Najnowsze

Najnowsze

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nigdy, przenigdy nie zapominajmy"

W środę, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna uroczystość w tym byłym niemieckim obozie zagłady. W samym obozie Auschwitz-Birkenau naziści zabili ponad 1,3 miliona ludzi, w tym około 1,1 miliona Żydów.

Prognoza pogody na czwartek 28 stycznia

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze kraju opady śniegu (do 5 cm). Na Dolnym Śląsku możliwy także deszcz ze śniegiem. Ślisko. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków zmieniających się.

"Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Kajetan P. został skazany na dożywocie

Kajetan P. został skazany na dożywocie. Pięć lat temu brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego. Poćwiartował jej zwłoki, a potem je spalił. Do końca życia ma siedzieć w takim więzieniu, w którym jest oddział psychiatryczny.

Nie żyje Polak ze szpitala w Plymouth

Nie żyje Polak, który w stanie wegetatywnym przebywał w szpitalu w brytyjskim Plymouth. Mieszkający na stałe w Anglii mężczyzna po rozległym ataku serca zapadł w śpiączkę. Walka o utrzymanie go przy życiu trafiła do sądu. O sprowadzenie go do Polski zabiegało MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prognoza pogody na środę 27 stycznia

W kraju będzie pochmurno. Wystąpią przejaśnienia i przelotne opady śniegu. Tylko na północnym zachodzie na ogół bez opadów. Temperatura wyniesie od od -2 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Pytania o miliony z budżetu dla ojca Rydzyka. "Nikt niczego nie ukrywa"

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu dopiero powstaje, ale o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie musi się martwić. Muzeum buduje Fundacja Lux Veritatis powiązana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem przy współpracy z resortem kultury. Jak pokazał Łukasz Karusta - reporter redakcji "Czarno na białym" - Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w ostatnich latach z Ministerstwa Kultury dostało 120 milionów złotych, ale na tym nie koniec. W listopadzie muzeum otrzymało na jedną ze swoich wystaw 60 milionów złotych z publicznego budżetu.

"Ostatnia prosta" przed 29. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 31 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 29. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wesprzeć orkiestrę można także internetowo - kto, z powodu pandemii, do tradycyjnej puszki pieniędzy nie wrzuci, może zasilić tę wirtualną.

Drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19

To już drugi dzień szczepień seniorów przeciw COVID-19. Są miejsca, w których dostawy były opóźnione, są seniorzy, którzy na szczepienie musieli sporo dojechać. Do tej pory łącznie w Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób, z czego 435 odczuło niepożądane skutki i zutylizowano 2335 dawek.

Rząd spotkał się z liderami opozycji. Terlecki: pojawiło się parę ciekawych propozycji

We wtorek w sprawie szczepień i epidemii, zdalnie, debatował premier z opozycją. Wszyscy poza Konfederacją - jak mówi Michał Dworczyk - mają wspólny cel, którym jest zaszczepienie jak największej części populacji. Koalicja Obywatelska ma pięć propozycji, by program szczepień przebiegał sprawniej i pytanie: czy w Polsce jest za dużo szczepionek, że rząd zrezygnował z dodatkowych zamówień?

"Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"

Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.