Najnowsze

Najnowsze

Tak zapamiętamy 2022 rok

Rok 2022 był drogi. Inflacja rosła w oczach i dotknęła każdego. Obok tej troski była też obawa o bezpieczeństwo. Za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna, a my otworzyliśmy serca, domy i portfele. Przyjęliśmy miliony uchodźców.

Polska przygotowuje się do powitania nowego roku

W Polsce trwają przygotowania do powitania 2023 roku. Przez szalejące ceny energii i zaciskanie pasa nie będzie miejskich imprez, albo będą znacznie skromniejsze. To, na czym nikt nie zamierza oszczędzać, to dobre życzenia.

Wirusy atakują. Jak się zabezpieczyć?

10-latek zmarł w szpitalu w Łodzi. Trafił tam z powodu ciężkiego przebiegu infekcji wirusowej. Do końca marca rząd przedłuża obowiązek zasłaniania nosa i ust w szpitalach i aptekach. Wszędzie tam, gdzie jest tłok, też powinniśmy to robić. Zwłaszcza, że w Chinach istnieje ryzyko powstania nowego wariantu koronawirusa.

Paraolimpijczyk z Ukrainy odzyskuje wzrok dzięki keratoprotezie

Przez 30 lat żył w świecie mroku. Teraz zaczyna zupełnie nowe życie. Wreszcie będzie mógł spojrzeć żonie w oczy. Paraolimpijczyk z Ukrainy - Serhij Sydorenko - dzięki lekarzom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odzyskuje wzrok. Zespół pod kierownictwem profesora Edwarda Wylęgały wszczepił pacjentowi tak zwaną keratoprotezę. To sztuczna soczewka i rogówka. Zestaw jest produkowany dla konkretnego pacjenta.

Prognoza pogody na sobotę 31 grudnia

Zachmurzenie w sobotę będzie duże z przejaśnieniami w centrum i na południu Polski. Na północnym zachodzie, północy i północnym-wschodzie kraju okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Na konto PiS hojnie wpłacają kierownicy państwowych spółek

Każdy może sprawdzić, ile pracownicy spółek Skarbu Państwa wpłacają na PiS. Parta władzy opublikowała w internecie nazwiska i kwoty. Wynika z niech, że przez ostatnie pół roku na konto PiS od pracowników spółek wpłynęło prawie 850 tysięcy złotych.

Panele słoneczne dla wspólnot i spółdzielni z państwowym dofinansowaniem

Rząd wprowadza pojęcie "prosumenta lokatorskiego". Państwo ma zapewnić dofinansowanie połowy kosztów inwestycji w ogniwa słoneczne dla spółdzielni i wspólnot. Obejmie nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też pompy ciepła i magazyny energii. Wyprodukowana energia zasili oświetlenie w częściach wspólnych budynków. Nadwyżkę odkupi operator po cenach rynkowych.

Polacy pomagają ratować zwierzęta z Ukrainy

Lwy, tygrysy, niedźwiedzie, wilki, lisy i nie tylko - setki zwierząt z ukraińskich ogrodów zoologicznych trafiły do Polski. Dla niektórych to był tylko przystanek i są już w innych państwach w Europie. Pomagać nie jest łatwo, bo dla zwierząt długa podróż to stres, a dla opiekunów walka z procedurami.

Prognoza pogody na piątek 30 grudnia

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami we wschodniej połowie Polski słabe przelotne opady deszczu (1-3 mm). Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany. Na wybrzeżu porywy o prędkości do 50 km/h.