Marsz po Godność przeszedł ulicami Sopotu. Wydarzenie ma przełamać tabu dotyczące zaburzeń psychicznych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marsz po Godność przeszedł ulicami Sopotu. Wydarzenie ma przełamać tabu dotyczące zaburzeń psychicznych
Marsz po Godność przeszedł ulicami Sopotu. Wydarzenie ma przełamać tabu dotyczące zaburzeń psychicznych
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Marsz po Godność przeszedł ulicami Sopotu. Wydarzenie ma przełamać tabu dotyczące zaburzeń psychicznychMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Z ostatnich badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że 1/4 Polaków w swoim dorosłym życiu doświadczyła zaburzeń psychicznych. Badania były prowadzone jeszcze przed pandemią, dlatego zdaniem ekspertów - ten problem może być jeszcze większy. O problemach osób w kryzysie głośno chcą mówić uczestnicy Marszu po Godność, który w niedzielę przeszedł ulicami Sopotu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

To nie jest temat, o którym powinno być cicho. Uczestnicy marszu chcą, żeby usłyszał ich nie tylko Sopot, ale cała Polska. - Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i chcemy, żeby jak najwięcej osób się odważyło o tym rozmawiać - podkreśla Agata Budzisz, psycholog i uczestniczka marszu.

Ci, którzy nie boją się o tym mówić, przeszli najsłynniejszą ulicą Sopotu w Marszu po Godność. - Codziennie patrzymy w lustro i któregoś dnia możemy tam zobaczyć osobę w kryzysie psychicznym. Niezależnie, kim jesteśmy i co robimy i słowo "godność" jest tutaj najważniejsze - podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Sporo ludzi teraz się znajduje w kryzysie psychicznym. Ja też tego doświadczyłam. Dla mnie jest bardzo ważna wiedza na ten temat i wsparcie - dodaje Natalia Teszczenko, uczestniczka marszu.

Zdaniem organizatorów marszu - zaburzenia psychiczne to wciąż temat tabu. Powoli oswajamy się z depresją, ale na liście chorób psychicznych jest aż 70 pozycji. - Samo pójście do psychiatry kojarzy się z czymś negatywnym. Przyniesienia często zwolnienia lekarskiego od psychiatry raczej ludzie unikali. Woleli pójść do lekarza rodzinnego - zauważa Jolanta, uczestniczka marszu.

Zdaniem psychologów i psychiatrów - nie chcemy, nie potrafimy, albo nie umiemy tolerować ich w swoim środowisku. - Jest taki dosyć silny stereotyp osoby chorującej psychicznie, czy osoby w kryzysie psychicznym, który powoduje dużo lęku w osobach, które są tak zwane normalne, zdrowe - wyjaśnia Roman Lutkiewicz, psychiatra.

Piechna-Więckiewicz: sytuacja w psychiatrii dziecięcej, w ogóle w opiece nad zdrowiem psychicznym dzieci jest tragiczna
Piechna-Więckiewicz: sytuacja w psychiatrii dziecięcej, w ogóle w opiece nad zdrowiem psychicznym dzieci jest tragicznaTVN24

Powszechny problem

Osoby z zaburzeniami psychicznymi często wstydzą się mówić o swojej chorobie. Boją się, że będą wytykane palcami. Wolą milczeć w obawie przed konsekwencjami. - Jesteśmy jako społeczeństwo dosyć tolerancyjni. Ale jeśli chodzi o konkretne już zawody, na przykład lekarz, nauczyciel, opiekun czy opiekunka do dzieci, to już te osoby chorujące, czy po kryzysach psychicznych, są wykluczane - dodaje Roman Lutkiewicz. - Często my sami przykładamy się do kryzysu tego drugiego, który znalazł się w trudnej sytuacji. Nie wiadomo, kiedy co nas coś spotka takiego, że nie będziemy mogli tego unieść - alarmuje Piotr Harhaj, pedagog, organizator marszu z inicjatywy "Odmień swą głowę".

Z ostatnich badań zleconych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii wynika, że ponad 8 milionów osób w swoim dorosłym życiu doświadczyła zaburzeń psychicznych. To jest jedna czwarta Polaków. A 16 procent z nich korzystało z pomocy psychiatry lub psychologa. Badania był przeprowadzony przed pandemią. Zdaniem ekspertów - teraz problem jest dużo większy.

Obecnie jedna na trzy osoby doświadczała, doświadcza lub będzie doświadczać kryzysu psychicznego. - Kryzys psychiczny dotyczy każdego z nas. Bez względu na wiek, płeć, wyznanie czy nawet to, co człowiek robi w życiu - przekonuje Jolanta, uczestniczka marszu.

Marsz po Godność to początek Trójmiejskich Obchodów Dni Solidarności z Osobami Doświadczającymi Kryzysów Psychicznych, które potrwają do 23 października. - Chcemy odczarować też taki stereotyp, że "kryzysują" tylko osoby ubogie, które mają problemy rodzinne. Kryzys jest demokratyczny, on może się przytrafić każdemu z nas. To nie jest wstyd i chcemy o tym głośno mówić - zaznacza Piotr Harhaj.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS