Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS. W tle zarzuty o "eksperymenty na płodach"

14.04.2021 | Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS. W tle zarzuty o "eksperymenty na płodach"
14.04.2021 | Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS. W tle zarzuty o "eksperymenty na płodach"
Arlet Zalewska | Fakty TVN
14.04.2021 | Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS. W tle zarzuty o "eksperymenty na płodach"Arlet Zalewska | Fakty TVN

Limit mojej skłonności do kompromisu skończył się - mówi Wojciech Maksymowicz i odchodzi z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Ma chodzić o pomówienia, kłamstwo, zemstę, ale też o politykę. Czy odejście Maksymowicza pogłębi kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

Przed ogłoszeniem przez Wojciecha Maksymowicza decyzji o odejściu z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poseł czekał jedynie na jej zakończenie, by przekazać swoją informację. To, co o wszczętej w jego sprawie kontroli mówił Niedzielski, dla Maksymowicza nie miało już żadnego znaczenia.

- Kategorycznie limit mojej skłonności do kompromisu skończył się. Dzisiaj (w środę - przyp. red.) odszedłem z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości - przekazał w Sejmie Maksymowicz.

Żeby dobrze zrozumieć, o co toczy się ten spór, trzeba cofnąć się o 24 godziny, do konferencji rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, na której mówił o skardze i kontroli w sprawie profesora Maksymowicza.

- Dostaliśmy bardzo niepokojące informacje dotyczące możliwych eksperymentów medycznych wykonywanych na Warmińskim Uniwersytecie Medycznym pod nadzorem profesora Maksymowicza - powiedział we wtorek Andrusiewicz dodając, że chodzi o "eksperymenty dotyczące płodów".

Do zarzutów formułowanych w kierunku jego zespołu odniósł się sam Maksymowicz. - Nigdy ja ani mój zespół nie prowadził eksperymentów na płodach - zaznaczył polityk.

Maksymowicz informacje resortu zdrowia nazywa "kłamliwymi". Twierdzi, że działania resortu to reakcja na udzielony przez niego wywiad, w którym poseł w mocnych słowach ocenił przygotowania ministra Niedzielskiego do walki z pandemią.

- Byłem - pewnie naiwnie - przekonany, że czasy gróźb, szantażowania, szukania haków na tych, którzy mają odwagę występować przeciwko władzy, że te czasy skończyły się - podkreślił w środę Maksymowicz.

Minister Niedzielski broni się, że ministerstwo działa w tej sprawie standardowo - czyli była skarga, jest kontrola i teraz trzeba czekać na jej wynik. - Sugerowałbym powstrzymanie emocji - mówił szef resortu zdrowia.

- Ministerstwo Zdrowia w podły sposób zaatakowało ministra (byłego - red.) Maksymowicza - ocenia Jan Strzeżek, poseł Porozumienia i członek klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Odejście Maksymowicza pogłębi kryzys w koalicji?

Odejście profesora Wojciecha Maksymowicza nie powoduje, że Prawo i Sprawiedliwość traci w Sejmie większość, ale wprowadza kolejne zamieszanie. Sprawa posła pogarsza już i tak bardzo złe relacje w koalicji. Prezes Jarosław Kaczyński nie może być dziś pewien wyniku żadnego głosowania.

Z kolei brak stabilnej większości w Sejmie sprawia, że w dłuższej perspektywie rządzenie zamienia się jedynie w administrowanie.

- Jeśli i tak by z nami nie głosował, to nie strata - uważa Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Polityka hakowa pojawia się w sytuacjach kryzysowych zazwyczaj - dodaje Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Wygląda to brzydko. Nie będziesz grzeczny, to znajdziemy haka, niedobrze, to tak wygląda - zaznacza Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia i członek klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Sośnierz we wtorek, jako jeden z dwóch posłów klubu PiS-u, wraz z opozycją zagłosował przeciwko rządowemu projektowi ustawy dotyczącej zmian w finansowaniu służby zdrowia. Projekt na poziomie komisji przepadł.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS