Najnowsze

Najnowsze

Transpłciowa Kataluna Enriquez została Miss Nevady. "Zastanawiam się, czy ona rozumie, ile to dla nas znaczy"

Po raz pierwszy w historii amerykańskich wyborów Miss zwyciężczynią jednego ze stanów została transseksualna kobieta. 27-letnia Kataluna Enriquez została wybrana najpiękniejszą kobietą Nevady, a w listopadzie stanie do walki o tytuł Miss USA. Społeczność LGBT+ przyznaje, że wygrana 27-latki wykracza daleko poza sam konkurs, bo historia Enriquez jest nadzieją i szansą dla innych osób, które zdecydowały się na korektę płci. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sąd skazał dwóch uczestników marszu ONR za nawoływanie do nienawiści

Przed białostockim sądem w środę zapadł wyrok w sprawie siedmiu uczestników marszu ONR sprzed pięciu lat. Na rok więzienia sąd skazał Jarosława R., który miał zainicjować skandowanie hasła: "A na drzewach, zamiast liści, będą wisieć syjoniści". Uznany za winnego został też Krzysztof S., wobec którego sąd orzekł karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni.

"Minister Ziobro może się okazać najdroższym ministrem w historii"

Wyrok jest absurdalny i jest wyrazem upolitycznienia trybunału - tak wiceminister sprawiedliwości wypowiedział się o decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie odwołania dwojga polskich sędziów ze stanowisk wiceprezesów. ETPCz uznał, że Polska naruszyła ich prawo do sądu, bo odwołania nie miały uzasadnienia i nie można było się od nich odwołać. Opozycja zwraca uwagę, że karę zapłacą podatnicy. Tym razem jest to 20 tysięcy euro dla każdego z poszkodowanych sędziów.

Dwa scenariusze na powrót Donalda Tuska. Rafał Trzaskowski gotowy do wyborów

Według nieoficjalnych informacji o nowym rozdaniu w Platformie Obywatelskiej mają w czwartek ostatecznie zdecydować Borys Budka, Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. Oficjalnie decyzja w tej sprawie ma zostać powzięta na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej zaplanowanym na sobotę. Są dwa pomysły na powrót Donalda Tuska do PO. Jeden zakłada, że odbyłyby się wybory na przewodniczącego, w których wystartowaliby Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Drugi - że Donald Tusk bez wyborów stałby się pełniącym obowiązki przewodniczącego PO.

Ostatnia szansa na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej w UK

W nocy ze środy na czwartek, o północy, mija termin składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jest to warunkiem zachowania praw mieszkańca Wielkiej Brytanii. Brak statusu osoby osiedlonej w skrajnych przypadkach może grozić nawet deportacją. Wniosek taki można złożyć tylko przez internet.

Prognoza pogody na czwartek 1 lipca

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 10 l/m2. Na północy, wschodzie i południu Polski burze z opadami do 30 l/m2. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu do 26 stopni Celsjusza na Warmii, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

Dwie osoby skazane, pozostałe uniewinnione. Po pięciu latach zapadł wyrok w sprawie marszu ONR

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok w związku z wydarzeniami z 16 kwietnia 2016 roku, kiedy w Białymstoku odbył się marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w ramach świętowania 82. rocznicy powstania tej organizacji. Dwóch z siedmiu oskarżonych zostało uznanych winna nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Jednemu z nich sąd wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a drugiemu roku bezwzględnego więzienia. Skandowali hasło: "a na drzewach, zamiast liści, będą wisieć syjoniści", co zostało nagrane.

Dwoje sędziów ma otrzymać zadośćuczynienia. MS uważa wyrok EPTCz za "absurdalny"

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów, bez uzasadnienia i bez możliwości odwołania, narusza artykuł 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Stanowi on, że każdemu przysługuje "prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd". Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że wyrok jest absurdalny. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, prawie połowa Polaków uważa, że działania rządu PiS mogą doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Znieważyli prezydenta i zniszczyli jego plakat wyborczy. Trzech nastolatków usłyszało wyrok

Kaliski sąd skazał trzech nastolatków za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rok temu wulgarnymi słowami obrazili prezydenta oraz zniszczyli jego plakat wyborczy. Do zdarzenia doszło w Sulmierzycach, podczas zamkniętej imprezy z okazji rozpoczęcia wakacji. O sytuacji z plakatem i o obraźliwych słowach pod adresem prezydenta miał powiedzieć syn lokalnej działaczki PiS, który też był na imprezie. Część wydarzeń miała miejsce poza mieszkaniem, w lokalnym parku. Nastolatków skazano na dwa miesiące prac społecznych po 20 godzin miesięcznie. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Poważne problemy zamiast długo wyczekiwanych wakacji. "Największe od lutego nasilenie nowych zakażeń"

Wariant Delta w kolejnych krajach wymyka się spod kontroli. Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało poddanych kwarantannie w hotelu na Majorce. W Portugalii wielu niemieckich turystów przerwało urlopy, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu obostrzeń dla każdego wracającego stamtąd turysty. Sezon wakacyjny jeszcze w Europie się na dobre nie rozpoczął, a już pojawiają się poważne problemy.

Połączone komisje o aferze mailowej. Padały pytania, odpowiedzi nie było

Szef MSWiA Mariusz Kamiński nie pojawił się na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Minister w przesłanym do komisji piśmie wyjaśnił, że informacje w sprawie afery mailowej przekazał na tajnym posiedzeniu Sejmu. W ogniu pytań i krytyki opozycji znalazł się na kilka godzin Janusz Cieszyński, który reprezentował stronę rządową. Polityk od niedawna jest pełnomocnikiem rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Prognoza pogody na środę 30 czerwca

W środę na Suwalszczyźnie i Podlasiu będzie słonecznie. Poza tym w kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 30 stopni Celsjusza na Roztoczu i Rzeszowszczyźnie. Wiatr południowo-wschodni będzie słaby i umiarkowany, a od zachodu skręcający na zachodni.

Ekolodzy ostrzegają: katastrofa klimatyczna przyspiesza

Trąby powietrzne, nawałnice, tornada, brak wody - wszystko to jest jasnym przekazem od natury: zadbajmy o środowisko. Zmiany muszą zacząć się dziś i prowadzić w stronę neutralności klimatycznej - alarmują ekolodzy. Z okazji Europejskiego Dnia Działań na rzecz Paktu Klimatycznego o działania w sprawie neutralności pytane było polskie Ministerstwo Klimatu. Odpowiedzi jednak brak.

Co oznacza nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?

Napięte stosunki polsko-izraelskie, a w tle nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Polskie władze tłumaczą, że chcą w ten sposób zapobiec "dzikiej reprywatyzacji". Zdaniem Izraela ustawa oznacza zamkniecie drogi do dochodzenia roszczeń. Izrael krytykuje polski rząd za brak komunikacji i dialogu. Ustawę skrytykował również amerykański Departament Stanu.