Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji

Źródło:
Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci KonfederacjiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Jaki wizerunek próbuje tworzyć Konfederacja, a jakie poglądy rzeczywiście mają jej kandydaci? Niewygodne wypowiedzi partia zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. Pytanie - czy da się je w ogóle wytłumaczyć?

Wszystko ma wyglądać fajnie -spotkania jak koncerty, a liderzy jak gwiazdy rocka. Kandydaci Konfederacji do Sejmu za liderem partii Sławomirem Mentzenem powtarzają ten sam przekaz - obiecują Polakom niskie podatki, samochody, domy, trawę, grill i wakacje.

Nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy przychodzą na "piwo z Mentzenem", mogą nie znać innych przedstawicieli Konfederacji. Mogą nie wiedzieć, że w telefonach, którymi nagrywają spotkania, "jedynka" z Radomia - Rafał Foryś - widzi szkodliwą sieć komórkową, a w bezprzewodowych słuchawkach "trójka" ze Szczecina - Marcin Sowiński - widzi Bluetooth, który niszczy mózg.

CZYTAJ WIĘCJE: Sąd: słowa o "brunatnej Konfederacji" nie są kłamliwe

Panowie, którzy "idą wywrócić stolik" i zapewniają, że najważniejsza jest dla nich gospodarka, mają też poglądy, o których "przy piwie" wolą nie rozmawiać. - Nie zmieniłem do końca poglądów, one ewoluowały w kierunku narodowego, faszystowskiego, monarchistycznego - przekonuje Tomasz Stala, "jedynka" Konfederacji w Częstochowie. Ten sam kandydat w kontekście Holokaustu mówił o "nieprawdopodobnych liczbach".

"Plandemia", "ukrainizacja Polski", karanie kobiet za aborcję

Jednak niepoprawnych wypowiedzi, które wygłaszali kolejni kandydaci Konfederacji, jest więcej. Obecny szef konfederacyjnego sztabu wyborczego stwierdził w 2014, że rejestrować będą "nie tylko związki, ale także pojedynczych p*****w".

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Wśród Konfederatów są też ludzie, którzy kwestionują istnienie pandemii - na przykład olsztyńska "trójka", czyli Andrzej Wyrębek. - Czy trzeba było te szmaty na twarzach nosić? Wiemy wszyscy, że to pseudopandemia, plandemia - stwierdził. Poglądy proponowanych przez Konfederację kandydatów są też często antyukraińskie. Działacze tego ugrupowania opowiadają się za "jednolitą etnicznie Polską", a w internecie protestują przeciwko "ukrainizacji Polski".

Konfederacja próbuje tworzyć wizerunek partii wolnościowej, ale nie dla osób LGBTQ+, imigrantów, Żydów i kobiet. Według przedstawicieli partii aborcja powinna być bezwględnie zakazana i dla kobiet karana więzieniem.

Niewygodne wypowiedzi Konfederacja zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. - Bzdury, które mówią w telewizji na nasz temat, to jest po prostu nieprawda - zapewnia Marcin Sypniewski.

Wiele kontrowersyjnych treści kandydaci już pousuwali.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN