"Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"

11.04.2023 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"
11.04.2023 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
11.04 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Sejmie trwają pracę nad przepisami, które mają sprawić, że korzystanie z taksówek na aplikacje będzie bezpieczniejsze. W 2022 roku przypadków molestowania i gwałtów dokonanych przez ich kierowców było niestety ponad pięć razy więcej niż dwa lata wcześniej.

"Gwałt z aplikacji" - zobacz reportaż w TVN24 GO

Sejm zaczął pracę nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo kobiet w taksówkach Ubera, Bolta i FREE NOW. - Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie - mówi Aleksandra Gajewska z PO.

Posłanki opozycji, ministerstwo i rząd idą ramię w ramię - tym razem jest zgoda, że falę przemocy seksualnej trzeba powstrzymać. - Będzie bardziej dokładna weryfikacja - obiecuje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Ci kierowcy, którzy gwałcili i molestowali - posługiwali się fałszywą tożsamością, wykorzystując luki w działaniu aplikacji. - Kierowcy po prostu czują się bezkarni, a bezkarność prowadzi do tego, że po prostu pozwalają sobie na coraz większe przestępstwa - uważa Aleksandra Gajewska.

Zaproponowane przez rząd przepisy zaostrzają kary finansowe dla firm - najwyższa to półtora miliona złotych. Nakazują też, by wszystkie swoje dokumenty kierowcy dostarczali osobiście, a nie online i by w trakcie przejazdu aplikacje weryfikowały tożsamość kierowcy. - Ten, kto czerpie największe korzyści, a to są te wielkie firmy technologiczne, ponosi też odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pasażerów - mówi Janusz Cieszyński.

Czy te firmy będą rzetelnie weryfikować kierowców? Tu są wątpliwości. - Kierowcy muszą być zweryfikowani na poziomie państwa i to nie jest rolą operatorów, żeby weryfikować kierowców. Operator ma interes w tym, żeby było jak najwięcej kierowców - mówi Kuba Czajkowski z organizacji "Miasto Jest Nasze".

Ponadpartyjne poparcie

Do popularnych aplikacji niechęci nie kryją taksówkarze i zwracają uwagę, że kierowcy z aplikacji, często obcokrajowcy, mają przedstawiać zaświadczenie o niekaralności w Polsce. - Czyli jeżeli przykładowo obcokrajowiec przyjechał spoza Unii Europejskiej do Polski i chce świadczyć tę usługę, tam może być przestępcą. My tego nie wiemy - mówi Dariusz Góralczyk z Krajowej Izby Gospodarczej Taksówkarzy.

Nowe przepisy mają ponadpartyjne poparcie, ale pomysłów jest więcej niż zawarto w projekcie. - Ja bym postulowała dwie kwestie: znajomość języka polskiego i polskiego prawa. Tu chodzi nie tylko o kwestie - ścigania bądź nie - przemocy seksualnej, ale także pewnego obyczaju i kultury, które być może są różne - apeluje Anna Kucharska-Dziedzic z Nowej Lewicy.

Przepisy mogą zostać przyjęte przez Sejm już w piątek. - Na tym rynku jest tak dużo nieprawidłowości, że jeżeli zmiany ustawowe nie zostaną wprowadzone, to te zatrważające naruszenia będą trwały - ostrzega Aleksandra Gajewska.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS