Najnowsze

Najnowsze

COVID-19 zniszczył płuca strażakowi. 45-latek przeszedł przeszczep i wraca do zdrowia

Pana Tomasza uratował przeszczep płuc. Zaczęło się od gorączki i pozytywnego testu na COVID-19, a skończyło niemal całkowitym zniszczeniem płuc. Strażak nie będzie już gasił pożarów ani brał udziału w akcjach ratujących życie i zdrowie innych, ale dzięki lekarzom ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu żyje i będzie mógł - jak sam mówi - podjąć prace biurową.

Prognoza pogody na czwartek 24 grudnia

W czwartek na ogół będzie pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie umiarkowany, zachodni.

Dużo przypadków zatruć czadem. Powodem pandemia?

Sto pięćdziesiąt osób już zatruło się czadem w tym sezonie grzewczym, i to tylko na Śląsku. Trzy osoby zmarły. Strażacy podejrzewają, że jedną z przyczyn tak dużej liczby zatruć czadem może być pandemia COVID-19. Użytkownicy piecyków czy kominków więcej czasu spędzają w domu i dłużej korzystają z tej formy ogrzewania. Nie zawsze w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Świnki morskie, które były nietrafionym prezentem. Studenci postanowili im pomóc

Psy, koty, króliki - te zwierzęta często znajdujemy w formie prezentu pod choinką. Weterynarze od lat apelują: nie podejmujmy spontanicznych decyzji bo czasem kończy się to tragicznie. W tym roku studenci Akademii Morskiej zorganizowali akcję pomocy świnkom morskim. Proszą o wsparcie stowarzyszenia i jednocześnie przestrzegają, że te gryzonie często kończą tak samo jak szczeniaki czy kociaki.

Respiratorów nie ma, środki nie zostały zwrócone. "Z premedytacją wyprowadzono pieniądze"

Nie ma zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów i nie ma zwrotu pieniędzy za nie zapłaconych. Na jaw wychodzą szczegóły wiosennego zakupu urządzeń niezbędnych do leczenia najcięższych przypadków COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wysłało w lipcu wniosek do Prokuratorii Generalnej, żeby domagała się zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy. Okazuje się, że jeszcze w tym samym miesiącu resort wycofał wniosek, co wstrzymało działania Prokuratorii Generalnej.

"Ameryka stanęła w obliczu bolesnego zderzenia z rzeczywistością"

Jak Niemcy, Rosja i Stany Zjednoczone radzą sobie z pandemią COVID-19? - Ameryka stanęła w obliczu bolesnego zderzenia z rzeczywistością, z jednej strony ten niebywale drogi system opieki zdrowotnej, a z drugiej strony pandemia. I w obliczu tej pandemii ten system opieki zdrowotnej okazał się być absolutnie niewydolny - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN. - Jeśli spojrzeć na statystyki, to Niemcy radzą sobie nieźle. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę przypadków śmiertelnych na 100 tysięcy osób, to Niemcy plasują się na dość dobrej pozycji - podsumował sytuację w Niemczech Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej "Deutsche Welle". Natomiast o podejściu rosyjskim mówił Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN. - W każdym rosyjskim regionie sytuacja wygląda trochę inaczej i na przykład w Moskwie nie ma lockdownu, nie ma kwarantanny - powiedział.

Prognoza pogody na środę 23 grudnia

W środę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. Na południu i zachodzie wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na południowy.

Przedsiębiorcy z branży targowej zorganizowali protest. Też chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej

Na autostradzie A2 protestowali przedstawiciele branży targowej, którzy czują się pominięci w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej. Przejechali swoimi samochodami odcinek autostrady A2 między Poznaniem a Wrześnią. O rozszerzenie listy beneficjentów apeluje do premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Założenia senackiej inicjatywy ustawodawczej, która ma uwzględniać te postulaty, przedstawili we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także senator Krzysztof Kwiatkowski oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL i posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Jeden test na COVID-19 i na grypę. Wynalazek polskich naukowców

To grypa czy COVID-19? Rozstrzygnąć to może jeden test. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Test na rynek ma trafić już na początku przyszłego roku. To pierwszy taki polski test genetyczny, który w prosty i szybki sposób umożliwia odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony SARS-CoV-2 czy wirusem grypy.

Obostrzenia w sylwestra. Są szczegółowe przepisy

W opublikowanym rozporządzeniu Rady Ministrów czytamy, że od godziny 19.00 31 grudnia 2020 roku do godziny 6.00 1 stycznia 2021 roku osobom na terytorium Polski zabrania się przemieszczania z wyjątkiem wykonywania czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, albo w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb.