Najnowsze

Najnowsze

Setki wylegitymowanych osób, liczne wnioski o ukaranie. Bilans Strajku Kobiet w Warszawie

W Dniu Kobiet odbyły się w polskich miastach manifestacje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Policja otoczyła demonstrujących w centrum Warszawy kordonem. Warunkiem, by z niego wyjść, było wylegitymowanie się. Osoby, które odmówiły, były zatrzymywane. 335 osób zostało wylegitymowanych, będzie 188 wniosków o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak. Motywem przewodnim manifestacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pozostaje liberalizacja prawa aborcyjnego w Polsce. Lewica domaga się ponadto zmiany definicji gwałtu.

Nowelizacja Kodeksu drogowego podpisana. Zmiany wejdą w życie 1 czerwca

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o ruchu drogowym pierwszeństwo mają mieć nie tylko ci piesi, którzy na przejściu już się znajdują, ale również ci, którzy dopiero na nie wchodzą. Pieszy, który zbliża się do pasów, będzie miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa tylko tramwajowi. Nowelizacja wprowadza także jednolite ograniczenie prędkość w obszarze zabudowanym - będzie to 50 km/h, niezależnie od godziny. Ponadto kierowcy będą mieli obowiązek zachować określone odstępy od samochodów jadących przed nimi. Nowe regulacje wejdą w życie 1 czerwca.

"Nigdy nie zapomnę rzeczy, które widziałam i robiłam. Nigdy"

Z okazji Dnia Kobiet panie pracujące w brytyjskiej służbie zdrowia postanowiły przed kamerami opowiedzieć o swoich doświadczeniach z walki z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jaki był dla nich miniony rok? Jak wpłynęła na nie pandemia? Jak radziły sobie w tym trudnym czasie? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Solidarność europejska pęka w różnych miejscach"

Na świecie trwa walka z pandemią. Jednocześnie w wielu krajach trwa akcjach masowych szczepień. Jak świat sobie z nią radzi? - My tutaj bardzo wszyscy chcieliśmy wierzyć, że tych szczepień natychmiast będzie bardzo dużo - stwierdziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelny cowzdrowiu.pl. - Solidarność europejska pęka w różnych miejscach - zaznaczył Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Niewątpliwie Chiny wzmocnią swój prestiż na takich terytoriach, które są w tej chwili zaniedbane - dodał Michał Broniatowski z z portali Politico i Onet. W swojej wypowiedzi miał na myśli między innymi Afrykę czy Amerykę Południową. Marcin Makowski z "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski uważa, że mapa "wpływów szczepionkowej dyplomacji" jest mapą nowej geopolityki.

"Ani goździków, ani rajstop. Chcemy odpowiedzialnego rządu"

To nie jest czas na świętowanie, lecz czas, by walczyć o prawa kobiet w Polsce - mówią uczestniczki demonstracji w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Sprzeciwiają się niemal całkowitemu zakazowi aborcji. Domagają się też zmiany definicji gwałtu, by gwałciciele mogli być skutecznie karani.

Zapadł wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H.

Zapadł wyrok trzech lat pozbawienia wolności dla księdza, który molestował syna organisty. To właśnie o nim można było usłyszeć w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. W końcu przyznał się do winy i zaskoczył prośbą o "braterskie pojednanie". Są też inne ofiary księdza, ale ich sprawy się przedawniły.

"Jest nam wstyd. Najczęściej widzimy dominikanów bojowo nastawionych. Macie dominikanina upokorzonego"

Dominikanie apelują, aby zgłaszały się do nich osoby skrzywdzone przez członków zakonu. To reakcja na sprawę zakonnika, który mógł skrzywdzić nawet kilkanaście dorosłych osób ponad 20 lat temu. W niedzielę bracia Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu stwierdzili, że w latach 1996-2000 w ramach ich duszpasterstwa działał "intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty".

Do Polski dotarły kolejne dostawy szczepionek

W poniedziałek do Polski dotarły kolejne dostawy szczepionek. Znowu ruszyły szczepienia "grupy zero", a od środy mogą ustalać terminy przewlekle chorzy. Wszyscy na druga dawkę będą musieli czekać dłużej niż dotąd, ale za to więcej osób dostanie pierwszą dawkę.

Prognoza pogody na wtorek 9 marca

We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni. Ciśnienie waha się.

Rząd chwali się zwalczaniem przemocy domowej, opozycja zgłasza kolejne postulaty

Ustawa antyprzemocowa ma sto dni i chwali się nią dziś Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej blisko 800 sprawców przemocy domowej zostało natychmiastowo odizolowanych od swoich ofiar, bez czekania na decyzję sądu. W ogromnej większości przypadków oprawcami są mężczyźni. Opozycja w Dniu Kobiet przypomina o postulatach równości płac i bardziej zdecydowanego ścigania i karania za gwałt.

Rodzie dzieci chorych na raka apelują o szczepienia

Rodzice dzieci chorych onkologicznie chcą jak najszybciej zaszczepić się przeciw COVID-19, bo nie chcą zakazić koronawirusem swoich pociech, które mają obniżoną odporność. Stąd apel do rządu, żeby mogli uzyskać szczepionkę wcześniej. Wciąż nie ma odpowiedzi resortu zdrowia, choć grupa takich rodziców nie jest duża.

Wraca dyskusja o środkach z OFE

W czerwcu mają wejść w życie przepisy, które zlikwidują Otwarte Fundusze Emerytalne. Do sierpnia osoby, które mają w nich środki, będą musiały podjąć decyzję, czy chcą je przetransferować na Indywidualne Konta Emerytalne czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym mogą być dziedziczone, ale ich przetransferowanie będzie się wiązało z opłatą wynoszącą 15 procent. Domyślną opcją ma być właśnie transfer do IKE.

Opozycja chce wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu

Koalicja Obywatelska stanowczo sprzeciwia się połączeniu Orlenu i Lotosu do czasu wyjaśnienia zarzutów medialnych wobec Daniela Obajtka, prezesa Orlenu. Ponadto politycy KO zarzucają Danielowi Obajtkowi, że zawyża ceny paliw. Komisja Europejska wymaga, aby Orlen i Lotos sprzedały część swojego majątku przed fuzją. Dla polityków opozycji to "wyprzedaż majątku narodowego". Nie wiadomo, kto miałby kupić między innymi dużą część stacji benzynowych Lotosu. Na protesty opozycji odpowiedzieli Daniel Obajtek i spółka Lotos.

"Cały czas oddział zakaźny jest pełen". Rusza działalność kolejnych szpitali tymczasowych

W poniedziałek do Polski dotarło 380 tysięcy dawek szczepionki Pfizera i 340 tysięcy od firmy AstraZeneca. I choć Polska zbliża się do czterech milionów wykonanych szczepień, to wciąż nie zakończono szczepień "grupy zero", czyli lekarzy i pracowników domów pomocy społecznej. W całym kraju zajętych jest już ponad 17 tysięcy łóżek covidowych i ponad 1800 respiratorów. Dlatego kolejne miasta ponownie otwierają szpitale tymczasowe.

Nowe zasady szczepień nie obowiązują wstecz. Ustalone już terminy pozostają bez zmian

Każdy, kto od poniedziałku 8 marca zostanie zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, dłużej niż jego poprzednicy poczeka na drugą dawkę. To decyzja rządu. Chodzi o wyścig z czasem - by w obliczu trzeciej fali zachorowań jak najwięcej Polaków zaszczepić przynajmniej raz, by byli bezpieczniejsi. Zmiany nie dotyczą osób, które już zostały zaszczepione pierwszą dawką i mają wyznaczony termin podania drugiej dawki.

"Mamy zaginione miliardy złotych. Nie do odzyskania"

Oszustwa podatkowe na miliardy, brudne pieniądze, narkotyki i przemoc - to dalekowschodnie gangi. Nie gdzieś daleko, lecz w Wólce Kosowskiej, na wielkim targowisku pod Warszawą. To inne miejsce za dnia, a inne w nocy. Jak sobie tam radzą służby?