Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji

Źródło:
Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci KonfederacjiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Jaki wizerunek próbuje tworzyć Konfederacja, a jakie poglądy rzeczywiście mają jej kandydaci? Niewygodne wypowiedzi partia zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. Pytanie - czy da się je w ogóle wytłumaczyć?

Wszystko ma wyglądać fajnie -spotkania jak koncerty, a liderzy jak gwiazdy rocka. Kandydaci Konfederacji do Sejmu za liderem partii Sławomirem Mentzenem powtarzają ten sam przekaz - obiecują Polakom niskie podatki, samochody, domy, trawę, grill i wakacje.

Nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy przychodzą na "piwo z Mentzenem", mogą nie znać innych przedstawicieli Konfederacji. Mogą nie wiedzieć, że w telefonach, którymi nagrywają spotkania, "jedynka" z Radomia - Rafał Foryś - widzi szkodliwą sieć komórkową, a w bezprzewodowych słuchawkach "trójka" ze Szczecina - Marcin Sowiński - widzi Bluetooth, który niszczy mózg.

CZYTAJ WIĘCJE: Sąd: słowa o "brunatnej Konfederacji" nie są kłamliwe

Panowie, którzy "idą wywrócić stolik" i zapewniają, że najważniejsza jest dla nich gospodarka, mają też poglądy, o których "przy piwie" wolą nie rozmawiać. - Nie zmieniłem do końca poglądów, one ewoluowały w kierunku narodowego, faszystowskiego, monarchistycznego - przekonuje Tomasz Stala, "jedynka" Konfederacji w Częstochowie. Ten sam kandydat w kontekście Holokaustu mówił o "nieprawdopodobnych liczbach".

"Plandemia", "ukrainizacja Polski", karanie kobiet za aborcję

Jednak niepoprawnych wypowiedzi, które wygłaszali kolejni kandydaci Konfederacji, jest więcej. Obecny szef konfederacyjnego sztabu wyborczego stwierdził w 2014, że rejestrować będą "nie tylko związki, ale także pojedynczych p*****w".

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Wśród Konfederatów są też ludzie, którzy kwestionują istnienie pandemii - na przykład olsztyńska "trójka", czyli Andrzej Wyrębek. - Czy trzeba było te szmaty na twarzach nosić? Wiemy wszyscy, że to pseudopandemia, plandemia - stwierdził. Poglądy proponowanych przez Konfederację kandydatów są też często antyukraińskie. Działacze tego ugrupowania opowiadają się za "jednolitą etnicznie Polską", a w internecie protestują przeciwko "ukrainizacji Polski".

Konfederacja próbuje tworzyć wizerunek partii wolnościowej, ale nie dla osób LGBTQ+, imigrantów, Żydów i kobiet. Według przedstawicieli partii aborcja powinna być bezwględnie zakazana i dla kobiet karana więzieniem.

Niewygodne wypowiedzi Konfederacja zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. - Bzdury, które mówią w telewizji na nasz temat, to jest po prostu nieprawda - zapewnia Marcin Sypniewski.

Wiele kontrowersyjnych treści kandydaci już pousuwali.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS