Najnowsze

Najnowsze

"Tyle pieniędzy, co tu zostało wyrzucone w drogę, to o pomstę do nieba woła"

To taka dwuetapowa modernizacja - żartują mieszkańcy kilku ulic w Starogardzie Gdańskim. Dwuetapowa, bo najpierw na gruntową drogę wysypano gruz, a po protestach mieszkańców gruz przysypiano piachem. Władze miasta przekonują, że to takie zabezpieczenie, żeby droga była przejezdna, a na ocenę remontu przyjdzie jeszcze czas. Na porządną drogę niektórzy mieszkańcy czekają już 17 lat.

Pytania o odmrażanie gospodarki. Minister Dworczyk prosi o "odrobinę cierpliwości"

Minister Dworczyk prosi przedsiębiorców o odrobinę cierpliwości, ale im kończy się nie tylko cierpliwość, ale i finanse. Minister pracy chwiali rząd, że pomógł 7000 lokali gastronomicznych, ale opozycja wytyka, że takich punktów jest 70 tysięcy. Nie czekając na pomoc i odmrożenie gospodarki zniecierpliwieni przedsiębiorcy otwierają swoje biznesy.

"Patrzymy z ogromnym niepokojem na kwestię zgonów"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 444 osób, które chorowały na COVID-19. To najwięcej od początku stycznia. Informacja w rządzie budzi niepokój. Wciąż nie wiemy, dlaczego tak wielu ludzi umiera, ale z raportu profesora Roberta Flisiaka wiemy kto. Najczęściej na COVID-19 umierają chorzy na raka, osoby po udarach i osoby cierpiące na choroby płuc. COVID-19 jest śmiertelny dla co czwartego seniora z nowotworem.

"Profilaktyka i wczesna diagnostyka upadła w wielu miejscach"

Czwartego lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze i eksperci o regularne zgłaszanie się na badania profilaktyczne apelują cały czas. W dobie pandemii z tym najlepiej nie jest. Część pacjentów obawia się zakażenia koronawirusem i odkłada badanie na później.

Spór o dostawy szczepionek. "Sprawa AstraZeneki nie została rozwiązana"

Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw COVID-19. To reakcja na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek. Propozycja mechanizmu wywołała falę krytyki ze strony światowych organizacji. - Komisja Europejska z jednej strony musi stać na straży porozumień, które zawarto z producentami, ale z drugiej strony musi stać na straży interesu obywateli Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. - Rodzi się zatem pytanie, czy to było taktycznie dobre ze strony Komisji Europejskiej, żeby przejmować całkowitą odpowiedzialność na siebie za ten proces - powiedziała dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. - Na rynku szczepionek zatwierdzonych, skutecznych i bezpiecznych nie ma miejsca dla umów postronnych - zwrócił uwagę Tomasz Bielecki, korespondent "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej" w Brukseli.

Prezydent rozmawiał z przedsiębiorcami. "To nie było spotkanie przełomowe"

Przedsiębiorcy domagają się odmrożenia gospodarki, bo - jak mówią - pandemia ich wykańcza i grozi bankructwem wielu firm. Ich argumentów w środę wysłuchał prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle. Jednocześnie rząd uważa, że firmom pomaga jak nikt inny w Unii Europejskiej.

Lewica i organizacje kobiece przedstawiły projekt ustawy aborcyjnej

Lewica, w odpowiedzi na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, przedstawiła projekt zezwalający na przerywanie ciąży w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży. Projekt może nie uzyskać w Sejmie poparcia, ponieważ część posłów opozycji woli tak zwany kompromis aborcyjny z 1993 roku.

"Bez darczyńców nic nie możemy zrobić dla naszych dzieci"

W wyniku orzeczenia Trybunał Konstytucyjnego w Polsce nielegalna jest aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Politycy Zjednoczonej Prawicy przekonują, że decyzja TK zwiększa ochronę życia w Polsce. Warto więc zapytać, jak państwo wspiera rodziny zmagające się z niepełnosprawnością dzieci? - Systemowa pomoc jest żadna – odpowiadają rodzice.

Prognoza pogody na czwartek 4 lutego

W czwartek w kraju będzie pochmurno z postępującymi od północy przejaśnieniami. Na południu wystąpi deszcz, poza tym pojawi się zanikający śnieg. Temperatura wyniesie od -4 stopni Celsjusza na Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. W ciągu dnia temperatura będzie spadała. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, przeważnie północno-zachodni. Ciśnienie rośnie.

Komitet "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów" przedstawił projekt ustawy

Uliczne protesty to nie jedyna odpowiedź Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Różne organizacje kobiece zrzeszone w jednym komitecie "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów" - przy wsparciu posłanek lewicy - przedstawiły projekt zezwalający na przerywanie ciąży.

Zapadł wyrok w sprawie grupy dilerów, która handlowała dopalaczami

Sąd nie miał wątpliwości - dilerzy sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób sprzedając dopalacze. W Częstochowie zapadł wyrok w sprawie grupy, która handlowała niebezpiecznymi substancjami. Po ich zażyciu cztery osoby zmarły. Jedna ze skazanych kobiet sprzedawała dopalacze na oczach swoich dzieci.

W Tarnobrzegu rozpoczął się proces księdza oskarżonego o pedofilię

W Tarnobrzegu na Podkarpaciu rozpoczął się proces księdza, byłego już proboszcza jednej z parafii, oskarżonego o seksualne wykorzystywanie ministranta. Doszło do tego 15 lat temu. O sprawie sandomierska kuria powiadomiła prokuraturę dopiero w 2020 roku. Sygnały o sprawie miały do niej docierać jednak od 2006 roku.

2-latka wpadła do lodowatej wody. Na ratunek ruszył żołnierz

Po kilku dniach mrozów przyszła odwilż, więc o tragedię teraz nietrudno. Do nieszczęścia niewiele brakowało w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. Do lodowatej wody wpadło dwuletnie dziecko. Eksperci przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny i przypominają, że nie ma bezpiecznego lodu.

"Chcemy wznowienia działalności uzdrowiskowej"

Stoją puste, a mogłyby pomagać tym, którzy dochodzą do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Sanatoria pełne sprzętu medycznego mogłyby się stać ośrodkami pomocy pocovidowej. Wszystko bezpiecznie, bo w reżimie sanitarnym. Pacjentom z przeciwciałami pomagałaby w większości zaszczepiona kadra.

Rząd zapewnia, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna

Nauczyciele mają wątpliwości, a rząd przekonanie, że szczepionka AstraZeneki jest skuteczna i bezpieczna. Przed zachorowaniem ochroni 60 procent osób, a wszystkich, którzy ją przyjmą, przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją. W Polce jest ponad milion 300 tysięcy wykonanych szczepień, a wśród nich 102-latka, która świeci przykładem i radą na długowieczność: żyć i jeść normalnie, dbać o siebie i nie chuliganić.

"Zachód nie może zapomnieć o Nawalnym"

Zapadł wyrok w sprawie Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista ma trafić do kolonii karnej. - Celem Kremla jest odizolowanie go i w ten sposób pozbawienie kierownictwa i autorytetu tego ruchu niezależnego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS. - Tacy politycy jak Putin czy Łukaszenka nie są w stanie znieść konkurencji - dodał Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" i "Polityki".

Kolonia karna dla Nawalnego. "Władzy zależy na jego fizycznej izolacji"

Sąd w Moskwie orzekł, że Aleksiej Nawalny ma odbyć karę pozbawienia wolności. Jego prawnik zapowiedział apelację. - Ten scenariusz został napisany i zrealizowany - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji. - Dzisiejszy wyrok jest wyrokiem politycznym. Można przewidywać, że apelacja skończy się podobnie, bo władzy zależy na jego fizycznej izolacji - powiedziała Jadwiga Rogoża, ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich do spraw Rosji. - Z pewnością władze rosyjskie i Władimir Putin na to liczą, że bez Nawalnego cała sieć powiązań osób, aktywistów, też lokalnych polityków, rozsypie się jak domek z kart - oceniła Agnieszka Legucka, ekspertka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.