Najnowsze

Najnowsze

Baltic Pipe został otwarty z opóźnieniem, bo kontroler lotów był na przerwie

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe opóźniło się, bo na czas nie mogli dolecieć na uroczystość Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Samoloty w Warszawie zostały wstrzymane przed startem, a premier Danii krążyła nad Pomorzem Zachodnim. Dzień wcześniej lotnisko w Szczecinie informowało służby, że zostanie na godzinę zamknięte, bo na wieży nie będzie kontrolera lotów.

Ponad milion złotych kary za opony oddane w dobrej wierze. Sprawa trafiła do sądu

Ponad cztery lata temu właściciel zakładu wulkanizacyjnego z Suwałk przekazał lokalnej fundacji 82 zużyte opony, które miały posłużyć do stworzenia proekologicznego ogrodu. W grudniu 2021 roku okazało się, że ma zapłacić karę - ponad milion złotych z odsetkami, bo urzędnicy uznali opony za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku właśnie ich decyzję uchylił. To jednak nie kończy sprawy.

Prognoza pogody na piątek 14 października

W piątek rano, szczególnie na południu, gęste mgły. W dzień pogodnie, tylko na zachodzie stopniowy wzrost zachmurzenia. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany.

Jak obowiązkowa przerwa kontrolera lotów wpłynęła na otwarcie Baltic Pipe

Kontroler na przerwie, premier Danii w powietrzu, polscy prezydent i szef rządu uziemieni. Tak wyglądały kulisy otwarcia Baltic Pipe. VIP-y nie mogły dotrzeć na czas, bo jedyny kontroler lotów w Goleniowie miał obowiązkową przerwę. Efekt był taki, że duńska premier latała nad Szczecinem, a Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nie mogli wylecieć z Warszawy.

Zmiany w rządzie. Jeden aferzysta zastąpił drugiego

Na czele kancelarii premiera staje Marek Kuchciński. Były marszałek Sejmu, który stanowisko stracił po aferze samolotowej, teraz zastąpi Michała Dworczyka, o którym było głośno w związku z aferą mailową. Michał Dworczyk w rządzie zostaje, gdyż jest ministrem bez teki. Żegna się za to ze swoją teką Konrad Szymański - ministrem do spraw Unii będzie Szymon Szynkowski vel Sęk. Zdaniem opozycji może to oznaczać pójście na ostateczne zwarcie z Unią.

Konflikt w RPP narasta, komentarzy przybywa. "Zamordyzm nieoświecony"

W Radzie Polityki Pieniężnej spór narasta. Jeśli refleksji nie będzie, pójdę do sądu - mówi członek Rady Przemysław Litwiniuk. Oskarża on prezesa NBP Adama Glapińskiego o to, że nie stwarza on członkom Rady odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków. Przybywa komentarzy dotyczących tej sytuacji.

WOŚP w 2023 roku zagra przeciwko sepsie

WOŚP odkrywa karty przed kolejnym finałem. Cel to tym razem zakup urządzeń do radzenia sobie z sepsą. Jurek Owsiak zapowiada, że to będzie pierwszy taki finał - dla małych i dużych.

Prognoza pogody na czwartek 13 października

W czwartek rano, szczególnie na południu, wystąpią gęste mgły. W dzień będzie pogodnie. Tylko na zachodzie stopniowy wzrost zachmurzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany.

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Prezydent Zełenski mówi, że putinowska armia przeprowadziła drugą falę ataku terrorystycznego. Z kolei ukraińskie siły zbrojne odbiły pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju.

Konflikt w RPP przybiera na sile

Z jednej strony zarzuty o utrudnianie pracy i złą komunikację, z drugiej zarzuty o kłamstwo i straszenie prokuraturą - tak wygląda konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej, który coraz bardziej przypomina otwartą wojnę prezesa NBP Adama Glapińskiego z nowymi członkami Rady powołanymi przez Senat. W tle jest rekordowa, wciąż rosnąca inflacja i decyzje mające wpływ na portfele milionów Polaków.

Rosną koszty prowadzenia biznesów. "Nie ma rzeczy, która by nie zdrożała"

Rosnące ceny prądu, ogrzewania i braki w dostawie węgla uderzają w małe i średnie biznesy. Przedsiębiorstwa ograniczają produkcję, skracają godziny pracy, zwalniają personel albo zastanawiają się, czy nie zamknąć działalności. Wszystko z powodu poszukiwania oszczędności. Są miejsca, gdzie rachunki za energię wzrosły 300 procent.

Sędzia Piotr Gąciarek chce wrócić do pracy. "Stoi za mną prawo"

Sędzia Piotr Gąciarek, zgodnie z decyzją sądu,ma wrócić do pracy. W środę rano stawił się w warszawskim sądzie okręgowym, gdzie złożył pismo o przywrócenie go do orzekania. Sędzia został wcześniej zawieszony przez kwestionowaną i zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Teraz sam stawia pytanie - czy prezes sądu będzie respektował prawo?

Samorządowcy w sprawie dystrybucji węgla: możemy pomóc

Samorządowcy po namyśle mówią, że w sprawię węgla mogą pomóc. Pytań i znaków zapytania ciągle w tej sprawie jest jednak dużo. Samorządowcy tłumaczą, że nie maja ani doświadczenia w handlu węglem, ani infrastruktury. Czasu na składanie uwag jest coraz mniej.

Komisja wspólna rządu i samorządu pozytywnie zaopiniowała projekt w sprawie maksymalnych cen prąd

Coraz bliżej jest porozumienia w sprawie maksymalnych cen prądu. Wspólna komisja z udziałem rządu i samorządowców zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy wprowadzającej regulowane taryfy. Strona samorządowa ma jednak parę zastrzeżeń i zwraca uwagę na wysokie marże dostawców energii. Obie strony mówią jednak o konstruktywnej rozmowie. Wiedzą też, że czasu na spotkania jest co raz mniej.