Rada powiatu włoszczowskiego wycofała się z rezolucji dyskryminującej osoby LGBT+. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rada powiatu włoszczowskiego uchyliła dyskryminującą uchwałę wobec osób LGBT+Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Kolejne gminy i powiaty wycofują się z uchwał "anty-LGBT". Taki dokument został uchylony między innymi w środę na sesji rady powiatu włoszczowskiego, ale decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Wpływ na wynik głosowania radnych miała blokada unijnych pieniędzy dla powiatu.

Dopiero wizja utraty unijnych dotacji przekonała radę powiatu włoszczowskiego (województwo świętokrzyskie) do wycofania się z dyskryminującej uchwały. - Była to najbardziej szkodliwa uchwała, jaką podjęto w historii powiatu włoszczowskiego. Dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że blokuje środki unijne - podkreśla Sławomir Owczarek, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia PSL.

W 2019 roku radni przyjęli rezolucję "w sprawie sprzeciwu wobec promocji i próbie wprowadzenia ideologii LGBT w życiu publicznym". W zapisach rezolucji możemy przeczytać, że "zasady, na których opiera się ideologia LGBT naruszają podstawowe wartości" i "Rada Powiatu Włoszczowskiego w swych działaniach będzie kierować się poszanowaniem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa kulturowego, które stanowią fundament ładu społecznego". Ponadto rada zaapelowała do "wszystkich podmiotów i instytucji życia publicznego o stanowcze przeciwstawienie się próbom wprowadzania ideologii LGBT do życia publicznego".

- Używanie pojęcia dyskryminacja w stosunku do podjętej rezolucji jest daleko idącym nadużyciem - przekonywał na sesji rady Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący rady powiatu włoszczowskiego.

- Słyszałem głosy niektórych radnych, że skoro osoby LGBT mogą wchodzić do autobusów i wchodzić do urzędów, to nie są dyskryminowane. Jednocześnie w tej uchwale były zapisy o zakazie promocji ideologii LGBT. To stwierdzenia wzięte żywcem z putinowskiej Rosji - ocenia Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Czytaj również: Uzgodnienie płci. Prokuratura chce, by trzeba było pozwać małżonka i dzieci. RPO przeciw

W sprawie zapisów przyjętych przez powiat włoszczowski interweniował w ubiegłym roku także Rzecznik Praw Obywatelskich. - One sprawiały wrogą atmosferę wobec osób należących do społeczności LGBT+ - ocenia Justyna Jezierska, specjalista w zespole ds. równego traktowania z biura RPO.

Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacja
Tomasz-Marcin Wrona: żeby osoby LGBTQ w Polsce nie musiały być odważne wystarczy edukacjaTVN24

Burzliwe obrady

Niektórym radnym jednak nie łatwo było pożegnać się z homofobicznymi zapisami. Sesja rady powiatu na ten temat wycofania się z rezolucji była była burzliwa. - Dajemy się sprzedać za te srebrniki. Zastanówmy się, czy to jest dobre. Za parę złotych klękamy na kolanie - argumentował Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski. - Moja babcia opowiadała, jak to było, jak Niemcy weszli, jak ruscy weszli, jak spali po polach. Ja nie chce spać po polach, nie klęknę na kolana przed nimi - mówiła Małgorzata Gusta, radna powiatu włoszczowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Srebrniki", o których mówił starosta, to miliony dla powiatu między innymi na staże dla bezrobotnych, na dotację do podjęcia działalność gospodarczej czy na cyfryzację usług medycznych.

- Sami wszyscy wiemy, że bez pieniędzy nie zrobimy nic. Nikt przed nikim nie musi klękać, nikt nie musi być judaszem - zapewniał Leopold Kwapisz, radny powiatu włoszczowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na mapie Polski wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocyatlasnienawisci.pl

Zobacz też w TVN24 GO: "Queer w małym mieście"

Nowa rezolucja przyjęta przez radę nie tylko znosi homofobiczne zapisy, ale też wyraża sprzeciw wobec dyskryminacji ze względu miedzy innymi na orientację seksualną. - W każdym regionalnym programie funduszy unijnych znalazł się zapis, który wprost mówi, że nie będzie finansowania dla samorządów, w których obowiązują dyskryminujące uchwały - zauważa Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Powiat włoszczowski był ostatnim w województwie świętokrzyskim z zapisami uderzającymi w społeczność LGBT+. Na mapie Polski jednak wciąż widnieją strefy, w których dyskryminujące uchwały są w mocy. Moderatorzy "Atlasu Nienawiści" doliczyli się ponad 30 takich miejsc. Jeszcze niedawno było ich więcej niż 100.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS