Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji

Źródło:
Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci Konfederacji
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Mówią, że są za wolnością, ale nie dla wszystkich. Takie poglądy mają kandydaci KonfederacjiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Jaki wizerunek próbuje tworzyć Konfederacja, a jakie poglądy rzeczywiście mają jej kandydaci? Niewygodne wypowiedzi partia zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. Pytanie - czy da się je w ogóle wytłumaczyć?

Wszystko ma wyglądać fajnie -spotkania jak koncerty, a liderzy jak gwiazdy rocka. Kandydaci Konfederacji do Sejmu za liderem partii Sławomirem Mentzenem powtarzają ten sam przekaz - obiecują Polakom niskie podatki, samochody, domy, trawę, grill i wakacje.

Nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy przychodzą na "piwo z Mentzenem", mogą nie znać innych przedstawicieli Konfederacji. Mogą nie wiedzieć, że w telefonach, którymi nagrywają spotkania, "jedynka" z Radomia - Rafał Foryś - widzi szkodliwą sieć komórkową, a w bezprzewodowych słuchawkach "trójka" ze Szczecina - Marcin Sowiński - widzi Bluetooth, który niszczy mózg.

CZYTAJ WIĘCJE: Sąd: słowa o "brunatnej Konfederacji" nie są kłamliwe

Panowie, którzy "idą wywrócić stolik" i zapewniają, że najważniejsza jest dla nich gospodarka, mają też poglądy, o których "przy piwie" wolą nie rozmawiać. - Nie zmieniłem do końca poglądów, one ewoluowały w kierunku narodowego, faszystowskiego, monarchistycznego - przekonuje Tomasz Stala, "jedynka" Konfederacji w Częstochowie. Ten sam kandydat w kontekście Holokaustu mówił o "nieprawdopodobnych liczbach".

"Plandemia", "ukrainizacja Polski", karanie kobiet za aborcję

Jednak niepoprawnych wypowiedzi, które wygłaszali kolejni kandydaci Konfederacji, jest więcej. Obecny szef konfederacyjnego sztabu wyborczego stwierdził w 2014, że rejestrować będą "nie tylko związki, ale także pojedynczych p*****w".

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" "MROCZNE WIDMO" W TVN24 GO

Wśród Konfederatów są też ludzie, którzy kwestionują istnienie pandemii - na przykład olsztyńska "trójka", czyli Andrzej Wyrębek. - Czy trzeba było te szmaty na twarzach nosić? Wiemy wszyscy, że to pseudopandemia, plandemia - stwierdził. Poglądy proponowanych przez Konfederację kandydatów są też często antyukraińskie. Działacze tego ugrupowania opowiadają się za "jednolitą etnicznie Polską", a w internecie protestują przeciwko "ukrainizacji Polski".

Konfederacja próbuje tworzyć wizerunek partii wolnościowej, ale nie dla osób LGBTQ+, imigrantów, Żydów i kobiet. Według przedstawicieli partii aborcja powinna być bezwględnie zakazana i dla kobiet karana więzieniem.

Niewygodne wypowiedzi Konfederacja zwykła tłumaczyć jako wyrwane z kontekstu. - Bzdury, które mówią w telewizji na nasz temat, to jest po prostu nieprawda - zapewnia Marcin Sypniewski.

Wiele kontrowersyjnych treści kandydaci już pousuwali.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS