Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej

Źródło:
Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Paweł Płuska/Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiejPaweł Płuska/Fakty TVN

Ekonomiści mówią o recesji konsumenckiej, a wyniki Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że wbrew rządowej propagandzie sukcesu i dobrobytu z naszą gospodarką nie jest dobrze. PKB zmniejszył się w drugim kwartale tego roku o niemal cztery procent w porównaniu z kwartałem pierwszym.

Jaka rzeczywiście jest sytuacja polskiej gospodarki? O tym może świadczyć zwołana nagle konferencja prasowa wiceministra finansów, który mówił tylko o jednym - o ujemnych danych GUS i Eurostatu dotyczących polskiego PKB. Przekonywał, że wprawdzie jest źle, ale jednak dobrze. - Nie ma oczywiście mowy o recesji technicznej, patrząc kwartał do kwartału. Nie ma mowy o tym, abyśmy rok 2023 nie zamknęli wzrostem gospodarczym rzędu jednego procenta - zapewniał wiceminister Artur Soboń.

Ta konferencja i nerwowa reakcja władzy to odpowiedź nie tylko na dane dotyczące PKB z drugiego kwartału, który spadł o 3,7 procent, co jest najgorsze z całej Unii, ale i na komentarz lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, który wypomniał, że byliśmy liderami Europy, a dziś szorujemy po dnie. - Jeżeli szacujemy i porównujemy kwartał do kwartału, bo to zostało porównane w tym wpisie Donalda Tuska, to również Eurostat podawał wzrost PKB na początku roku, za pierwszy kwartał, który był rekordowy - podkreśla Rafał Bochenek z PiS.- Niech rządzący się przejdą i posłuchają, co mówią na bazarze ci, którzy prowadzą działalność. Ci, którzy mają mały sklepik. Ci, którzy mają małą firmę. Naprawdę są w kryzysie - odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Ostatnie dane - na co wskazują analitycy bankowi - w tym także banków państwowych, zwracają uwagę, że jest gorzej niż przewidywali, że z kwartału na kwartał mamy pogłębiający się spadek PKB. Piszą wprost, że weszliśmy w recesję. - To było oczekiwane, że będzie recesja w pierwszej połowie roku, chyba tylko Narodowy Bank Polski i rząd twierdził, że nie będzie. To jest na szczęście recesja dość płytka, to nie są jakieś bardzo głębokie załamania wzrostu - wyjaśnia profesor Witold Orłowski, ekonomista.

Pytania o inwestycje

Gdy spojrzymy na dane liczone rok do roku, sytuacja może nie wydawać się taka zła - spadek PKB o pół procent. Ale że to drugi kwartał z rzędu na minusie, zgodnie z definicją mamy recesję techniczną. Jak do tego doszło? - Dlatego, że nie mamy pieniędzy na inwestycję, mamy najniższy wskaźnik inwestycji od kilkunastu lat, nie mamy pieniędzy z Europy na KPO - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy - gospodarka jest jak samolot. Musi lecieć na dwóch silnikach - konsumpcji i inwestycjach. - Jeżeli więc ten samolot leci głównie na jednym silniku, to ten samolot nie zaleci daleko i nie wzniesie się wyżej, jeżeli nie ruszą inwestycje - alarmuje profesor Tadeusz Kowalski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Firmy prywatne nie inwestują z powodu niestabilnego prawa i drogich kredytów, a dodatkowo przez inflację nasze dochody nie wytrzymały wyścigu z cenami - mniej kupujemy i tak koło się zamyka. - Ziściło się to, przed czym ostrzegałam od samego początku, że jak się nie walczy się z inflacją, to będzie się miało dwie te rzeczy na raz. I inflację i spadek wzrostu gospodarczego - przekonuje Izabela Leszczyna z PO.

Rządzący i prezes NBP przekonują, że nie jest źle, że jest dobrze, że ceny już nie rosną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS