Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Katarzyna Górniak/Fakty TVNMówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji

Jaki wizerunek próbuje tworzyć Konfederacja, a jakie poglądy rzeczywiście mają jej kandydaci? Niewygodne wypowiedzi partia zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. Pytanie - czy da się je w ogóle wytłumaczyć?

Wszystko ma wyglądać fajnie -spotkania jak koncerty, a liderzy jak gwiazdy rocka. Kandydaci Konfederacji do Sejmu za liderem partii Sławomirem Mentzenem powtarzają ten sam przekaz - obiecują Polakom niskie podatki, samochody, domy, trawę, grill i wakacje.

Nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy przychodzą na "piwo z Mentzenem", mogą nie znać innych przedstawicieli Konfederacji. Mogą nie wiedzieć, że w telefonach, którymi nagrywają spotkania, "jedynka" z Radomia - Rafał Foryś - widzi szkodliwą sieć komórkową, a w bezprzewodowych słuchawkach "trójka" ze Szczecina - Marcin Sowiński - widzi Bluetooth, który niszczy mózg.

CZYTAJ WIĘCJE: Sąd: słowa o "brunatnej Konfederacji" nie są kłamliwe

Panowie, którzy "idą wywrócić stolik" i zapewniają, że najważniejsza jest dla nich gospodarka, mają też poglądy, o których "przy piwie" wolą nie rozmawiać. - Nie zmieniłem do końca poglądów, one ewoluowały w kierunku narodowego, faszystowskiego, monarchistycznego - przekonuje Tomasz Stala, "jedynka" Konfederacji w Częstochowie. Ten sam kandydat w kontekście Holokaustu mówił o "nieprawdopodobnych liczbach".

"Plandemia", "ukrainizacja Polski", karanie kobiet za aborcję

Jednak niepoprawnych wypowiedzi, które wygłaszali kolejni kandydaci Konfederacji, jest więcej. Obecny szef konfederacyjnego sztabu wyborczego stwierdził w 2014, że rejestrować będą "nie tylko związki, ale także pojedynczych p*****w".

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Wśród Konfederatów są też ludzie, którzy kwestionują istnienie pandemii - na przykład olsztyńska "trójka", czyli Andrzej Wyrębek. - Czy trzeba było te szmaty na twarzach nosić? Wiemy wszyscy, że to pseudopandemia, plandemia - stwierdził. Poglądy proponowanych przez Konfederację kandydatów są też często antyukraińskie. Działacze tego ugrupowania opowiadają się za "jednolitą etnicznie Polską", a w internecie protestują przeciwko "ukrainizacji Polski".

Konfederacja próbuje tworzyć wizerunek partii wolnościowej, ale nie dla osób LGBTQ+, imigrantów, Żydów i kobiet. Według przedstawicieli partii aborcja powinna być bezwględnie zakazana i dla kobiet karana więzieniem.

Niewygodne wypowiedzi Konfederacja zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. - Bzdury, które mówią w telewizji na nasz temat, to jest po prostu nieprawda - zapewnia Marcin Sypniewski.

Wiele kontrowersyjnych treści kandydaci już pousuwali.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS