Rada powiatu włoszczowskiego wycofała się z rezolucji dyskryminującej osoby LGBT+. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Kolejne gminy i powiaty wycofują się z uchwał "anty-LGBT". Taki dokument został uchylony między innymi w środę na sesji rady powiatu włoszczowskiego, ale decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Wpływ na wynik głosowania radnych miała blokada unijnych pieniędzy dla powiatu.

Dopiero wizja utraty unijnych dotacji przekonała radę powiatu włoszczowskiego (województwo świętokrzyskie) do wycofania się z dyskryminującej uchwały. - Była to najbardziej szkodliwa uchwała, jaką podjęto w historii powiatu włoszczowskiego. Dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że blokuje środki unijne - podkreśla Sławomir Owczarek, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia PSL.

W 2019 roku radni przyjęli rezolucję "w sprawie sprzeciwu wobec promocji i próbie wprowadzenia ideologii LGBT w życiu publicznym". W zapisach rezolucji możemy przeczytać, że "zasady, na których opiera się ideologia LGBT naruszają podstawowe wartości" i "Rada Powiatu Włoszczowskiego w swych działaniach będzie kierować się poszanowaniem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa kulturowego, które stanowią fundament ładu społecznego". Ponadto rada zaapelowała do "wszystkich podmiotów i instytucji życia publicznego o stanowcze przeciwstawienie się próbom wprowadzania ideologii LGBT do życia publicznego".

- Używanie pojęcia dyskryminacja w stosunku do podjętej rezolucji jest daleko idącym nadużyciem - przekonywał na sesji rady Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący rady powiatu włoszczowskiego.

- Słyszałem głosy niektórych radnych, że skoro osoby LGBT mogą wchodzić do autobusów i wchodzić do urzędów, to nie są dyskryminowane. Jednocześnie w tej uchwale były zapisy o zakazie promocji ideologii LGBT. To stwierdzenia wzięte żywcem z putinowskiej Rosji - ocenia Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Czytaj również: Uzgodnienie płci. Prokuratura chce, by trzeba było pozwać małżonka i dzieci. RPO przeciw

W sprawie zapisów przyjętych przez powiat włoszczowski interweniował w ubiegłym roku także Rzecznik Praw Obywatelskich. - One sprawiały wrogą atmosferę wobec osób należących do społeczności LGBT+ - ocenia Justyna Jezierska, specjalista w zespole ds. równego traktowania z biura RPO.

Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacja
Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacjaTVN24

Burzliwe obrady

Niektórym radnym jednak niełatwo było pożegnać się z homofobicznymi zapisami. Sesja rady powiatu na ten temat wycofania się z rezolucji była była burzliwa. - Dajemy się sprzedać za te srebrniki. Zastanówmy się, czy to jest dobre. Za parę złotych klękamy na kolanie - argumentował Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski. - Moja babcia opowiadała, jak to było, jak Niemcy weszli, jak ruscy weszli, jak spali po polach. Ja nie chce spać po polach, nie klęknę na kolana przed nimi - mówiła Małgorzata Gusta, radna powiatu włoszczowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Srebrniki", o których mówił starosta, to miliony dla powiatu między innymi na staże dla bezrobotnych, na dotację do podjęcia działalność gospodarczej czy na cyfryzację usług medycznych.

- Sami wszyscy wiemy, że bez pieniędzy nie zrobimy nic. Nikt przed nikim nie musi klękać, nikt nie musi być judaszem - zapewniał Leopold Kwapisz, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na mapie Polski wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocyatlasnienawisci.pl

Zobacz też w TVN24 GO: "Queer w małym mieście"

Nowa rezolucja przyjęta przez radę nie tylko znosi homofobiczne zapisy, ale też wyraża sprzeciw wobec dyskryminacji ze względu między innymi na orientację seksualną. - W każdym regionalnym programie funduszy unijnych znalazł się zapis, który wprost mówi, że nie będzie finansowania dla samorządów, w których obowiązują dyskryminujące uchwały - zauważa Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Powiat włoszczowski był ostatnim w województwie świętokrzyskim z zapisami uderzającymi w społeczność LGBT+. Na mapie Polski jednak wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocy. Moderatorzy "Atlasu Nienawiści" doliczyli się ponad 30 takich miejsc. Jeszcze niedawno było ich więcej niż 100.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS