Najnowsze

Najnowsze

Spada liczba chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19. Rząd szykuje nową kampanie promocyjną

Rząd musi wzmocnić akcję promocji szczepień, bo - jak twierdzą eksperci - to zdecyduje o tym, jak będzie wyglądała jesienna czwarta fala pandemii COVID-19 w Polsce. W akcję promocji szczepień mają zostać włączeni samorządowcy. Rząd ma z nimi o tym rozmawiać w piątek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Liczba wykonanych szczepień w Polsce cały czas rośnie, ale w pełni zaszczepionych jest ponad pięć milionów osób.

Maleje liczba nowych zakażeń, liczba zgonów wciąż jest wysoka

Trzecia fala odpływa - liczba nowych zakażeń spadła od jej szczytu dziesięciokrotnie. Szpitale stopniowo otwierają się na pacjentów niecovidowych, a szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma wypisać ostatniego pacjenta w niedzielę i przejść do rezerwy. Cieszy, że wykonano już ponad 16 milionów szczepień, ale martwi, że liczba chętnych do zapisania się na szczepienie nie rośnie z każdym dniem.

TSUE wydał wyrok w sprawie pierwszeństwa prawa unijnego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie pierwszeństwa prawa Unii. To wyrok dotyczący Rumunii, ale to również ważna wskazówka dla wszystkich unijnych sędziów. Orzeczenie przypomina także fundamentalną zasadę, która mówi, że nie wolno ograniczać niezawisłości sędziów.

Prognoza pogody na czwartek 20 maja

W czwartek na południu i zachodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 14 stopni Celsjusza na Pomorzu do 17 stopni Celsjusza na południu. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Chaos informacyjny w sprawie szczepień dla niepełnosprawnych

Od 10 maja osoby z niepełnosprawnościami mogą szczepić się przeciwko COVID-19 bez skierowań i kolejek. Jednak - jak twierdzą - nie wszystko działa tak, jak powinno. Zderzają się z chaosem informacyjnym, a także zdarza się, że są odsyłani z punktów szczepień.

Zwolnienia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studenci i pracownicy uczelni protestują

Fala zwolnień na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Władze uczelni mówią o problemach finansowych, a pracownicy o politycznych motywach i akademickiej czystce. Pracę tracą doświadczeni wykładowcy, wśród nich jest znany filozof, socjolog i publicysta profesor Janusz Majcherek. W środę odbyła się manifestacja studentów i pracowników uczelni przeciwko restrukturyzacji dokonywanej przez władze uczelni.

Pytania o prawo do zgromadzeń w Polsce

Zbigniew Komosa demonstrował w niedzielę pod kolumną Zygmunta w Warszawie z antyrządowym transparentem. Interweniowała policja, która zatrzymała mężczyznę, a także zabezpieczyła transparent. Funkcjonariusze tłumaczą, że zgromadzenie było nielegalne i niezarejestrowane. Zarówno eksperci, jaki i politycy opozycji pytają: dlaczego obywatele mogą korzystać z trybun, sklepów, ogródków restauracyjnych, a nie mogą protestować?

Polski Ład ponownie zjednoczył prawicę? "Zgoda jest wynikiem interesu politycznego"

Polski Ład mnie rozczarowuje - mówi poseł Wojciech Maksymowicz, członek Porozumienia, który wystąpił z Klubu Parlamentarnego PiS. Polityk ma zastrzeżenia co do programu, a mówiąc o "negocjacyjnej kuchni" na prawicy, wskazuje na haki i szantaże. Zjednoczona Prawica prezentując w ubiegłym tygodniu nowy program chciała też pokazać jedność. Czy faktycznie spory w oborze rządzącym są już zakończone?

Polska może dostać 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną

Parlament Europejski pracuje nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Polska oczekuje, że dostanie 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną. Warszawa jeszcze jednak nie przyjęła formalnie celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku - do tego czasu możemy liczyć na połowę tej kwoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polski Ład "podważa sens istnienia samorządów"

Samorządowcy mają coraz więcej pytań odnośnie rozdysponowywania środków z Polskiego Ładu. Apelują, by rząd usiadł z nimi do rozmów, a premier przedstawił jasne i konkretne kryteria, według których będą udzielane nowe subwencje.

Hektar cennego lasu za hektar czego? Projekt PiS budzi obawy ekologów

Hektar za hektar - to jedno z założeń nowego projektu ustawy, która ma regulować wycinanie drzew na terenach Lasów Państwowych na "cele strategiczne", czyli między innymi dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej i energetycznej. Za hektar lasu Lasy Państwowe miałyby dostawać hektar innego terenu. Nie tylko opozycja dostrzega wiążące się z tym zagrożenia.

Prognoza pogody na środę 19 maja

W środę zachmurzenie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. W zachodniej części kraju burze. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.