Rada powiatu włoszczowskiego wycofała się z rezolucji dyskryminującej osoby LGBT+. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Kolejne gminy i powiaty wycofują się z uchwał "anty-LGBT". Taki dokument został uchylony między innymi w środę na sesji rady powiatu włoszczowskiego, ale decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Wpływ na wynik głosowania radnych miała blokada unijnych pieniędzy dla powiatu.

Dopiero wizja utraty unijnych dotacji przekonała radę powiatu włoszczowskiego (województwo świętokrzyskie) do wycofania się z dyskryminującej uchwały. - Była to najbardziej szkodliwa uchwała, jaką podjęto w historii powiatu włoszczowskiego. Dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że blokuje środki unijne - podkreśla Sławomir Owczarek, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia PSL.

W 2019 roku radni przyjęli rezolucję "w sprawie sprzeciwu wobec promocji i próbie wprowadzenia ideologii LGBT w życiu publicznym". W zapisach rezolucji możemy przeczytać, że "zasady, na których opiera się ideologia LGBT naruszają podstawowe wartości" i "Rada Powiatu Włoszczowskiego w swych działaniach będzie kierować się poszanowaniem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa kulturowego, które stanowią fundament ładu społecznego". Ponadto rada zaapelowała do "wszystkich podmiotów i instytucji życia publicznego o stanowcze przeciwstawienie się próbom wprowadzania ideologii LGBT do życia publicznego".

- Używanie pojęcia dyskryminacja w stosunku do podjętej rezolucji jest daleko idącym nadużyciem - przekonywał na sesji rady Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący rady powiatu włoszczowskiego.

- Słyszałem głosy niektórych radnych, że skoro osoby LGBT mogą wchodzić do autobusów i wchodzić do urzędów, to nie są dyskryminowane. Jednocześnie w tej uchwale były zapisy o zakazie promocji ideologii LGBT. To stwierdzenia wzięte żywcem z putinowskiej Rosji - ocenia Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Czytaj również: Uzgodnienie płci. Prokuratura chce, by trzeba było pozwać małżonka i dzieci. RPO przeciw

W sprawie zapisów przyjętych przez powiat włoszczowski interweniował w ubiegłym roku także Rzecznik Praw Obywatelskich. - One sprawiały wrogą atmosferę wobec osób należących do społeczności LGBT+ - ocenia Justyna Jezierska, specjalista w zespole ds. równego traktowania z biura RPO.

Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacja
Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacjaTVN24

Burzliwe obrady

Niektórym radnym jednak niełatwo było pożegnać się z homofobicznymi zapisami. Sesja rady powiatu na ten temat wycofania się z rezolucji była była burzliwa. - Dajemy się sprzedać za te srebrniki. Zastanówmy się, czy to jest dobre. Za parę złotych klękamy na kolanie - argumentował Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski. - Moja babcia opowiadała, jak to było, jak Niemcy weszli, jak ruscy weszli, jak spali po polach. Ja nie chce spać po polach, nie klęknę na kolana przed nimi - mówiła Małgorzata Gusta, radna powiatu włoszczowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Srebrniki", o których mówił starosta, to miliony dla powiatu między innymi na staże dla bezrobotnych, na dotację do podjęcia działalność gospodarczej czy na cyfryzację usług medycznych.

- Sami wszyscy wiemy, że bez pieniędzy nie zrobimy nic. Nikt przed nikim nie musi klękać, nikt nie musi być judaszem - zapewniał Leopold Kwapisz, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na mapie Polski wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocyatlasnienawisci.pl

Zobacz też w TVN24 GO: "Queer w małym mieście"

Nowa rezolucja przyjęta przez radę nie tylko znosi homofobiczne zapisy, ale też wyraża sprzeciw wobec dyskryminacji ze względu między innymi na orientację seksualną. - W każdym regionalnym programie funduszy unijnych znalazł się zapis, który wprost mówi, że nie będzie finansowania dla samorządów, w których obowiązują dyskryminujące uchwały - zauważa Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Powiat włoszczowski był ostatnim w województwie świętokrzyskim z zapisami uderzającymi w społeczność LGBT+. Na mapie Polski jednak wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocy. Moderatorzy "Atlasu Nienawiści" doliczyli się ponad 30 takich miejsc. Jeszcze niedawno było ich więcej niż 100.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS