, a z każdym dniem sezonu grzewczego jest ich coraz więcej. Farba - jak zapewnia producent - będzie działać przez co najmniej 10 lat. Na pewno jest więcej miejsc, w których podobny mural by się sprawdził.

Zdalne lekcje w budynku szkoły. "Musieliśmy zająć się tymi dziećmi"

W szkole podstawowej w Danówku na Podlasiu lekcje zdalne odbywają się w szkole. Rodzice muszą iść do pracy, nie mają z kim zostawić swoich dzieci i boją się, że dzieci nie zrealizują obowiązku szkolnego. Są też inne przyczyny takiej sytuacji - część uczniów nie ma dostępu do szybkiego łącza internetowego lub komputera. Takie "nauczanie zdalne" w szkole odbywa się tylko w przypadku uczniów z klas 1-3. W praktyce do szkoły przychodzi na zajęcia kilkunastu uczniów, są też dni, kiedy nie ma ich wcale.

"Bulwersuje mnie forma tego, co się stało". Policja bez nakazu zarekwirowała flagę

Na balkonie prywatnego mieszkania w Warszawie od miesiąca wisiała flaga Polski z błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet. W sobotę bez uprzedzenia i bez nakazu policjanci weszli do mieszkania i flagę zarekwirowali. Przekonują, że mieli do tego prawo i skierowali sprawę do prokuratury, a prokuratura wszczęła śledztwo. Chodzi o rzekome znieważenie flagi. Zdaniem RPO policja naruszyła mir domowy.

Janusz Kowalski straci stanowisko w rządzie? Ziobro: traktuję to jako plotkę

Czy Zjednoczona Prawica nadal jest zjednoczona? W bilansie zysków i strat po batalii o mechanizm praworządności Solidarna Polska znalazła się na minusie. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że partia może stracić jedną z rządowych posad. Podobno dymisja wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego ma być przesądzona. Zbigniew Ziobro zapewnia, że to tylko plotka.

Niezidentyfikowana grupa porwała kilkuset chłopców ze szkoły w Nigerii

Nigeria jest jednym z najważniejszych krajów Afryki. Ma złoża ropy naftowej, ponad 200 milionów mieszkańców i ogromny problem z terrorem. Sześć lat temu Boko Haram porwało kilkaset uczennic. W piątek 11 grudnia niezidentyfikowana dotąd grupa porwała kilkuset uczniów ze szkoły w Kankarze w północno-zachodniej części kraju. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ambitne porozumienie klimatyczne. "Nie stać nas na brak działań"

Ambitna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Już za 10 lat emisje gazów cieplarnianych mają spaść już nie o 40, a o 55 procent w stosunku do tego, co było w 1990 roku. Jak to przełoży się na życie mieszkańców Wspólnoty? O tym w rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali były wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far, Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej, redaktora portalu BiznesAlert.pl Karolina Baca-Pogorzelska i Aleksander Szpor z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kolegium Elektorów wybiera prezydenta Stanów Zjednoczonych

W Ameryce jest już o krok od wyboru prezydenta. Kolegium Elektorów decyduje, który z kandydatów obejmie najwyższy urząd w państwie. Choć ostatnie tygodnie minęły za oceanem pod znakiem sądowych batalii Donalda Trumpa i wypierania przez niego wyborczej porażki, jego rywal Joe Biden jest pewien wygranej. Zaprzysiężenie nowego szefa państwa ma odbyć się 20 stycznia.

"Czułem się, jakbym stracił trzech synów". Dowódca saperów o wydarzeniach w Kuźni Raciborskiej

8 października 2019 roku w lesie w Kuźni Raciborskiej sześciu saperów usuwało pięć pocisków artyleryjskich. W czasie ich akcji doszło do wybuchu. Dwóch żołnierzy zginęło na miejscu, trzeci zmarł kilka dni później w szpitalu. Po ponad roku od zdarzenia starszy chorąży sztabowy Tomasz Znojkiewicz z 6. batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach w rozmowie z reporterką TVN24 Małgorzatą Marczok dla portalu tvn24.pl wrócił do tej tragedii. Opowiedział o zmarłych kolegach, trudnej rekonwalescencji i o drugiej szansie, jaką dostał od życia.

Czarnobyl na liście UNESCO? Opinie są podzielone

Ukraiński minister kultury uważa, że już najwyższy czas, aby Czarnobyl znalazł się na liście UNESCO. Wymarłe miasto i straszący reaktor miałyby być turystyczną marką. Mogłyby też przypominać, żeby nie popełniać drugi raz tych samych błędów. Czy to w ogóle możliwe?