Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej

Źródło:
Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiej
Paweł Płuska/Fakty TVN
Problemy polskiej gospodarki. Eksperci mówią o recesji konsumenckiejPaweł Płuska/Fakty TVN

Ekonomiści mówią o recesji konsumenckiej, a wyniki Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że wbrew rządowej propagandzie sukcesu i dobrobytu z naszą gospodarką nie jest dobrze. PKB zmniejszył się w drugim kwartale tego roku o niemal cztery procent w porównaniu z kwartałem pierwszym.

Jaka rzeczywiście jest sytuacja polskiej gospodarki? O tym może świadczyć zwołana nagle konferencja prasowa wiceministra finansów, który mówił tylko o jednym - o ujemnych danych GUS i Eurostatu dotyczących polskiego PKB. Przekonywał, że wprawdzie jest źle, ale jednak dobrze. - Nie ma oczywiście mowy o recesji technicznej, patrząc kwartał do kwartału. Nie ma mowy o tym, abyśmy rok 2023 nie zamknęli wzrostem gospodarczym rzędu jednego procenta - zapewniał wiceminister Artur Soboń.

Ta konferencja i nerwowa reakcja władzy to odpowiedź nie tylko na dane dotyczące PKB z drugiego kwartału, który spadł o 3,7 procent, co jest najgorsze z całej Unii, ale i na komentarz lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, który wypomniał, że byliśmy liderami Europy, a dziś szorujemy po dnie. - Jeżeli szacujemy i porównujemy kwartał do kwartału, bo to zostało porównane w tym wpisie Donalda Tuska, to również Eurostat podawał wzrost PKB na początku roku, za pierwszy kwartał, który był rekordowy - podkreśla Rafał Bochenek z PiS.- Niech rządzący się przejdą i posłuchają, co mówią na bazarze ci, którzy prowadzą działalność. Ci, którzy mają mały sklepik. Ci, którzy mają małą firmę. Naprawdę są w kryzysie - odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Ostatnie dane - na co wskazują analitycy bankowi - w tym także banków państwowych, zwracają uwagę, że jest gorzej niż przewidywali, że z kwartału na kwartał mamy pogłębiający się spadek PKB. Piszą wprost, że weszliśmy w recesję. - To było oczekiwane, że będzie recesja w pierwszej połowie roku, chyba tylko Narodowy Bank Polski i rząd twierdził, że nie będzie. To jest na szczęście recesja dość płytka, to nie są jakieś bardzo głębokie załamania wzrostu - wyjaśnia profesor Witold Orłowski, ekonomista.

Pytania o inwestycje

Gdy spojrzymy na dane liczone rok do roku, sytuacja może nie wydawać się taka zła - spadek PKB o pół procent. Ale że to drugi kwartał z rzędu na minusie, zgodnie z definicją mamy recesję techniczną. Jak do tego doszło? - Dlatego, że nie mamy pieniędzy na inwestycję, mamy najniższy wskaźnik inwestycji od kilkunastu lat, nie mamy pieniędzy z Europy na KPO - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Jak słyszymy - gospodarka jest jak samolot. Musi lecieć na dwóch silnikach - konsumpcji i inwestycjach. - Jeżeli więc ten samolot leci głównie na jednym silniku, to ten samolot nie zaleci daleko i nie wzniesie się wyżej, jeżeli nie ruszą inwestycje - alarmuje profesor Tadeusz Kowalski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Firmy prywatne nie inwestują z powodu niestabilnego prawa i drogich kredytów, a dodatkowo przez inflację nasze dochody nie wytrzymały wyścigu z cenami - mniej kupujemy i tak koło się zamyka. - Ziściło się to, przed czym ostrzegałam od samego początku, że jak się nie walczy się z inflacją, to będzie się miało dwie te rzeczy na raz. I inflację i spadek wzrostu gospodarczego - przekonuje Izabela Leszczyna z PO.

Rządzący i prezes NBP przekonują, że nie jest źle, że jest dobrze, że ceny już nie rosną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS