Rada powiatu włoszczowskiego wycofała się z rezolucji dyskryminującej osoby LGBT+. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Kolejne gminy i powiaty wycofują się z uchwał "anty-LGBT". Taki dokument został uchylony między innymi w środę na sesji rady powiatu włoszczowskiego, ale decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Wpływ na wynik głosowania radnych miała blokada unijnych pieniędzy dla powiatu.

Dopiero wizja utraty unijnych dotacji przekonała radę powiatu włoszczowskiego (województwo świętokrzyskie) do wycofania się z dyskryminującej uchwały. - Była to najbardziej szkodliwa uchwała, jaką podjęto w historii powiatu włoszczowskiego. Dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że blokuje środki unijne - podkreśla Sławomir Owczarek, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia PSL.

W 2019 roku radni przyjęli rezolucję "w sprawie sprzeciwu wobec promocji i próbie wprowadzenia ideologii LGBT w życiu publicznym". W zapisach rezolucji możemy przeczytać, że "zasady, na których opiera się ideologia LGBT naruszają podstawowe wartości" i "Rada Powiatu Włoszczowskiego w swych działaniach będzie kierować się poszanowaniem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa kulturowego, które stanowią fundament ładu społecznego". Ponadto rada zaapelowała do "wszystkich podmiotów i instytucji życia publicznego o stanowcze przeciwstawienie się próbom wprowadzania ideologii LGBT do życia publicznego".

- Używanie pojęcia dyskryminacja w stosunku do podjętej rezolucji jest daleko idącym nadużyciem - przekonywał na sesji rady Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący rady powiatu włoszczowskiego.

- Słyszałem głosy niektórych radnych, że skoro osoby LGBT mogą wchodzić do autobusów i wchodzić do urzędów, to nie są dyskryminowane. Jednocześnie w tej uchwale były zapisy o zakazie promocji ideologii LGBT. To stwierdzenia wzięte żywcem z putinowskiej Rosji - ocenia Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Czytaj również: Uzgodnienie płci. Prokuratura chce, by trzeba było pozwać małżonka i dzieci. RPO przeciw

W sprawie zapisów przyjętych przez powiat włoszczowski interweniował w ubiegłym roku także Rzecznik Praw Obywatelskich. - One sprawiały wrogą atmosferę wobec osób należących do społeczności LGBT+ - ocenia Justyna Jezierska, specjalista w zespole ds. równego traktowania z biura RPO.

Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacja
Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacjaTVN24

Burzliwe obrady

Niektórym radnym jednak niełatwo było pożegnać się z homofobicznymi zapisami. Sesja rady powiatu na ten temat wycofania się z rezolucji była była burzliwa. - Dajemy się sprzedać za te srebrniki. Zastanówmy się, czy to jest dobre. Za parę złotych klękamy na kolanie - argumentował Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski. - Moja babcia opowiadała, jak to było, jak Niemcy weszli, jak ruscy weszli, jak spali po polach. Ja nie chce spać po polach, nie klęknę na kolana przed nimi - mówiła Małgorzata Gusta, radna powiatu włoszczowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Srebrniki", o których mówił starosta, to miliony dla powiatu między innymi na staże dla bezrobotnych, na dotację do podjęcia działalność gospodarczej czy na cyfryzację usług medycznych.

- Sami wszyscy wiemy, że bez pieniędzy nie zrobimy nic. Nikt przed nikim nie musi klękać, nikt nie musi być judaszem - zapewniał Leopold Kwapisz, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na mapie Polski wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocyatlasnienawisci.pl

Zobacz też w TVN24 GO: "Queer w małym mieście"

Nowa rezolucja przyjęta przez radę nie tylko znosi homofobiczne zapisy, ale też wyraża sprzeciw wobec dyskryminacji ze względu między innymi na orientację seksualną. - W każdym regionalnym programie funduszy unijnych znalazł się zapis, który wprost mówi, że nie będzie finansowania dla samorządów, w których obowiązują dyskryminujące uchwały - zauważa Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Powiat włoszczowski był ostatnim w województwie świętokrzyskim z zapisami uderzającymi w społeczność LGBT+. Na mapie Polski jednak wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocy. Moderatorzy "Atlasu Nienawiści" doliczyli się ponad 30 takich miejsc. Jeszcze niedawno było ich więcej niż 100.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS