"Przecież nie napiszę sobie na czole: mam parkinsona"

11.04.2023 | "Przecież sobie nie napiszę na czole: mam Parkinsona"
11.04.2023 | "Przecież sobie nie napiszę na czole: mam Parkinsona"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
11.04 | "Przecież nie napiszę sobie na czole: mam parkinsona"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

11 kwietnia to Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Lekarze obawiają się, że teraz przyczyną zachorowania może być też COVID-19, a zaczynają chorować coraz młodsi. Kłopot w tym, że efekty leczenia są tym lepsze, im szybciej postawiona jest właściwa diagnoza, a niestety często chorzy czekają na nią zbyt długo.

Choroba Parkinsona oznacza codzienną walkę, a to, by o niej szczerze o mówić, wymaga odwagi. Bo zewnętrzne objawy często spychają na margines. - Policjanci mnie kiedyś skontrolowali alkomatem. Ktoś doniósł, że ja mogę być w stanie wskazującym. Dmuchnąłem, nic nie miałem. Powiedzieli, że będą mnie obserwować. Przez kolejne trzy dni jeździli za mną i mnie kontrolowali - opowiada Wojciech Budny. - Przecież sobie nie napiszę na czole: mam parkinsona - dodaje.

Pan Wojciech zachorował, mając 45 lat. Leczenie mogło się zacząć wcześniej, gdyby nie błędne diagnozy. - Lekarz rodzinny polecił mi po prostu wieczorem sobie szklaneczkę whisky wypić przed snem, bo przecież nie wyśle mnie na tomograf, który kosztuje pięć tysięcy złotych - mówi pan Wojciech.

Objawy, takie jak drżenie, to oznaka, że komórek produkujących dopaminę w mózgu ubywa już od kilkunastu lat. Przyczyną może być zanieczyszczenie środowiska. Niepokoi też pojawienie się COVID-19. - Są takie przypuszczenia, że ten wirus może w przyszłości spowodować pojawienie się większej liczby chorych z chorobą Parkinsona. Znamy taką postać pośpiączkowego, pozapalnego parkinsonizmu, który się pojawił w latach dwudziestych XX wieku po epidemii hiszpanki - mówi profesor Jarosław Sławek ze Szpitala św. Wojciecha COPERNICUS w Gdańsku.

Codzienny dramat

Pan Andrzej mierzy się z parkinsonem od jedenastu lat. Specjalna pompa podaje mu lek. To pomaga w ogóle stanąć na nogi. - Wszystko znika. Czas - długi okres przyszłości, liczony w latach - skraca się do jutra - mówi pan Andrzej Kosecki.

Wojciech Budny musiał zrezygnować z pracy. Otworzył sklep z płytami, by zarabiać na leki. Co roku podobną diagnozę jak on słyszy osiem tysięcy osób. Wtedy zaczyna się ich walka. - Jeśli są to znajomi, którzy nie wiedzieli, co mi dolega, i widzieli mnie po raz pierwszy, to widzę, że zszokowani są. Bo ja mógłbym się zaszyć w domu i po prostu nigdzie nie wychodzić, ale to chyba nie o to chodzi - przekonuje pan Wojciech.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS