Wizyta na bazarku, spotkanie z seniorami, zbieranie podpisów. Sobota pod znakiem kampanii wyborczej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wizyta na bazarku, spotkanie z seniorami, zbieranie podpisów. Sobota pod znakiem kampanii wyborczej
Wizyta na bazarku, spotkanie z seniorami, zbieranie podpisów. Sobota pod znakiem kampanii wyborczej
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Wizyta na bazarku, spotkanie z seniorami, zbieranie podpisów. Sobota pod znakiem kampanii wyborczejEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Partyjni liderzy wykorzystują każdą chwilę - jeżdżą po kraju, rozmawiają z mieszkańcami i walczą o głosy. Mateusz Morawiecki w sobotę spotkał się z seniorami, których ostrzegał przed "liberałami Tuska z darwinowskich lat". Lider PO z kolei zapowiedział rozliczenie władzy, ale nie odwet. Włodzimierz Czarzasty w czasie konwencji Lewicy pokazał swój rachunek z apteki, a Szymon Hołownia zbierał podpisy pod listami kandydatów.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę odwiedził województwo pomorskie. W Waplewie Wielkim spotkał się z seniorami, których nakłaniał do przypomnienia sobie życia za czasów rządu Platformy Obywatelskiej. - Oni będą przedstawiać różne wersje wydarzeń i różne programy, i obiecywać złote góry, a potem te złote góry urodzą mysz - mówił szef rządu.

W piątek lider Platformy Obywatelskiej spotkał się z mieszkańcami Włocławka i zapowiedział, że wkrótce mamy poznać 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów po przejęciu władzy. - Nie chodzi o to, żeby obiecywać w Polsce złote góry, chodzi o przywrócenie normalności. Władza ma być sprawna, skromna i rozliczana przez ludzi - podkreślał Donald Tusk.

Z kolei w sobotę Koalicja Obywatelska zbierała podpisy pod listami kandydatów. W Szczecinie na bazarku był między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Miejsce nie było przypadkowe. Politycy nawiązywali do podanych kilka dni temu danych GUS, z których wynika, że PKB w Polsce w drugim kwartale tego roku zmniejszył się o prawie cztery procent w porównaniu z pierwszym kwartałem.

- PiS równa się drożyzna, PiS równa się inflacja, a dane GUS pokazują, że PiS równa się recesja - przekonywał Budka.

Nowy baner NBP a inflacja w Polsce. Mateusz Walczak o szczegółach
Nowy baner NBP a inflacja w Polsce. Mateusz Walczak o szczegółachTVN24

Na sobotnim spotkaniu premier Morawiecki przyznał, że wzrost cen jest problemem, ale wobec działań rządu był mało krytyczny. - Inflacja jest problemem każdego domu emeryckiego, każdego domu polskiego - mówił szef rządu, ale zapewniał jednocześnie, że "podwyżki emerytur liczone łącznie z 13-stkami, 14-stakami netto grubo przekraczają inflację".

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz też w sobotę mówił o sytuacji emerytów. - Emerytura jest opodatkowana, oskładkowana. Nasz postulat emerytury bez podatku i składki, jako projekt obywatelski, nie został rozpatrzony w tej kadencji - zwracał uwagę.

ZOBACZ TEŻ: Pytania o głosy Polaków za granicą. Wiceszef MSZ: przygotowania jak w latach ubiegłych

Konwencja Lewicy, Szymon Hołownia w Warszawie

Z kolei Lewica podczas sobotniej konwencji w Warszawie podsumowała 4 lata pracy w Sejmie. Przy okazji Włodzimierz Czarzasty odniósł się do hasła wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, "Bezpieczna Przyszłość Polaków". - Milion 800 tysięcy Polaków żyje w skrajnej biedzie, w tym 350 tysięcy dzieci. Skrajna bieda to poniżej 600 złotych na osobę w rodzinie. Niech pan tym ludziom powie o bezpieczeństwie socjalnym - wskazał poseł Lewicy.

Czarzasty pokazał też swój paragon z apteki. - 685 złotych i 87 groszy - to jest paragon, który Polacy płacą za lekarstwa. Dziś niech pan spyta swoich kolegów, jakie lekarstwa kupiłem i na co jestem chory - przecież oni to wiedzą - mówił polityk i nawiązał w ten sposób do ujawnienia przez byłego już ministra zdrowia Adama Niedzielskiego informacji o recepcie, jaką wystawił sobie lekarz, który publicznie skrytykował zmiany w systemie wystawiania e-recept.

Kto otworzy listy Lewicy na Pomorzu? Biedroń podał nazwiska
Kto otworzy listy Lewicy na Pomorzu? Biedroń podał nazwiskaTVN24

O głosy wyborców walczyła w sobotę też Trzecia Droga. Szymon Hołownia ma startować z Białegostoku, ale był w Warszawie i pomagał zbierać podpisy pod listami kandydatów.

Na zbieranie podpisów kandydaci mają jeszcze ponad dwa tygodnie. Termin na zgłaszanie list do PKW mija 6 września.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS