Studenci szukający mieszkania na wynajem mogą mieć problemy. "Chętnych jest bardzo dużo, a mieszkań niewiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Studenci poszukują mieszkań na wynajem. "Za 2500 złotych dostępne kawalerki to były takie rudery"
Studenci poszukują mieszkań na wynajem. "Za 2500 złotych dostępne kawalerki to były takie rudery"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Studenci szukający mieszkania na wynajem mogą mieć problem. "Chętnych jest bardzo dużo, a mieszkań niewiele"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim tysiące studentów poszukuje pokoju bądź mieszkania. Niestety - w 2023 roku najem kosztuje drożej. Obecna liczba miejsc w akademikach pokrywa zaledwie 10 procent studenckich potrzeb. Pozostaje zatem szukanie kwatery na wolnym rynku.

Studenci, którzy jeszcze nie wynajęli mieszkania, powinni szybko zacząć przeglądać oferty. To ostatni moment na podpisanie umowy. - Chętnych jest bardzo dużo, a mieszkań niewiele. Tak naprawdę pierwsze poszukiwania zaczynają już w czerwcu. Trzeba się spieszyć, trzeba obserwować i dzwonić, jak pojawi się tylko coś ciekawego - mówi Maciej Dymek z agencji nieruchomości Private House Brokers. Ceny w porównaniu do ubiegłego roku akademickiego ponownie wzrosły. W lipcu 2023 roku średnia stawka najmu była o 8,5 procenta wyższa niż przed rokiem. - Przedział za pokój trzeba przyjąć między 1000 a 2000 złotych w zależności od miejsca i od standardu oczywiście. Te pokoje, ich areał, wynosi 8 m2 do 10 m2 w większości przypadków - dodaje Maciej Dymek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Studenci polują na mieszkania przed rokiem akademickim

W kluczowych miastach akademickich - takich jak Kraków czy Warszawa - mówimy o nawet 11-procentowym wzroście cen w ciągu roku. - Postawiłam sobie taki limit 2500 złotych. Myślałam, że kawalerka za 2500 złotych, to znajdę coś naprawdę fajnego. I okazało się, że za 2500 złotych dostępne kawalerki to były takie rudery - opowiada Wiktoria, studentka. - Ceny również wzrosły z tytułu faktu, że mamy obecnie na rynku bardzo sporą inflację, która też przełożyła się na wzrost cen najmu, a to bezpośrednio zostało wywołane również wzrostem cen nieruchomości na rynku - tłumaczy Przemysław Kram, CEO Guardian Estates.

Studenci polują na mieszkania przed rokiem akademickim
Studenci polują na mieszkania przed rokiem akademickimTVN24

A może akademik?

Alternatywą dla wysokich cen najmu może być miejsce w akademiku. - W pokoju dwuosobowym ceny wahają się na całym osiedlu od 500 do 800 złotych. Jest to właśnie uzależnione od tego, czy jest to pokój jedno, czy dwuosobowy oraz od jego standardu - wyjaśnia Martyna Dąbrowicz, kierowniczka IV Domu Studenckiego Politechniki Łódzkiej. Niestety - akademików jest za mało. Według danych GUS - w roku akademickim 2022/2023 w Polsce studiowało milion dwieście tysięcy osób. Do ich dyspozycji uczelnie oferowały nieco ponad 115 tysięcy łóżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest drogo, dużo intensywniej i ciekawiej. Polscy studenci o nauce za granicą

- Od zeszłego roku zainteresowanie akademikami jest bardzo wysokie. W zeszłym roku, mając na uwadze znacząco większe zainteresowanie, liczba miejsc w akademikach została zwiększona o 300 - mówi Ewa Pawlak, zastępca dyrektora do spraw studenckich AGH. Studenci krakowskiego AGH mają szczęście. Wszyscy zainteresowani zostali przyjęci do akademika. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo.

Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce
Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w PolsceTVN24

Dalsze wzrosty cen

Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że jak już się znajdzie odpowiadające nam mieszkanie, zwróćmy uwagę na umowę, którą podpisujemy. - Najlepiej, jakby to była umowa podpisana notarialnie, tak zwanego najmu okazjonalnego. Jeżeli jesteśmy studentami, to też dla nas istotne jest, żeby był wprowadzony jakiś odpowiedni okres wypowiedzenia w tej umowie - wyjaśnia Przemysław Kram. - Podpisanie umowy najmu, w której będą określone wszystkie zobowiązania stron i parametry cenowe wynajmowanego mieszkania - dodaje Maciej Dymek. Niestety - ceny prawdopodobnie będą dalej rosnąć. - Obserwujemy nieprzerwany wzrost cen i niestety nie zapowiada się, żeby to miało w najbliższym czasie się zmienić - mówi Maciej Dymek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS